Zeman omilostnil podnikatele, který má být vážně nemocný. Ten přitom dál rozvíjí svůj byznys

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman 14. září omilostnil olomouckého podnikatele Pavla Podroužka, který má údajně být už tři roky vážně nemocný. Podle webu iRozhlas.cz se však od roku 2019 dostal do vedení šesti firem, jednu ze společností dokonce nechal zapsat do obchodního rejstříku deset dní poté, co ho prezident omilostnil. Zeman tak navíc učinil v den, kdy byl kolem jedenácté hodiny dopoledne hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici a zůstal tam osm nocí.

O důvodech hospitalizace prezidenta Zemana tehdy jeho mluvčí Jiří Ovčáček mlčel. Kromě náboženských zpěvů ve dvě hodiny odpoledne zveřejnil stručnou zprávu, že prezident omilostnil muže stíhaného za krácení daní.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

„Pan prezident přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě,“ oznámil tehdy mluvčí hlavy státu. O koho se jedná, ale nezveřejnil.

Ačkoliv má být šestačtyřicetiletý podnikatel Pavel Podroužek velmi vážně nemocný, nebránilo mu to v tom, aby deset dní po udělení milosti nechal zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku společnosti EPI Private bank.

Její mateřská firma sídlí v Dominikánské republice, i za tu Podroužek podle dokumentů z obchodního rejstříku jedná, zjistil web iRozhlas.cz. V dubnu 2019 dokonce daňový ráj navštívil osobně, aby firmu zapsal do tamního rejstříku. Firmu v Dominikánské republice měl Podroužek zakládat s mužem, který je v listinách veden jako Miloslav V. Simkova. Podle veřejně dohledatelných údajů pod tímto jménem nyní vystupuje Miloslav Votava, který byl v minulosti v České republice odsouzen za mnohamilionové podvody.

Firma v Dominikánské republice ale podle zjištění iRozhlasu není jediná, kde se Podroužek v posledních třech letech angažoval. Jako ředitel, předseda představenstva nebo jednatel působí také v dalších pěti společnostech, které sídlí v Brně, Praze a Olomouci.

()

Žádost o milost poslala na ministerstvo spravedlnosti matka podnikatele. Podle ní je Podroužek už tři roky vážně nemocný a často navštěvuje lékaře. Jeho zdravotní stav má dokládat zpráva od praktické lékařky.

Reportéři z iRozhlasu si proto s podnikatelem domluvili smyšlenou pracovní schůzku u něj v kanceláři. Podle nich měl na sobě módní sako, na zápěstí masivní stříbrný řetěz, schody údajně vyšel bez potíží a působil energicky. Jakmile se novináři představili a zeptali se na prezidentskou milost, měl znervóznět a prý chtěl odejít. „Pro mě to bylo obrovské překvapení, dál se k tomu vyjadřovat nebudu,“ prohlásil s tím, že původně o žádosti o milost ani nevěděl.

Zda prezident Miloš Zeman věděl, že Podroužek i přes svůj údajně vážný zdravotní stav podniká, není jasné. Proč Hrad nevyčkal alespoň na prvoinstanční rozsudek, nikdo nevysvětluje. „K věci samé sdělujeme, že panu prezidentovi byla k žádosti o milost vypracována podrobná informace, jejíž příslušná část vycházela i ze zdravotních zpráv, podle nichž žadatel je osobu trpící závažným a nevyléčitelným onemocněním s nepříznivou prognózou. Rozhodnutí prezidenta republiky milost udělit, nebo neudělit je zcela závislé na jeho úvaze a lze předpokládat, že vzal v potaz řadu hledisek, o kterých byl informován, a přihlédl především i k lékaři dokládanému zdravotnímu stavu žadatele,“ napsal webu prezidentův mluvčí Ovčáček.

Sám podnikatel tvrdí, že se s Milošem Zemanem, hradním kancléřem Vratislavem Mynářem ani poradcem prezidenta Martinem Nejedlým nezná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]