Prezident Miloš Zeman se v dubnu zúčastní summitu středo- a východoevropských zemí 17+1 v Číně. Jeho účast oznámil Pekingu minulý týden při návštěvě Číny prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdil dnes ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Zeman v lednu oznámil, že na summit nepojede, za jeden z důvodů svého rozhodnutí označil chybějící čínské investice v Česku. Později Mynář ČTK řekl, že prezident by mohl své rozhodnutí změnit, pokud by čínští zástupci byli během summitu ochotni uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty.
„Pan prezident účast na summitu 17+1 potvrdil. Předpokládám, že bude ale také záležet na vývoji epidemie koronaviru,“ napsal ČTK v SMS zprávě ministr Petříček.
Výběr informací o návštěvách českého prezidenta Miloše Zemana v Číně:
– Poprvé prezident Miloš Zeman navštívil Čínu v říjnu 2014, kdy se setkal například s předsedou vlády Li Kche-čchiangem, poté jednal se svým protějškem, čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. „Přicházíme jako přátelé, i když zdaleka, a přicházíme s úmyslem rozvíjet naše vztahy na základě plného respektování zájmů obou našich zemí,“ řekl Zeman čínskému protějšku. V rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV Zeman uvedl, že nepřijel do Číny, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak poučil o tom, jak stabilizovat společnost. Později ke svému výroku dodal: „Upřesnil bych ten výrok tak, že se máme snažit porozumět, jak Čína stabilizovala svoji společnost.“ Při Zemanově první návštěvě v Číně uzavřeli čeští vládní i obchodní zástupci s čínskými partnery řadu smluv a memorand. Mezi nimi například ohlášení strategické spolupráce mezi česko-slovenskou investiční skupinou J&T a čínskou společností CEFC. Uzavřena byla také dohoda o animovaném seriálu Krtek a panda, volně navazující na večerníčky o Krtkovi.
– Zeman se jako jediný vůdce členské země Evropské unie zúčastnil v září 2015 v Číně vojenské přehlídky u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. Navštívil Peking, Šanghaj a historické město Wu-čen a sešel se také se svým protějškem Si Ťin-pchingem, kterého pozval na návštěvu ČR, a s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V Šanghaji Zeman přihlížel podpisu smluv, na jejichž základě čínská investiční skupina CEFC vstoupila do českých společností Travel Service, Pivovary Lobkowicz a mediální firmy Médea Group a Empresa Media. Zeman také potvrdil, že se předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming stal už před časem jeho honorárním poradcem. Zeman během své pětidenní cesty po Číně odhadl první investiční vlnu čínské společnosti CEFC na deset miliard korun.
– Při třetí Zemanově návštěvě Číny, která trvala šest dní a uskutečnila se v květnu 2017, se český prezident setkal se Si Ťin-pchingem, zúčastnil se několika jednání s představiteli čínských firem a úřadů, finančního fóra, summitu k projektu Hedvábná stezka a potkal se také s Putinem. Při návštěvě byla na českém prezidentovi, kterého doprovázela delegace složená z ministrů a podnikatelů, několikrát znát únava.
– Čtvrtá Zemanova cesta do Číny se uskutečnila počátkem listopadu 2018. Hlavním cílem třídenní cesty byla podpora hospodářských vztahů v souvislosti s dovozním veletrhem China International Import Expo (CIIE). Český prezident se znovu sešel se svým protějškem Si Ťin-pchingem, viceprimátorem Šanghaje či s guvernérem provincie Che-pej a vystoupil také při zahájení česko-čínského podnikatelského fóra.
– Pátá (oficiální) návštěva prezidenta Zemana v Číně se uskutečnila loni v dubnu. Prezidenta na cestě doprovodila národní delegace, kromě pětice ministrů v ní byli i hokejista Jaromír Jágr, bývalý fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd či finančníci Pavel Tykač a Jiří Šmejc. Zeman se v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a také se členem stálého výboru politbyra vládnoucí Komunistické strany Číny Wang Chu-ningem. Sešel se také s výkonným ředitelem firmy Huawei Žen Čeng-fejem. V Pekingu se Zeman zúčastnil konference k nové Hedvábné stezce. Na programu měl i jednání s vedením Bank of China, během kterého bylo podepsáno memorandum mezi touto bankou a firmou CITIC o investicích v ČR. Svou návštěvu Číny prezident zakončil účastí na otevření zahradnického veletrhu Expo 2019.
– Zemanův protějšek Si Ťin-pching přijel na oficiální návštěvu ČR v březnu 2016 s početnou delegací, jejímž členem byl například pekingský starosta Wang An-šun. V Praze a v Lánech strávil Si Ťin-pching tři dny, během kterých se sešel se Zemanem, s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou a dalšími českými politiky. Dočkal se přijetí s vojenskými poctami na Pražském hradě, zúčastnil se také obchodního fóra, kde bylo podepsáno na 30 obchodních dohod, a navštívil Strahovský klášter. Pobyt čínského prezidenta v Praze provázely protesty a šarvátky mezi jeho příznivci a odpůrci.