Kancelář odcházejícího prezidenta republiky Miloše Zemana byla konečně popsána podle pravdy: jako zločinné spolčení od samého počátku. Tedy ještě ne těmito slovy, na to se v české politice ani justici ještě nenajde dost odvahy. Ale nyní již pravomocný rozsudek pražského Krajského soudu nad ředitelem Lesní správy Lány Milošem Balákem nemá a nedovoluje jiný výklad. Zbytek onoho zločinného spolčení sedí stále na Pražském hradě – a mlčí.
Miloš Balák byl usvědčen z manipulací mnohamilionových zakázek a má jít na tři roky do vězení a ještě zaplatit milionovou škodu. Soudy sice potvrdily i mimořádně nestandardní jednání vedoucího KPR Vratislava Mynáře, ale vzhledem k tomu, že se k těmto podivuhodným „detailům“ spolupráce mezi Mynářem a Balákem nevyjadřovala ani obžaloba, natož aby žádala jejich soudní posouzení, vlastní iniciativu, bůhvíproč, nevyvinuly.
Raději na procházce v Lánech
Alespoň máme díky policii a soudům potvrzeno několik důležitých faktů. Baláka, léta podezíraného ze spolupráce s jihočeskou opozičně smluvní mafií a vyvádění majetku z lesnických podniků, vlastněných podivnými společnostmi v Panamě a Lichtenštejnsku, určitě zcela náhodou figurujících ve slavných Panama Papers, přivedl do Lán právě Vratislav Mynář.
Policejní odposlechy v Balákově kanceláři v Lánech zachytily řadu zajímavých konverzací mezi Balákem a Mynářem. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky byl podle všeho detailně zasvěcen do přípravy všech podvodných tendrů Lesní správy, v některých ohledech Baláka dokonce úkoloval.
Prosadil například, že právní administraci největšího podvodného tendru bude zajišťovat jím určená advokátní kancelář – právě ta, která mu v roce 2014 zprostředkovala mimořádně výhodnou koupi vily v pražských Strašnicích od advokáta odsouzeného miliardáře Romana Janouška Víta Širokého.
Dva společníci stejné právnické firmy čistě náhodou přispěli v roce 2018 na Zemanovu prezidentskou kampaň celkem 1,7 milionu korun. Z odposlechů je zjevné, že Mynář i Balák si byli od počátku vědomi, že připravují trestně stíhatelný podvod.
Mynář v zachycených telefonátech mluvil o obavách z odposlechů. Policie proto raději skryté mikrofony z Balákovy kanceláře odstranila. Soud potvrdil, že důvěrné plánovací schůzky obou pánů později raději probíhaly na procházkách v chráněné Lánské oboře.
Miloš Zeman se už od zlatokopeckých opozičně smluvních dob legendárního korupčníka a svého letitého nejbližšího poradce Miroslava Šloufa naučil předstírat slepotu, hluchotu a němotu ke korupci ve svém nejbližším okolí.
Určitě si dnes nevzpomene, že se ještě v červnu 2021, kdy si o policejním vyšetřování lánských podvodů a hrozbě trestního řízení cvrlikali ptáci v celém okolí, snažil podvodníky osobně podpořit: „Chtěl bych velice poděkovat panu řediteli Balákovi, který se s láskou a péčí stará o Lánskou oboru. Známe se již několik let a já jsem poznal, že jeho práce není povolání, ale poslání.“
A v listopadu přidal dnes už slavný výrok: „Vratislav Mynář je skvělý úředník a můj přítel.“ Dnes, tváří v tvář konečnému soudnímu rozhodnutí, bude jen dál trapně mlčet. A asi mu to projde, přestože za to všechno nese osobní politickou zodpovědnost.
Válečně opevněný Hrad
V celém českém politickém spektru se totiž nenajde nikdo, kdo by měl odvahu a čisté svědomí nahlas vyzvat Miloše Zemana k rozpuštění prezidentské kanceláře a následně k abdikaci minimálně pro neschopnost zachovávat Ústavu ČR a zákony.
Jako by si nikdo z politiků nepamatoval slib, který podle ústavy prezident musí složit: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“
Sněmovna sáhodlouze probírá osobní hlouposti a pochybení poslanců Farského a Polčáka, ale nemá nikoho, kdo by upozornil na rozkrádání v režii nejbližšího okolí prezidenta. Nikdo neprotestuje proti krádeži sedmi set hektarů komerčního státního lesa a jejich přidělení příspěvkové Lesní správě Lány – onu více než podivnou smlouvu, na kterou HlídacíPes.org před časem upozornil, podepsal právě odsouzený Miloš Balák.
Naopak sněmovna bez mrknutí oka odsouhlasí zločinnému spolčení pod názvem Kancelář prezidenta republiky téměř půlmiliardový rozpočet. Nežádá potrestání viníků „omylem“ skartovaných tajných dokumentů či vyšetřování pokusů Vratislava Mynáře o ovlivnění soudních rozhodnutí.
Jako by si všichni představitelé slibované ZMĚNY hned po volbách odpřisáhli, že zavřou oči a nebudou reagovat na žádnou ostudu ani zločin, ke kterému by na Pražském hradě mohlo ještě dojít – a vydrží to až do voleb.
Pamatuje si čtenář ještě silné prohlášení čerstvého ministra vnitra Víta Rakušana z ledna 2022? „Pražský hrad je symbol české státnosti. Patří nám všem. A my všichni opravdu nejsme teroristi, tak jak si teď možná připadáme při jeho návštěvě. Požádal jsem příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, které kolem Hradu stvořilo válečné opevnění.“
Tehdy to znělo nadějně. Je konec března a ministerstvo vnitra odmítá odpovědět, k jakému výsledku ony „revize“ dospěly. Skutečnost je beze změn a stále platí, že ani gestapo za nacistické okupace nezabarikádovalo Pražský hrad tak, jako demokraticky zvolený prezident Miloš Zeman.
Vedoucím Kanceláře prezidenta je stále člověk bez bezpečnostní prověrky. Důvěrníkem a ekonomickým poradcem prezidenta je stále pan Nejedlý, o jehož stycích v Putinově okolí se vyprávějí legendy. Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu bude s požehnáním Miloše Zemana znovu úslužný a zdiskreditovaný Miloslav Kala. Vláda Petra Fialy, přes svoji úctyhodnou politiku vůči válce na Ukrajině, na domácí frontě principiálně selhává.
Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.