
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

PŘEDVOLEBNÍ DENÍK / 12. března si připomínáme 26. výročí vstupu České republiky do NATO. Takže právě v situaci, kdy se nad schopností Severoatlantické aliance pustit se do společné obrany každého ze svých členů vznáší vinou nové americké administrativy vážný otazník. Americký prezident, jenž podivně často přebírá argumenty ruské propagandy, zpochybnil obranu zemí, které neplní finanční závazky plynoucí z alianční smlouvy. A přítel Donalda Trumpa Elon Musk, který řídí úřad pro efektivitu amerických státních úřadů a všemožně podporuje různé proruské strany v Evropě, dramaticky vyzval k odchodu USA z aliance, protože podle něj už nemá smysl. Nevidí totiž, že ruský vůdce Vladimir Putin fakticky rozpoutal mezi Ruskem a západními spojenci novou studenou válku, a to spolu s horkou válkou proti Ukrajině.
NATO ale rozhodně není v koncích, jak by se z těchto smutných zpráv mohlo zdát. A NATO také výrazně přispělo k propojení české armády se spojenci. Členství Česka v Severoatlantické alianci mělo totiž dosud zásadní dopad na českou armádu. Díky NATO došlo k modernizaci výzbroje a vybavení, ke změnám v organizační struktuře a profesionalizaci důstojnického sboru i k zapojení do společných operací a cvičení, které posílily schopnosti společného velení.
Existuje jeden jasně rozpoznatelný pozitivní efekt existence NATO a našeho členství v něm. Je to vztek ruské propagandy.
Přes veškerá pozitiva našeho členství v NATO je bohužel také pravda, že jsme těch 26 let nevyužili dostatečně ke zvýšení obranyschopnosti. Zejména naše předchozí vlády prezentovaly členství v NATO dost vyčůraně tak, že je o české zabezpečení postaráno, a nestaraly se dostatečně o vybavení armády dostatečnými prostředky. Všeobecná ignorance armády způsobila i to, že se o působení v ní zajímá málo lidí a početní stavy vojáků jsou nedostatečné.
Trumpova nevyzpytatelná politika sice znejistila pevnost Severoatlantické aliance, protože USA jsou jejím nejsilnějším členem. Paradoxně ale vede k mobilizaci ostatních členů i k úvahám ohledně možného vytváření obranných aliancí vedle NATO. Pro Česko je životně důležité, aby se těchto aktivit účastnilo.
Přitom musíme ale hlavně řešit náš klíčový problém, kterým je rozkladné působení naší opozice. Je zcela zřejmé, že Babišovo hnutí ANO si nehodlá spolu s vládními stranami sednout k jednání o státním zájmu v oblasti národní bezpečnosti. Babiš nechce silnou Českou republiku, a proto ho také tolik podporuje ruská propaganda.
Členství v NATO je stále dobrá věc. Václav Havel měl před 26 lety pravdu, když odmítl českou neutralitu. Neutralita by v našem případě znamenala otevřené dveře k agresi. Ale tu hlavní bitvu o naši národní bezpečnost musíme svést doma s našimi „patrioty“ z ANO a s dalšími „vlastenci“, kteří nejsou ochotní bránit naši republiku před napadením a odmítají ji udělat vojensky silnou. Tím ukazují pravou a podvodnou povahu svého vlastenectví a svého patriotismu.