Zeman nebude ctít výsledky voleb. V tom případě by měl jako prezident skončit

repro Blesk.cz

Miloš Zeman | FOTO: repro Blesk.cz

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor vládnímu médiu MF DNES. Redaktorům sdělil, že po volbách bude z jeho rozhodnutí sestavovat vládu zástupce nejsilnější strany, nikoli koalice – tím jasně ukázal, že chce, aby byl Andrej Babiš premiérem za každou cenu. Jenže pokud hodlá Zeman opět držet u moci vládu bez důvěry poslanecké sněmovny, tentokrát by měl být odvolán.

„Výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů. Dodal bych počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu. Nikoli pro koalici. Uvědomte si, že ty dvě koalice, které teď vznikly, jsou v podstatě hozením záchranného lana stranám, které by možná do parlamentu nepronikly. Tedy STAN, lidovci a TOP 09,“ řekl v rozhovoru pro Babišovy noviny Zeman.

FB AB

Dostává pak od Jaroslava Plesla a Petra Koláře hypotetickou otázku na vítěze voleb Andreje Babiše, který nebude schopen sestavit koalici. Tak si představme jinou hypotetickou situaci. Vládu bude schopen sestavit Petr Fiala nebo Ivan Bartoš, prezident ale bude trvat na tom, že premiérem musí být Babiš. Prostě proto, aby opoziční demokratické strany a jejich voliče ještě chvíli frustroval. Jenže ono je docela dobře možné, že v poslanecké sněmovně už tou dobou nebude ČSSD ani komunisté. A tak by ostatní strany s výjimkou hnutí ANO mohly prezidenta celkem snadno odvolat.

Podle článku 65 Ústavy je postup následující: Senát může se souhlasem poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt. K tomuto hlasování je nutná třípětinová většina jak v senátu, tak ve sněmovně. Je možné, že demokratické strany takového obsazení sněmovny po volbách dosáhnou, ale jelikož jde o vysoké číslo, nelze s ním počítat napevno.

ČTK

Existuje ještě další článek Ústavy, 66. Ten hovoří o nezpůsobilosti prezidenta vykonávat úřad. A ve chvíli, kdy dlouhodobě nemocný Zeman, který ve svém úřadu nedělá téměř nic a už měsíce je schovaný v Lánech, bude jako malé dítě sveřepě trvat na tom, že bude porušovat Ústavu jen z rozmaru, je jasné, že takový člověk prezidentem být nemůže.

V článku 66 se píše: „Nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom poslanecká sněmovna a senát. Na tuto možnost ostatně již před časem pro Seznam Zprávy upozorňoval advokát Jan Kalvoda v souvislosti s tehdy projednávanou ústavní žalobou.

Miloš Zeman si myslí, že může všechno. Účelem veškerého jeho konání je snaha mstít se skupině občanů, která jej nevolila a nikdy volit nebude. O nic jiného nejde. Proto by bylo správné, aby mu příští poslanecká sněmovna spolu se senátem ukázala, že existují hranice. I pro něj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner