Než se bystré vody Ohře setkají v lázeňském městě Karlovy Vary s říčkou Teplou, proplouvají v občasných peřejích malebným údolím se žulovými skalami. Jmenuje se Svatošské skály. Naleznete je proti proudu pár kilometrů od karlovarského předměstí Doubí. Výjimečně romantickou procházku však nabízí i cesta z opačné strany od městečka Loket. Anebo je možné sem také doplout lodí; v okolí Lokte si lze půjčit raft.
Starobylé město Loket se stejnojmenným gotickým hradem je ideálním výchozím bodem. Řeka Ohře toto město na vysokém kopci obtéká takřka dokonalým obloukem. Snadno bránitelné místo přilákalo osadníky již v prehistorických dobách, kdy zde bylo hradiště. Stavba hradu a města je pak spojena s přemyslovskými králi Václavem I. a Přemyslem Otakarem II. Na hradě učinil jako batole své první krůčky pozdější císař Karel IV., který tady žil nějaký čas s matkou Eliškou Přemyslovnou, později zde byl králem Janem Lucemburským uvězněn, aby se nedostal do rukou nepřátelské šlechty. Město vyniká renesančními, barokními a klasicistními domy německých měšťanů, jejichž potomci byli vyhnáni po druhé světové válce. Místo si zamiloval německý básník Johann Wolfgang Goethe, kterému později vztyčili před vstupem do historického centra města pomník. Goethe v Lokti oslavil své 74. narozeniny a se svojí přítelkyní Theodorou Ulrikou von Levetzov odsud putoval ke Svatošským skalám. Potkal ji o dva roky dříve, v roce 1821, v Mariánských Lázních. O milostné povaze vztahu sedmnáctileté šlechtické slečny a o 55 let staršího básníka mnozí nepochybují, ale sama Theodora vždy trvala na tom, že šlo pouze o duchovní přátelství.
Ženich, Nevěsta a Muzikanti
Řeka Ohře si mezi Loktem a Doubím prorazila cestu hlubokým kaňonem a působením vody, zimy a větru vzniklo na levém břehu žulové skalní město. Při pohledu z druhé strany řeky, kam lze přejít po houpacím mostě, visícím na ocelových lanech, vypadají skalní věže seřazené za sebou jako svatební procesí. První skála se proto jmenuje Ženich a Nevěsta, před nimi zprava vidíme Pátera. Následují Svědkové, Muzikanti, opodál je pak Tchán a Tchyně a také skála Zámek. Ještě o kus dále stojí v lese jako solitér skalní věž Samotář. Na skály se můžete dívat z milé restaurace Jan Svatoš, kde čepují Plzeňský Prazdroj a polotmavé pivo Karel IV. Restaurace se specializuje na tradiční polévky. Fantastická je zejména zdejší bramboračka s hříbky, ale také zelňačka s klobásou a kulajda. Podnik se jmenuje Jan Svatoš po legendárním sedlákovi, k němuž se váže tato původně německá pověst:
Za časů vlády Vohburgů našel chudý sedlák při cestě za robotou na loketský hrad, v místech dnešního Horního Slavkova, novorozeného chlapce. Vzal jej s sebou a předal miminko markraběnce Janě. Ta se hošíka ujala a pokřtila ho jménem Jan. Po svém nálezci nosil příjmení Svatoš. Dospěl ve statného jinocha, který nalezl zalíbení ve vědách. Jednou zadumaně seděl u břehu Ohře a hleděl do jejích vln. Najednou se z nich vynořila krásná víla a pravila: „Znám tvé tužby a naučím tě všemu, po čem prahneš. Ale musíš mi slíbit, že se nikdy nezaslíbíš jiné ženě.“ Svatoš byl její krásou i slibem očarovaný, a tak nabídku přijal. Po čase jej však slib začal mrzet. Potkal dívku, do níž se zamiloval, a toužil si ji vzít za ženu. Spoléhal na to, že pomocí kouzel zlomí předchozí slib. Počala se chystat svatba. Svatební průvod stál před oltářem a zbývalo jen říci svá „ano“. Náhle se však zjevila ona víla a pomocí kletby proměnila celý svatební průvod ve skály.
Indiánští koně v Dětském ráji
O půl kilometru dále směrem k Lokti najdeme restauraci U Dvořáků, kde je také rodinný areál vhodný k přespání ve srubech. Dětský ráj je řešený v duchu souladu s přírodou a děti se zde mohou vyskákat na obří vzduchové trampolíně či se projet na indiánském koníku. Výjimečnost areálu spočívá v tom, že tady provozovatelé chovají indiánské koně plemene Appaloosa. Sedět lze u krbu v občerstvení U Indiána nebo na terase s výhledem na Ohři.
Ke Svatošským skalám půjdete volnou chůzí z města Loket kolem Ohře necelé dvě hodiny. Na kole zde budete za 30 až 40 minut. Zpět se můžete vracet obtížnější a o trochu delší cestou přes Kozí vrchy. S obědem u skal a zábavou v Dětském ráji jde o ideální program pro větší část letního dne.
Další tipy v západních Čechách:
Goetheho vyhlídka nad Karlovými Vary
Nedaleko liduprázdného futuristického karlovarského letiště najdete na vysokém kopci fantaskní stavbu – 42 metrů vysokou vyhlídku. Pro princeznu Štěpánku Belgickou, ženu rakouského následníka trůnu Rudolfa, ji postavili v letech 1888–9 vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer. Rozhledna má již čtvrtý název: Nejdřív se jmenovala Štěpánka, poté nesla jméno česko-německého spisovatele Adalberta Stiftera a po II. světové válce ji místní komunisté nazvali Stalinova. Po zborcení kultu osobnosti v roce 1957 konečně dostala jméno po německém básníkovi, který odtud kdysi také obdivoval krásné výhledy.
Kokotské rybníky u Plzně
Kraj zvaný vtipně Kokotsko slibuje milovníkům přírody krásnou odpolední procházku kolem Horního kokotského rybníka a Dolního kokotského rybníka. Vyrazit sem můžete z plzeňského předměstí Nová Huť, kde najdete zajímavé vily. Pak půjdete pěšinou kolem pramene Čůráček ke Kokotským rybníkům, skrytým v lesích. Odpočinout si můžete na vrchu Kokotsko. Cestou je možné si na vymezených prostranstvích u rybníků opéct buřty.