Deník FORUM 24 získal dokument, který vyvrací tvrzení ministerstev, že nemohou vydat předběžné zprávy evropských auditorů ohledně konfliktu zájmů premiéra Andreje Babiše senátní komisi. Ministerstva dosud tvrdila, že dokumenty do senátu nemohou vydat kvůli pravidlům Evropské unie.

Zástupce generálního tajemníka Evropské komise Pascal Leardini ale uvádí v dopise českému senátnímu orgánu, který získal deník FORUM 24, že „není na Evropské komisi, aby vyslovila či odepřela souhlas, pokud jsou Dočasná komise a auditovaná osoba schopny zajistit řádný a ničím nenarušený průběh auditního řízení.“

Z odpovědi jasně vyplývá, že Evropská komise nezakazuje ministerstvům poskytnout senátorům požadované dokumenty, pokud bude zachován důvěrný režim jejich projednávání.

Podle předsedy senátní komise Zdeňka Nytry vláda porušuje zákon o jednacím řádu Senátu, konkrétně § 46. Orgány Senátu jsou podle něj oprávněny požadovat od členů vlády, vedoucích správních úřadů a orgánů územní samosprávy informace a vysvětlení potřebné pro svou činnost.

„Senátoři jsou ze zákona oprávněni seznamovat se a pracovat s důvěrnými materiály,“ sdělil deníku FORUM 24 Zdeněk Nytra.

Ke zjištění přinášíme redakční komentář.

EK_ Odpověď na žádost o svolení s poskytnutím_Draft reply to CZ Senate 29-08

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner