V pětasedmdesáti letech zemřela publicistka, překladatelka a bývalá disidentka Petruška Šustrová. Po mnoho let pravidelně publikovala v rubrice Poslední slovo v Lidových novinách. V roce 1976 podepsala Chartu 77 a o devět let později se stala jednou z jejích mluvčích. Smutnou zprávu oznámily Lidovky.cz.
Informaci o úmrtí Šustrové následně potvrdil Českému rozhlasu předseda Syndikátu novinářů Adam Černý. Už v mládí se Šustrová střetla s komunistickým režimem a skončila ve vězení. Později se stala signatářkou a jednou z mluvčích Charty 77. Po konci totality krátce působila na ministerstvu vnitra, poté byla novinářkou a rovněž členkou rady Ústavu pro studium totalitních režimů.
Proti totalitě se Šustrová postavila již během studia na Univerzitě Karlově. V roce 1968 založila s přáteli Hnutí revoluční mládeže, které spojoval odpor proti tehdejší situaci v Československu. Kvůli činnosti v hnutí pak strávila dva roky za mřížemi a kvůli perzekucím režimu byla dlouho bez práce. Těžký osud ji ale nezlomil a později se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou.
Později se stala signatářkou a mluvčí Charty 77, spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a spolupracovala s několika samizdatovými časopisy. Za svou činnost byla komunistickým režimem perzekvována. Pracovat mohla pouze na poště a jako uklízečka a od roku 1982 nemohla sehnat vůbec žádné zaměstnání.
Těžký osud ji ale nezlomil. Když v listopadu 1989 totalitní režim skončil, začala pracovat v Nezávislém tiskovém středisku a poté v týdeníku Respekt, který z něj vznikl. V letech 1990 až 1992 byla náměstkyní ministra vnitra. Poté působila jako novinářka a překladatelka z angličtiny, ruštiny a polštiny a mimo jiné také jako mezinárodní pozorovatelka několika voleb v zemích s ohroženou demokracií. Byla i scenáristkou dokumentárních filmů pro Českou televizi.
V říjnu 2008 byla zvolena členkou Rady ÚSTR, kterou pak v roce 2013 po několik měsíců do konce svého mandátu vedla. Za rok 2009 získala novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.
„Petruška Šustrová byla nesmírně statečná žena, která se vždy stavěla proti bezpráví a útlaku. Na srdci jí leželo dobro druhých, které stavěla nad to vlastní. Bude tady moc chybět. Upřímnou soustrast rodině, kolegům a všem přátelům,“ reagovala na smutnou zprávu předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).