Účast Volodymyra Zelenského na Světovém ekonomickém fóru v Davosu měla velmi kladnou odezvu, a to jak mezi přítomnými byznysmeny, tak mezi politiky a komentátory. Uvolněné vystupování ukrajinského prezidenta navzdory maximálně nabitému programu, příležitostné vtípky i přístupná prezentace postojů Ukrajiny vzdorující ruské autokracii smyly obavy vycházející z jeho předchozích napjatých zahraničních vystoupení a umožnily mu získat si opět politiky i lídry světové ekonomiky.
„Ruský prezident Putin je predátor. Nespokojí se zamrzlým konfliktem, protože nemá rád mražené produkty,“ žertoval ukrajinský prezident Zelenskyj během setkání špiček světového byznysu a podle agentury Bloomberg tím mnohé překvapil. Pokud snad cítil frustraci kvůli tomu, že se pozornost světa obrátila k válce v Izraeli, nedal ji nijak znát.
Nejmenovaný významný představitel důležité evropské banky řekl, že pokud snad Ukrajině hrozilo, že ztratí pozornost globálních vůdců, Zelenskyj ji v Davosu opět upoutal na svou bojující zemi. „Bude to ještě důležitější ve chvíli, kdy Donald Trump, který zpochybnil pomoc Ukrajině, upevní svou pozici jakožto republikánský kandidát v opětovném volebním souboji s Joem Bidenem v listopadu,“ dodal bankéř.
Zelenskému se podle komentátorů Bloombergu podařilo zcela zvrátit negativní dojmy z toho, že situace na bojišti se přesouvá ve prospěch Ruska, obavy z drolící se západní aliance i z nevalné nálady, kterou na mezinárodních fórech prezident Ukrajiny v poslední době prezentoval. Podařilo se mu i usmířit a obnovit dříve vřelé vztahy s polským prezidentem Andrzejem Dudou, který o něm přitom v září během jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku veřejně prohlásil, že připomíná člověka, který se topí a je připravený zatáhnout pod hladinu i ty, kdo se mu snaží pomoct.
Během debaty pak ukrajinský prezident žertoval, že mu moderní technologie neumožňují hovořit anglicky, protože ve sluchátkách slyší svůj hlas v ukrajinštině, což je mu nepříjemné. Nakonec si od otrlých byznysmenů vysloužil potlesk vestoje.
S čím si ukrajinský prezident naopak servítky nebral, bylo jeho vykreslení ruské diktatury a jejího vrcholného představitele, prezidenta Putina. Na otázku, jak dlouho bude ještě ruský lid snášet peklo války, upozornil své západní publikum, že je to sice otázka hodná všech demokraticky smýšlejících lidí, včetně Ukrajinců, ale Rusko se řídí pravidly přesně opačnými. Otázka tedy zní, jak dlouho bude diktátor Putin ochoten nechat své lidi umírat, řekl. Vyzval zároveň mezinárodní společenství ke konfiskaci zmražených miliard dolarů z Ruska, protože to jediné, čemu Putin a jeho blízcí podporovatelé rozumí, je podle něj hromadění majetku. Teprve jeho ztráta povede podle Zelenského možná k tomu, aby své postoje přehodnotili.
Zelenskyj potvrdil růst ukrajinského HDP v minulém roce o 5% a vyzval představitele západního obchodu, aby neváhali investovat do ukrajinského hospodářství a pomohli vytvořit nová pracovní místa pro jeho spoluobčany, kteří již nyní prokázali, že jsou nadaní, houževnatí a vynalézaví.
Jeho vystoupení bylo velmi vyvážené, a to dokonce do té míry, že zatímco The New York Times píše o tom, že ukrajinský prezident volá po míru, agentura AP tentýž projev označila za výzvu k posílení válčící země. Stejně důležité jako to, co během vystoupení ukrajinského prezidenta výslovně zaznělo, byly celkové dojmy a to, že se Zelenskému podařilo obnovit svůj obraz silného a důvěryhodného představitele své země, upozorňují komentátoři. Jak uvádí bývalý ukrajinský ministr financí a profesor ekonomie na univerzitě v Pittsburghu Timofij Mylovanov, zvlášť dobře to zarezonovalo mezi zmíněnými podnikateli.
„Je to velice odolný vůdce, ve velmi těžké situaci, ale zároveň má energii říct vtip nebo něco navíc, aby si získal pozornost davů,“ cituje jednoho z byznysmenů. Vysokou představitelku banky JPMorgan’s Mary Erdoesovou zase oslovila jeho vstřícnost. „Prezident byl velmi otevřený, pokud jde o čísla, a ta jsou povzbudivá,“ prohlásila s tím, že ačkoli v zemi zuří válka, ekonomika roste a inflace se pohybuje okolo 6 procent, což je dobré znamení.
Mylovanov popsal, že Zelenskyj měl během pobytu v Davosu asi 15 setkání denně a během každého z nich působil spokojeně, odhodlaně a charismaticky. „Nevím, kde non-stop bere tu energii během dvou let války,“ diví se komentátor. Zmínil se také o tom, že podle jeho známých se na místě objevili i důstojníci ruské bezpečnosti, přestože Putinova země v Davosu žádné zástupce neměla.
Ruská politická reprezentace se naopak v nedávných dnech v očích západních spojenců znovu diskreditovala, když ruský prezident označil obsazená území Ukrajiny za „dobytá“, nikoli „osvobozená“, a jeho předchůdce Dmitrij Medveděv pro změnu prohlásil, že existence jakékoli Ukrajiny bude pro její obyvatele za všech okolností smrtící, protože Rusko ji nikdy nepřipustí.