Zemanova Maruška se zlobí. Benešová nechce prověřovat podivnou milost

Ministryně Marie Benešová (za ANO) (ČTK)

Ministryně Marie Benešová (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová byla vždycky dnešnímu prezidentovi Miloši Zemanovi zcela oddána. Náklonnost je vzájemná, prezident ji oslovuje jako Marušku. Maruška má vztah k panu prezidentovi tak vřelý, až ji to zjevně profesně poněkud zaslepuje.

Policie teď prověřuje zářijovou milost prezidenta Miloše Zemana, kterou zastavil stíhání podnikatele Pavla Podroužka. Podroužek má být – alespoň podle toho, co bylo uvedeno v žádosti – už tři roky vážně nemocný. Radiožurnál a server iRozhlas.cz ale upozornily, že dál podniká. Od roku 2019 se dostal do vedení šesti firem.

Server iRozhlas cituje několik lidí:

„K vašemu dotazu mohu sdělit, že náš útvar zpravidla nesděluje, čím se zabývá,“ řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

()

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO: „Nezkoumal jsem to. Úředníci mi to dávají k podpisu, tyto věci nemám čas zkoumat. Prověřím, proč to nezjistili.“ A o den později: „Pokud byly v daném případě předloženy nepravdivé lékařské zprávy, měla by prezidentská kancelář nebo ministerstvo učinit patřičné právní kroky.“

Ale Marie (Maruška) Benešová (za hnutí ANO) nic prověřovat nebude. „Milost byla udělena, tak co bych měla kontrolovat? Prezidenta? Co po mně chcete? Jak jsem odhadla, zase se hledá jen klacek na nemocného prezidenta… Jsou podepsáni čtyři lékaři nezávisle na sobě. Chcete po mně, abych jim nevěřila?“

Server iRozhlas ale píše: „Podle ní tři zprávy předložila Podroužkova matka. Ze samotného dokumentu ministerstva spravedlnosti, který shrnuje základní informace o Podroužkově zdraví, vyplývá, že ani úřad si jimi nebyl jistý. Hana Podroužková totiž poslala lékařské zprávy staršího data, z nichž jednoznačně neplynulo, že je závažně nemocný.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

K Podroužkovým podnikatelským aktivitám Benešová uvedla, že při udělování milosti nehrály roli. ‚Nejsem povinna zkoumat, kde a jak se ten člověk živí, když žádá o milost z důvodu nevyléčitelné choroby. Jeho podnikatelské aktivity s tím nemají co dělat‘.“

Skoro to vypadá, že ministryni spravedlnosti už nezajímá spravedlnost. Dalo by se přece docela normálně říct, že se to všechno prověří a pak se uvidí. Ale ne, Benešová vykřikuje, že se hledá klacek na prezidenta. Ani ji nějak nenapadlo, že třeba nejde jen o prezidenta, ale o jeho okolí.

Jak si můžeme být jisti, že prezident věděl, co podepisuje? Kancelář prezidenta, která je osazena dosti zvláštními osobami, způsobila, že pochybovat ohledně dění na Hradě je v souladu se zdravým rozumem. Ale Marušky všeho druhu tu zjevně nejsou od toho, aby si kladly nějaké otázky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]