Zemřela Hana Zagorová, devítinásobná držitelka Zlatého slavíka

Hana Zagorová. (commons.wikimedia.org/CC BY 3.0)

Hana Zagorová. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 3.0

Zemřela Hana Zagorová (†75), devítinásobná držitelka ocenění Zlatá slavice a dlouholetá významná postava české populární hudby. Zprávu přinesla CNN Prima News. Tři nezávislé zdroje ji potvrdily pro deník Blesk.

Informaci o jejím úmrtí potvrdil redakci CNN Prima NEWS zpěvaččin manažer Luboš Kříž. Hana Zagorová měla vážnější zdravotní problémy od loňského léta a její stav se horšil po prodělání covidu. Od mládí také bojovala s nemocí krve zvanou paroxysmální hemoglobinurie, což je předčasné odumírání červených krvinek. Covid prodělala v roce 2020 a už tehdy byla s vysokými horečkami hospitalizovaná. Kvůli únavě a oslabení organismu od srpna minulého roku zrušila své pracovní závazky.

(Týdeník FORUM)

Naposledy byla zpěvačka hospitalizována letos v červnu, protože doma za přítomnosti manžela Štefana Margity (66) opakovaně upadla do bezvědomí. Z nemocnice pak po několika dnech odjížděla na invalidním vozíčku. Od té doby se na veřejnosti neukázala.

Začátkem srpna ještě oslavila s manželem jeho narozeniny a Štefan Margita uvedl, že je stav zpěvačky již lepší. „Už si vybrala několik písniček a chystá nové CD,“ tvrdil Blesku operní pěvec. „Už v říjnu chce Hanička natáčet ve studiu.“ 

Za svoji kariéru nazpívala Zagorová téměř 900 písní, působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor. Pak pro ni Karel Vágner sestavil na přelomu let 1972/1973 doprovodný orchestr. Vystupovala s Michalem Prokopem, Petrem Rezkem, Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem. V roce 2014 převzala diamantovou desku Supraphonu za deset milionů prodaných zvukových nosičů. O rok později byla akademiky uvedena do Síně slávy při hudebních cenách Anděl. Poslední studiové sólové album Já nemám strach vydala v roce 2018.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články