Jako poslance z Libereckého kraje, kde leží zimní střediska Ještěd, Paseky, Rokytnice na Jizerou, Benecko či Harrachov, mne zajímá situace ohledně koronaviru a zimní lyžařské sezony. Pro tento region a další místa v ČR je zimní sezona cestovního ruchu zásadní. Již nyní areály investují do příprav na sezonu včetně zasněžování a podobného. Informace potřebují podnikatelé v cestovním ruchu s dostatečným předstihem a v případě omezení či zákazů je nutné zajistit kompenzace.
Vláda ovšem většinou vydává opatření, která sice nejsou mnohdy úplným zákazem provozu, ale na druhou stranu odrazují potenciální zákazníky natolik, že se nevyplatí danou službu poskytovat. Díky tomu se vláda často vyhne kompenzacím, které mají pomoci překonat krizi podnikatelům i jejich zaměstnancům.
Ukázalo se to i během posledního týdnu. Pondělní vládní opatření zakázalo prodej pití s sebou i z výdejních okének. Člověk si tak musel zalézt do vnitřního prostoru hospody, kde je šance na šíření koronaviru výrazně vyšší než venku. Do problému se dostaly například malé pivovary, které dovařily nové várky piva a vlastní prostory nemají.
Navíc již platí zákaz prodeje potravin na vánočních trzích, přitom vláda neuvedla, v čem je langoš či svařák konzumovaný venku nebezpečnější než uvnitř restaurace.
Ve středu premiér Andrej Babiš po silné kritice uvedl, že se jedná o chybu, kterou opraví. Ve čtvrtek tak vyšlo nové opatření, které zakazovalo dokonce prodej všeho pití s sebou i uvnitř. Ministerstvo následně uvedlo, že to byla opět chyba a dojde k nápravě. V pátek tak došlo k povolení pití uvnitř, ale trvá zákaz koupě kávy či čaje s sebou. A to potvrdilo bez odůvodnění ministerstvo, že to již myslí takto vážně. Ministr Havlíček za ANO pak v rozhovoru uvedl, že situaci komplikují hospodští…
Jsem alespoň rád, že vláda konečně začíná dodržovat pirátské usnesení přijaté sněmovnou, které vládu pověřuje ukončit diskriminaci českých maloobchodů vůči supermarketům, na což jsem upozorňoval již před několika týdny. Obdobně jsem se dotazoval během interpelací ministra zdravotnictví Blatného také na konání svateb, pohřbů a bohoslužeb, které jsou v tabulce PES zvýhodněny oproti jiným vnitřním akcím, ale nesmyslně znevýhodněny v případě venkovního konání.
Nepřijde mi logické, aby například ve stupni 2 byla možná účast na venkovní svatbě pouze 50 lidí, zatímco na jiné venkovní akci 100 lidí. Doufám, že i toto bude opraveno, protože nelze odůvodnit povolení méně lidí na venkovní svatbě než na venkovní párty, koncertu či jiné akci.
Nerad bych, aby vláda svojí chaotičností ohrožovala život občanů nejen v Libereckém kraji. Obávám se, že vláda nakonec povolí lyžování, ale zakáže nebo výrazně omezí provoz vleků včetně ubytování bez adekvátních kompenzací.
Autor Tomáš Martínek je poslanec za Piráty