Zemřel poslední vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov. Bylo mu 91 let

Bývalý prezident Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov (Veni / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons)

Bývalý prezident Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov | FOTO: Veni / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 91 let první a zároveň poslední prezident Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov. S odvoláním na Ústřední klinickou nemocnici prezidentské správy Ruské federace to napsala ruská informační agentura RIA Novosti.

Michail Sergejevič Gorbačov byl ruský a sovětský komunistický politik. Od roku 1985 působil jako generální tajemník ÚV KSSS a byl tak i vůdcem Sovětského svazu socialistických republik. V roce 1990 obsadil nově zřízenou funkci prezidenta Sovětského svazu a byl jím do rozpadu SSSR v roce 1991.

(Týdeník FORUM)

Proslavil se díky propagaci politiky přestavby, někdy označované jako perestrojka, a glasnosti, tedy změn a otevřenosti, které měly vést k lepšímu fungování sovětského systému, jeho určité demokratizaci a ukončení studené války.

Tyto jím prosazované změny nakonec vedly ke konci vlády Komunistické strany Sovětského svazu a k rozpadu Sovětského svazu na konci roku 1991. 

V zahraniční politice Gorbačov od počátku pěstoval vřelejší vztahy a obchod s vyspělými zeměmi Západu i Východu. V prosinci 1987 podepsal s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem dohodu, že obě země zničí všechny stávající zásoby raket středního doletu s jadernými hlavicemi. V letech 1988-89 dohlížel na stažení sovětských vojsk z Afghánistánu po jejich devítileté okupaci této země.

V říjnu roku 1990 obdržel Nobelovu cenu za mír a v roce 1992 mu bylo uděleno ocenění Ronald Reagan Freedom Award.

Po svém odchodu z politiky založil Gorbačovovu nadaci a Mezinárodní Zelený kříž, přes který byl jeden ze tří hlavních sponzorů Earth Charter. Také se stal členem Římského klubu. V roce 1996 se pokoušel znovu kandidovat ve volbách, ale obdržel pouhé 1 procento hlasů.

V devadesátých letech se věnoval mezinárodní přednáškové činnosti, udržoval kontakty se světovými představiteli a pro mnoho neruských občanů zůstal hrdinou, který získal řadu ocenění a vyznamenání. V roce 1999 ho zasáhla osobní rána, když jeho manželka Raisa zemřela na leukémii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články