Mnohem víc než komunistů bychom se měli bát kariéristů a populistů, zaznělo na Staromáku

Benjamin Roll (Milion chvilek pro demokracii)

Benjamin Roll | FOTO: Milion chvilek pro demokracii

Česko si ve středu připomnělo 32 let od sametové revoluce a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty. Spolek Milion chvilek pro demokracii u toho na Staroměstském náměstí nechyběl a deník FORUM 24 dění okolo jejich akce mapoval. Promluvili zde například někdejší premiér a předseda senátu Petr Pithart, zpěvačka Aneta Langerová nebo chartistka Věra Roubalová Kostlánová. Nezůstalo ale jen u oslav.

“Ve svobodě jsme žili celých třicet dva let a přes všechny peripetie nenastal návrat k totalitním nebo autoritativním režimům, naštěstí. Myslím, že ve svobodě skutečně žijeme, a to, že trestně stíhaný premiér Andrej Babiš, který je ve střetu zájmů, prohrál letošní parlamentní volby, je ukázkou toho, že skutečně jsme ve svobodné zemi, kde demokracie funguje,” řekl deníku FORUM 24 předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll.

Týdeník FORUM (TF)

Na Staroměstském náměstí se ale také sešlo zhruba 10 tisíc lidí, kteří protestovali kvůli opatřením proti covidu-19. Vyzývali k tomu, aby se lidé nebáli bránit svobodu, kterou jim podle nich vláda vzala.

“Covidová čísla jdou velmi prudce nahoru a je skutečně potřeba, aby se nová vláda ujala řízení. To, co předvádí vláda Andreje Babiše, je naprosto příšerné a stálo to život více než třiceti tisíc lidí,” uvedl ke koronavirové pandemii Roll. Podle něj byl největším problémem Babišovy vlády chaos. “Já doufám, že nová vláda se z toho poučí a nebude tuto chybu opakovat. Je to ale zároveň i největší výzva, kterou před sebou nová vláda má,” dodává předseda spolku.

“Potřebujeme prezidenta”

Milion chvilek během oslav 17. listopadu vyzval k výběru jednoho demokratického kandidáta na prezidenta. Podle spolku hrozí, že pokud nebude občanská společnost silná, bude se v lednových volbách 2023 rozhodovat mezi dvěma populisty nebo extremisty. “Za 14 měsíců nás čekají prezidentské volby a Milion chvilek má obavu, že už nyní si Andrej Babiš rozjel svoji kampaň. Buď bude kandidovat on, a nebo někdo z jeho okolí.  To společnost nesmí dovolit,” vyjádřil se k výzvě Roll.

Výzvou “Potřebujeme prezidenta” chce spolek docílit toho, aby se prezidentem mohl stát demokratický a důstojný kandidát. Podle Rolla by kandidatura a možné vítězství odcházejícího premiéra Andreje Babiše byla jen dalším “sešupem politické kultury”.

“To, jak se veřejně Andrej Babiš vyjadřuje, že je ve střetu zájmů a nebo že je trestně stíhaný, tak to škodí nejen politice, ale i důvěře v ni. Dále by pokračovalo to, že by měl nezdravě velký vliv na vládu, a pokud by došlo k tomu, že v dalších parlamentních volbách by hnutí ANO volby vyhrálo, tak jeho moc by už skutečně byla téměř neomezená,” komentuje Roll prezidentskou výzvu spolku. Tu podpořil i bývalý premiér a předseda senátu Petr Pithart.

Podle jeho slov by měli kandidáti s menší šancí na úspěch ve volbách ustoupit ze svých pozic ve prospěch nejsilnějšího kandidáta. “I v demokracii se skoro nic důležitého a dobrého neděje bez obětí. To ale nemusí být krev na dlažbě. Nic není zadarmo. Nová vláda má před sebou nejtěžší situaci, kterou kdy vláda měla. Všechny nepříznivé faktory budou kulminovat a spousta lidí ani netuší, jak šílené účty jim mohou přijít,” řekl Pithart deníku FORUM 24. 

Boj za svobodu

“Už před volbami jsme definovali výzvu demokratickým stranám, kde jsme chtěli systémově změnit několik bodů. Jedná se o volbu do mediálních rad, reformu zákona o státním zastupitelství, o které se dlouhodobě mluví. Další důležitý bod je reforma zákona o střetu zájmů. Tedy, aby zákon byl vymahatelný, a to, co se dělo s Andrejem Babišem, se už nemohlo opakovat. Je to samozřejmě mnohem víc,” uvedl Roll na otázku deníku FORUM 24, jaké další cíle před sebe spolek klade.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Na Staroměstském náměstí promluvila také chartistka a psychoterapeutka Věra Roubalová Kastlánová. “Leží mi na duši tři strachy. První je strach z uprchlíků. To, co se teď děje na polsko-běloruské hranici, je zločin a doufám, že naše nová vláda se bude chovat jinak a nabídne humanitární pomoc,” uvedl Kostlánová deníku.

“Bojím se, aby nová vláda nebyla populistická a nebyla konzumní. Aby byla zachována a zlepšena péče o sociálně slabé skupiny, protože jinak je to velmi nebezpečná situace. Třetí strach je o naší planetu. Myslím si, že ji ničíme proto, aby se nám žilo pohodlně. To jsou moje strachy a ráda bych s nimi bojovala,” uvedla.

Podle jejích slov bychom se ale mnohem víc než komunistů měli bát kariéristů a populistů, kteří mají větší vztah k penězům než k lidským hodnotám. “Milion chvilek nesmírně chválím. Oni mají na výsledku voleb neuvěřitelný podíl a mělo by to zaznít,” dodala Kostlánová závěrem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články