Zjištění: Ministerstva nemluví pravdu. Mohou vydat auditní zprávy do senátu, EU jim v tom nebrání

Evropská komise

Pascal Leardini z úřadu Evropské komise | FOTO: Evropská komise

Deník FORUM 24 získal dokument, který vyvrací tvrzení ministerstev, že nemohou vydat předběžné zprávy evropských auditorů ohledně konfliktu zájmů premiéra Andreje Babiše senátní komisi. Ministerstva dosud tvrdila, že dokumenty do senátu nemohou vydat kvůli pravidlům Evropské unie.

Zástupce generálního tajemníka Evropské komise Pascal Leardini ale uvádí v dopise českému senátnímu orgánu, který získal deník FORUM 24, že „není na Evropské komisi, aby vyslovila či odepřela souhlas, pokud jsou Dočasná komise a auditovaná osoba schopny zajistit řádný a ničím nenarušený průběh auditního řízení.“

Z odpovědi jasně vyplývá, že Evropská komise nezakazuje ministerstvům poskytnout senátorům požadované dokumenty, pokud bude zachován důvěrný režim jejich projednávání.

ČTK

Podle předsedy senátní komise Zdeňka Nytry vláda porušuje zákon o jednacím řádu Senátu, konkrétně § 46. Orgány Senátu jsou podle něj oprávněny požadovat od členů vlády, vedoucích správních úřadů a orgánů územní samosprávy informace a vysvětlení potřebné pro svou činnost.

„Senátoři jsou ze zákona oprávněni seznamovat se a pracovat s důvěrnými materiály,“ sdělil deníku FORUM 24 Zdeněk Nytra.

Ke zjištění přinášíme redakční komentář.

EK_ Odpověď na žádost o svolení s poskytnutím_Draft reply to CZ Senate 29-08

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner