Policie vyšetřuje problematické dotace Agrofertu, které odmítají proplatit evropské instituce. Mezi nimi dominuje stomilionová dotace na výrobní linku toustového chleba v Penamu, která nesplnila podmínky pro inovativní projekt. Nyní se přihlásil další svědek, který to může doložit.
Závěry auditů Evropské komise jsou pro Andreje Babiše a jeho holding zdrcující. Auditoři potvrdili premiérův střet zájmů a Evropská komise odmítá poslat stovky milionů korun jeho firmám, vloženým do svěřenského fondu, kvůli porušení dotačních podmínek. Projekty, kde existuje podezření z podvodného jednání, se loni začali zabývat policejní vyšetřovatelé.
Žádná inovace
Velký problém se rýsuje kolem nejznámější a největší dotace ze zjištění auditů, žádosti o dotaci ve výši 100 milionů korun pro „inovativní“ toustovou linku Pekárny Zelená louka z pekárenské skupiny Penam. Je už jisté, že tento projekt podmínky pro udělení dotace nesplňuje a dotace nebude proplacena.
Auditoři zjistili, že velmi podobné tousty vyráběla německá společnost Lieken AG už v roce 2013 v době, kdy byla začleněna do Agrofertu. „Inovativní produkt prezentovaný společností Pekárna Zelená louka tak nemůže být považovaný za inovativní, když tento produkt už skupina Agrofert vyrábí,“ uvádí auditorská zpráva.
Loni v říjnu přinesl server Neovlivní informaci, že v této kauze, kterou několik měsíců vyšetřuje policie, vystupuje klíčový svědek Michal Miksche, bývalý provozní ředitel Penamu. „Inovačního na lince není vůbec nic,“ říká dnes otevřeně.
Miksche svou výpovědí v podstatě vyloučil možnost, že by se v případě této dotace jednalo o nedorozumění, jak tvrdí Agrofert. Prohlásil totiž, že parametry nové inovativní linky byly pouhou kopií již několik let používané linky v pekárně v Liekenu. Parametry byly navíc převzaty i s chybami, čehož si všimli i vyšetřovatelé z Evropské komise.
Nový svědek
O významném zlomu ve vyšetřování tohoto případu nyní informuje specializovaný server agris. Je to mimochodem poprvé, co se v nějaké kauze týkající se současného premiéra objevili svědci zevnitř jeho ekonomické struktury, kteří prohlašují, že mají důkazy o nekalých praktikách holdingu.
Server agris uvádí, že se v této citlivé kauze objevil další významný svědek ochotný vypovídat. Je jím Vladimír Hora, jednatel společnosti Futurpol, která Penamu dvacet dva let dodává nové technologie. Firma Futurpol se zúčastnila výběrového řízení na inovativní linku a dostala se tak k detailnímu popisu poptávky zadavatele.
Hora se nyní rozhodl svědčit na policii. Případ se ho totiž podle serveru osobně dotýká, jelikož mu vadí, že toustová linka pro Penam bude zaplacena z kapes českých daňových poplatníků. Podle jeho názoru pekárenská společnost neměla na dotaci nárok a své tvrzení může doložit dokumentací.
Nic se vracet nebude?
Premiér Babiš ve shodě s Agrofertem prohlašuje, že všechno kolem dotací holdingu je v pořádku a Česká republika žádné peníze do Bruselu vracet nebude. V tom se nemýlí, žádné totiž na spolufinancování toustové linky nepřitečou. Dotace z evropských fondů se totiž proplácejí zpětně až poté, kdy je v plné výši uhradí národní rozpočet.
To je i případ výrobní linky v Pekárně Zelená louka. Společnost Penam už dostala sto milionů korun ze státní pokladny, a jelikož šlo o neoprávněný výdaj, měla by je vrátit. Řídícím orgánem je ministerstvo průmyslu a obchodu, které před pěti lety o přidělení sporné dotace rozhodlo. Odpovědnost nese ale i zastřešující dotační instituce, ministerstvo pro místní rozvoj Kláry Dostálové.
Babišova hyperloajální ministryně Dostálová volí zdržovací taktiku a dala už najevo, že zatím nepodnikne žádné kroky. Nevylučuje, že se stát po dlouhých průtazích znovu odvolá, prakticky bez šance na zvrat, jelikož rozhodnutí Evropské komise je konečné.
Stát by měl konat
Chování státní správy kolem dotačních problémů holdingu premiéra Babiše je skandální a jen potvrzuje jeho střet zájmů. Dostálová by měla vyzvat ministerstvo průmyslu a obchodu, aby začalo vymáhat peníze po Agrofertu. Jakékoli další umělé oddalování vyřešení této kauzy je jen výsměchem daňovým poplatníkům.
„Pokud tak ministryně Dostálová neučiní, mohla by se dopustit trestného činu, jelikož by nepostupovala s péčí řádného hospodáře,“ řekl deníku FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Totéž platí v případě nečinnosti ministerstva průmyslu a obchodu. Aby mohla být neoprávněně vyplacená částka po Agrofertu vymáhána, musel by resort Karla Havlíčka uznat, že evropští kontroloři mají pravdu.
Další Babišova věrná figurka ovšem rovněž lavíruje. Havlíček koncem listopadu v České televizi prohlásil, že rozhodnutí Bruselu ještě není definitivní, a i on naznačil možnost dalšího odvolání zhotovením jakéhosi „antiposudku“.
„Ale jestliže Evropská komise definitivně rozhodne, že to pro ni nebude akceptovatelné, tak to jde standardně přes finanční úřad a Agrofert to musí vrátit. Tam není jiná cesta, odpustit se to nedá. Takhle se chováme ke každé firmě,“ připustil nakonec ministr „odvážně“.
Tak horké to ovšem asi nebude. Podle serveru agris se Havlíček obává soudního řízení s Agrofertem, který tvrdí, že dodržel veškeré podmínky podle platného českého právního řádu, a nic vracet nehodlá.
Proto víceúčelový ministr nikam spěchat nebude, přestože existují svědectví (nebo právě proto), že se mohlo v případě pseudoinovativní toustové linky Penamu jednat o nezákonné přidělení dotace. S plnou odpovědností Havlíčkova resortu.