Američanům se patrně podařilo zabít „džihádistu Johna“

Eric Drooker

Spojené státy ve čtvrtek zaútočily v Sýrii na britského radikála Mohammeda Emwaziho, přezdívaného světovými médii „džihádista John“. S odvoláním na Pentagon to uvedla agentura AP. Pentagon nyní ověřuje, zda byl útok úspěšný. Britský premiér David Cameron sice smrt Brita také ještě nepotvrdil, ale řekl, že útok na Emwaziho, jehož označil za jednoho z největších vrahů organizace Islámský stát (IS), byl aktem sebeobrany.

Británie podle něj s USA těsně spolupracovala při sledování Emwaziho, a pokud se smrt Brita potvrdí, bude to podle Camerona znamenat „zásah do srdce Islámského státu“. Stanice CNN z vystoupení britského premiéra vyvozuje, že americký nálet byl úspěšný.

Cameron výslovně řekl, že smrt Emwaziho zatím jistá není. Emwazi byl podle něj ale hrozbou pro celý svět. Premiér vyjmenoval rukojmí, které IS připravil o život, přičemž mnohé z nich podle Camerona zavraždil právě Emwazi. „Byl to čin sebeobrany a byla to správná věc,“ řekl ke čtvrtečnímu útoku. „Všem, kdo škodí Británii, našem národu nebo našim spojencům, to ukáže, že dosáhneme daleko, že máme nezdolné odhodlání a že na své občany nikdy nezapomeneme,“ zdůraznil Cameron.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že při náletu kromě „britského“ velitele přišli o život také tři další radikálové ze zahraničí. Jména nikoho z nich zatím zdroj nepotvrdil.

Podle stanice BBC, která se odvolala na nejmenovaného vysoce postaveného odborníka, byl Brit s velkou pravděpodobností zabit. Americký armádní zdroj stanici sdělil, že Emwazi byl už nějakou dobu sledován. Stanice Fox News tvrdí, že Pentagon si je na 99 procent jistý, že Emwazi je mrtev. Oficiálně ale americké ministerstvo obrany pouze uvedlo, že je přesvědčeno o úspěchu útoku.

Zdroj ABC News útok popsal jako „bezchybnou akci“ a „čistý zásah“, který zlikvidoval Emwaziho, aniž ohrozil civilisty. Aktivisté z Rakky citovaní britským listem Independent sdělili, že auto s Emwazim bylo zasaženo ve chvíli, kdy projíždělo kolem budovy islámského soudu.

Facebookem se šíří zprávy, podle nichž se první výbuch ve čtvrtek ozval ve 22:41 SEČ a do půlnoci pak následovalo několik dalších explozí. IS dějiště útoku neprodyšně uzavřel a nikoho tam nepouští.

SOHR ve svém prohlášení uvádí, že při amerických náletech byl v Rakce zabit britský velitel Islámského státu a další tři zahraniční bojovníci. Nikoho z nich ale tento zdroj nejmenuje. Podle Ramího Abdar Rahmána, který informace SOHR zveřejňuje, „je v nemocnici v Rakce tělo významného britského radikála“. „Všechny zdroje tvrdí, že je to džihádista John, ale já osobně to nemohu potvrdit,“ sdělil Rahmán.

Mohammed Emwazi má jako člen Islámského státu od loňska patrně na svědomí některé vraždy západních rukojmích. Pochází z rodiny, která žije střídavě v Británii a v Kuvajtu, a stál zřejmě za vraždami amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a také britského humanitárního pracovníka Alana Henninga. Objevil se na videích natočených s těmito rukojmími IS před jejich zabitím. Ačkoli byl vždy až na oči pečlivě zamaskován, identifikován byl letos v únoru.

Emwazi vystudoval vysokou školu a získal odbornost počítačového programátora. Podle amerických zdrojů se radikalizoval v roce 2009, kdy odjel na safari do Tanzanie.

Ověřit smrt Emwaziho nebude snadné

K ověření zprávy o smrti Mohammeda Emwaziho bude nejprve využito monitorování komunikace mezi mobilními telefony a vysílačkami v místě, kde byl podle zatím nepotvrzených zpráv Emwazi zabit. Pentagon zatím pouze oznámil, že americké bezpilotní letadlo zaútočilo ve čtvrtek večer v syrské Rakce na auto s Emwazim.

Britský list The Guardian upozorňuje na obtíže spojené s identifikací. Nejpřímější metoda – potvrzení pomocí testů DNA – bude obtížná vzhledem k nedostupnosti Rakky, která je baštou IS.

Je ale také možné, že smrt svého mediálně známého člena oznámí samotný IS, ale může ji také popřít. Platnost obojího tvrzení pak bude nutné ještě ověřit.

Jisté je zatím to, že útok na automobil byl výsledkem dlouhodobého sledování a možný byl jen díky kombinaci vysoce technických prostředků a lidských zdrojů na místě. Útok byl proveden bezpilotním letounem a podklady k němu musely dodat zdroje z místa.

Jeden z britských pilotů, kteří pracují s bezpilotními stroji, nedávno v rozhovoru přiblížil přípravu útoků na vysoce významné cíle. Nad vytipovaným objektem se hlídkuje dlouhé hodiny, někdy i týdny, aby se zjistil běžný provoz kolem místa.

Sleduje se, zda se neobjevila nová auta nebo třeba konvoj nákladních aut. Vodítkem je i to, když začnou místní lidé používat jiné cesty než obvykle. Může to znamenat, že se vyhýbají některé silnici, na níž místní bojovníci umístili výbušninu. „Je to ale jen vodítko. Devadesát procent toho času je stráveno jednotvárně a bez akce,“ cituje experta list The Telegraph.

The Guardian připomíná, že když v roce 2011 americké komando zabilo v Pákistánu vůdce al-Káidy Usámu bin Ládina, bylo jeho tělo identifikováno pomocí DNA na americké lodi.

Saúdská Arábie, jejíž letadla operují v Jemenu, pravidelně pomocí DNA ověřuje, zda při útocích zahynuly hledané osoby. Smrt malajsijského teroristy Zulkifliho bin Hira byla potvrzena pomocí vzorku DNA odebraného z prstů, jež se našly na místě letošního zásahu filipínské armády proti skupině teroristů. O jeho smrti při jednom z náletů se hovořilo už tři roky předtím.

Kde studoval a jak žil „džihádista John“

Vizitka britského islamisty Mohammeda Emwaziho (27), přezdívaného médii „džihádista John, na kterého ve čtvrtek 12. listopadu zaútočily v Sýrii Spojené státy:

■ Narodil se 17. srpna 1988 v Kuvajtu. Jeho rodiče mají britské a irácké občanství. Ve svých šesti letech se přestěhoval do Londýna.

■ V roce 2009 vystudoval obor informační systémy a obchodní management na londýnské Westminsterské univerzitě.

■ Krátce po dokončení studií, v srpnu 2009, přiletěl se svými dvěma přáteli do tanzanského Dáresalámu. Kvůli údajné silné opilosti a nevhodnému chování strávila trojice noc v policejní cele a druhý den byla letecky vyhoštěna do Amsterodamu. Emwazi tvrdil, že jel na safari, avšak Britové se domnívají, že se chtěl zřejmě přes Keňu dostat do Somálska a připojit se k islamistům ze skupiny Šabáb. Emwazi si také stěžoval, že byl z Tanzanie po příletu deportován na příkaz britské tajné služby.

■ V roce 2010 se na pár měsíců přestěhoval do rodného Kuvajtu, po návratu do Británie ho britské úřady odmítly pustit zpět.

■ Jeho rodiče s ním byly údajně naposledy v kontaktu v polovině roku 2013, kdy se chystal na cestu do Turecka. Podle otce Jassema tehdy prohlásil, že pojede pomáhat potřebným lidem do Sýrie. „Den co den doufám ve zprávu o jeho smrti,“ řekl vyšetřovatelům Emwazi senior.

■ Jako člen Islámského státu (IS) měl patrně na svědomí některé vraždy západních rukojmích. Objevil se maskovaný a ozbrojený na několika videích, která ukazovala „popravy“ zahraničních zajatců. IS zveřejnil první video se smrtí zahraničního rukojmího loni v srpnu; od té doby byla takto zabita řada dalších rukojmí.

■ Poprvé se Emwazi objevil na videu islamistů právě loni v srpnu, když zabíjel amerického novináře Jamese Foleyho. Emwaziho hlas na videozáznamu identifikovala jeho matka Ghania. Poté byl spatřen například i na videích, která ukazovala setnutí hlavy americkému novináři Stevenu Sotloffovi a britskému dobročinnému pracovníkovi Alanu Henningovi.

■ Emwazi byl spolu s trojicí britských radikálů členem teroristické buňky IS, která měla na starosti západní zajatce. Přezdívku „John si vysloužil od svých rukojmí, kteří svým věznitelům dali jména podle členů skupiny The Beatles.

■ Jeho identitu odhalila média letos v únoru. Emwaziho fotografii z dob jeho školních let zveřejnil na titulní stránce britský list Daily Mail.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]