Dlouholetý člen Rady České televize a někdejší spolupracovník Miloše Zemana v době, kdy byl českým premiérem, Zdeněk Šarapatka, přibližuje osobní vlastnosti odcházejícího prezidenta.
Jak jste zažil Miloše Zemana jako jeho spolupracovník v osobním styku? Chová se ke svým blízkým slušně a nebo se i k nim chová přisprostle, jak ho jinak známe?
Jako premiér se Miloš Zeman nevyžíval v příležitostných oplzlostech, které nám předváděl v roli prezidenta. Gentleman to ale nebyl nikdy. Za sebemenší neúspěch, pochybení, natož za silný oponentní názor byl kdekdo „idiot“ a „blbec“. Mezi čtyřma očima si ovšem Zeman troufl na urážky jen u lidí, u nichž cítil strach a existenční závislost. Býval zbabělec a myslím, že mu to zůstalo. Silné osobnosti dehonestoval zásadně před publikem nebo skrze média, takřka nikdy z očí do očí.
Má Zeman své spolupracovníky rád?
Miloš Zeman je jeden velký extrém. Buď vás nekriticky miluje, nebo nenávidí. Nic mezi tím. A kritériem je jeho prospěch. Možná příklad za všechny: když mu začal překážet Miroslav Šlouf, tak i on poznal proměnu z lásky do nenávisti. Přitom byl architektem Zemanovy politické kariéry a dlouho jeho nejbližší přítel. Když se pak odstaven Zemanem upil Šlouf k smrti, tak mu Hrad poslal na pohřeb jen „kytičku“. Víte, já pořád čekám na duchovní efekt té přítulnosti, kterou k Miloši Zemanovi chová kardinál Duka. Třeba jen poučení, že nátura, která měří hodnoty druhých výhradně úspěchy a přátelství chápe jen jako servis, skončí v pekle.
Uměl byste odhadnout, zda byl Martin Nejedlý jako zprostředkovatel Zemanových vazeb na Rusko spíše Zemanův podřízený nebo nadřízený?
Nadřízený! Nezapomeňte, že Nejedlého si „vychoval“ a Zemanovi přivedl právě Šlouf. Bývalý komunistický pohlavár s vazbami na Moskvu. A stačí si připomenout, jak v éře Zemanovy vlády dopadl ruský dluh vůči Československu. Přibližně 100 miliard korun byl náš úvěr Rusku od předlistopadové Rady vzájemné hospodářské pomoci za dodávky plynu a ropy do sovětských satelitů. Třetina ruského dluhu přitom vznikla za ministra financí Klause, kdy těsně po listopadu 1989 odešlo do Ruska 1,3 miliardy dolarů! A Zeman, který menšinově vládl skrze opoziční smlouvu…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.