Dne 16. června přijeli na Ukrajinu poprvé od začátku války francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi. Setkali se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a navštívili město Irpiň, které bylo obsazeno ruskými vojsky a později osvobozeno ukrajinskou armádou. Jejich návštěva proběhla na pozadí diskusí o dodávkách zbraní na Ukrajinu.
Ukrajinský vojenský expert Michail Žirochov a politolog Nikolaj Davydjuk pro Nastojaščeje Vremja diskutovali o tom, proč Ukrajina dostává ze Západu právě tyto konkrétní počty zbraní, zda je možné dodávky zvýšit a zda se po návštěvě Ukrajiny mohl změnit postoj evropských lídrů.
Otázka je, proč když Ukrajina žádá o stovky zbraní, 1000 houfnic, tak jich dostane 18? Michail Žirochov: „Odpověď je velmi jednoduchá – kolik je vycvičených posádek, tolik je vydáno zbraní. Protože západní spojenci chápou, že celé území Ukrajiny je zranitelné raketovými útoky. Převést teď všechny zbraně do nějakých západních oblastí Ukrajiny znamená připravit je na útok a na frontové linii nebudou fungovat. Zbraně jsou tedy předávány v průběhu výcviku posádek.“
Podle Žirochova všechno záleží na na rychlosti výcviku ukrajinských vojáků: „Víte, můžete to zkrátit na polovinu, ale základy se nedají zvládnout za týden nebo dva – všechno se to protáhne na měsíc a půl nebo dva měsíce.“
Řeč byla také o tom, zda mohou existovat nějaké neformální dohody a čísla mohou být jiná. „Rozhodně,“ soudí Žirochov. „Existují dohody, že zbraně mohou být předány přímo z disponibility amerických jednotek, které jsou umístěny v Polsku a Rumunsku, pokud je k dispozici dostatečný počet vycvičených vojáků ukrajinské armády.“
Politolog Nikolaj Davydjuk s tím souhlasí: „Samozřejmě. Myslím, že se to děje takto. Stejně tak dodavatelský řetězec není plně zveřejněn z jednoho prostého důvodu – jde o bezpečnost. Jde o bezpečnost našich vojáků, o bezpečnost těch zbraní, které přicházejí. A myslím, že nejdůležitější je udělat to rychle a nenápadně, aby nepřítel tyto nové dodávky nevycítil. Například před čtrnácti dny u města Izjum ukrajinské jednotky svedly velmi dobrý boj s ruským agresorem u Severního Donce. Když se Rusové pokoušeli přejít řeku, doslova za dvě hodiny tam naše jednotky porazily půl tisíce ruských vojáků. A tajemství spočívalo právě v tom, že v té době dorazily čerstvé zbraně, ale Rusové o nich nevěděli, nemohli přijít na to, kudy vedou zásobovací trasy. Ukrajina dokázala vykázat poměrně dobré výsledky. Překvapení tedy vytváříme my, vytváří je Západ. Zdá se mi, že právě takovým překvapením jsme dokázali odolat a udržet se, a na některých frontách dokonce útočíme.“
Otázkou pak je, proč se vůbec nějaká čísla uvádějí. Odpověď je v principu taková, že západní armády nemohou fungovat tak jako ta ruská. Veřejnost chce vědět, co se s penězi daňových poplatníků děje.
Nikolaj Davydjuk: „Rozpočty jsou v každém případě veřejné. Pokud mluvíme o západních státech, peníze se přidělují prostřednictvím zákonodárců. Aby se mohlo hlasovat, musí být částky stejně oznámeny. V Kapitolu se vede debata o tom, zda prezident má, či nemá právo měnit účel těchto peněz, zda má, či nemá podávat zprávy. To ukazuje, že v demokraciích je třeba projít touto veřejnou procedurou, protože jde o peníze. Jejich rozpočty jsou vždy otevřené, takže se to stejně všechno objeví. Tohle není Rusko, kde můžete všechny rozpočty utajit, 90 procent ukrást, vyvézt, vypitvat a pak říct, že se všechno ztratilo ve válce… Pokud mluvíme o západních státech a dodávkách, je to samozřejmě transparentní.“
Na Západě podle Davydjuka hraje ohledně některých dodávek také roli strach z reakce Ruska:
„Existuje také určitý strach Západu z Ruska, že Rusko může použít jaderné zbraně, existuje obava, že pokud budou tyto tanky na území Ruska, bude to Rusko vnímat jako válku Západu proti Rusku. A všechny tyto Putinovy neveřejné řeči vedly k určitému strachu západních lídrů. Ale myslím, že po včerejšku (čtvrtek 16. června, pozn. red.), po návštěvě Irpinu, po návštěvě Buči si Scholz, Draghi a Macron uvědomili, že vše, co jim Putin řekl, se ukázalo jako lež. Všechny ty věci, které jim říkal, se ukázaly jako nepravdivé. Na vlastní oči viděli, co se skutečně děje, jaké zločiny, znásilňování a ničení pokojných domů, pokojných obytných oblastí se na území těchto měst odehrávají. Myslím, že jejich chápání všeho, co se děje na Ukrajině, a jejich chápání samotného Putina se obrátilo naruby. Proto si myslím, že se počet dodávek zvýší. Myslím, že dojde k navýšení finančních prostředků, aby se Ukrajina mohla postavit Putinově agresi.“
Nejdůležitější podle politologa je, že Ukrajina dokázala, že žádné zbraně nepřekračují hranice, že se zbraně neprodávají ani nekradou. To ukazuje Ukrajinu jako spolehlivého spojence NATO, Západu, Evropské unie a Spojených států. „To vcelku a komplexně dokazuje, že ukrajinská armáda dnes dokáže čelit desetkrát větším hrozbám na globální úrovni. A co je nejdůležitější, ukrajinská armáda je spolehlivě disciplinovaná a velmi rychle vycvičená. U některých typů zbraní – doslova jeden nebo dva dny, a šlo se do boje. I když instruktoři říkali, že to bude trvat týdny. Proto je třeba ukrajinskou armádu nepodceňovat, věřit jí a pomáhat jí. A za to bude s vděčností vykazovat velká vítězství.“