Stránky americké CNN líčí situaci u nás chmurně. Zprávy ovšem mají od nás a kdo je soudný, nevidí to o moc jinak. „Na epidemiologické mapě světa se Česká republika ukazuje jako maličký ostrůvek zkázy a beznaděje. Zatímco celosvětově počet nových případů koronaviru klesá již šest týdnů po sobě, desetimilionový středoevropský stát zažívá téměř rekordní množství nových infekcí.“
CNN.com píše:
„Po celé zemi se rozšířila nová, nakažlivější varianta viru, která tlačí české nemocnice na pokraj kolapsu. Počet obětí v zemi právě přesáhl 20 000. Jeho úmrtnost patří k nejvyšším na světě. (V přepočtu na počet obyvatel – pozn. red.)
Není důvod, aby země patřila mezi nejhůře postižené. Jako relativně bohatý stát a člen Evropské unie má Česká republika přístup k očkovacím látkám, lékařskému vybavení a využívání technologických řešení. Má demokraticky zvolenou vládu. (Je ovšem potřeba dodat, že demokraticky zvolenou v deformovaném prostředí, kdy premiér vlastní média s dosahem 3,5 milionu čtenářů, je trestně stíhaný a »záhadně« se jeho kauza stále nějak nedostává před soud, vládu drží u moci komunisté a do jejího složení zasahuje prezident, který nedbá na ústavu – pozn. red.) Její systém zdravotní péče je uznávaný a ekonomika poměrně silná.
Místo toho se současná česká katastrofa podobá smrti způsobené tisícem škrtů, což je důsledek desítek drobných přešlapů, pozdních rozhodnutí a zpackaných zpráv v oblasti veřejného zdraví, tvrdí pro CNN experti.
V pátek vláda uznala, že nemá jinou možnost než zavést od pondělí velmi přísná uzavření, zatímco většina zbylého světa začíná mluvit o uvolnění.
»Vláda přijala nešťastnou strategii rozhodování na základě současných nemocničních kapacit, což znamená, že rozhodnutí často přicházejí příliš pozdě,« uvedl Jan Kulveit, vedoucí výzkumný pracovník z Future of Humanity Institute University of Oxford v Anglii.
Řekl, že počet pacientů v nemocnicích dává zpožděný obraz epidemie, protože lidé vyhledávají lékařskou pomoc až po nějaké době od nakažení.
»Je obrovský rozdíl mezi přijetím opatření včas a čekáním 10 dní. Odklad o 10 dní, kdy reprodukční číslo je 1,4, znamená zdvojnásobení epidemie,« říká…
Premiér Andrej Babiš v pátek v parlamentu připustil, že jeho vláda udělala »příliš mnoho chyb«, ale řekl, že není vhodná doba na hádky o minulosti…
Docent Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity a jeden z nejlepších epidemiologů v zemi, poukazuje na tři rozhodnutí jako na hlavní příčinu současné krize. První přišlo, když vláda přehlasovala své vlastní poradce, včetně samotného Maďara, a odmítla loni v létě obnovit nařízení ohledně roušek, druhé, když se rozhodla znovu otevřít obchody před Vánocemi, a třetí, když nereagovala na novou variantu viru, která se objevila počátkem ledna.
»To byly tři velké chyby a právě teď se modlíme, aby nepřišla čtvrtá,« řekl.
Maďar má ke krizi osobní vztah. Jako bývalý koordinátor vládní poradní skupiny pro omezení koronavirů rezignoval poté, co Babiš zamítl výzvu skupiny, aby byly masky povinné, když epidemie koncem srpna vykazovala známky posilování.
Odpor proti rouškám přišel právě ve chvíli, kdy se vláda na začátku září rozhodla znovu otevřít školy. »To vedlo ke zvýšené mobilitě zhruba dvou milionů lidí a (epidemie) explodovala,« říká Maďar.
Politika pravděpodobně hrála v rozhodování roli. »To byl okamžik, kdy se epidemie začala znovu šířit, ale ještě byl čas ji zastavit… ale nestalo se to, protože se blížily volby,« soudí Dagmar Dzúrová, profesorka demografie a zástupkyně vedoucího katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Univerzity Karlovy v Praze.
Dzúrová není jediným expertem, který poukazuje na říjnové volby jako na klíčový okamžik v boji proti viru. »Mnoho evropských zemí zažilo druhou vlnu, v tom Česká republika nebyla ojedinělá,« říká Kulveit. »Ale na rozdíl od jiných zemí se jí nepodařilo druhou vlnu potlačit a myslím, že v tom hrály roli i volby,« dodává.
Babiš tvrdil, že omezení jsou nákladná a nepopulární, ale jeho rozhodnutí prý nebylo motivováno volbami. Když se na něj tlačilo v parlamentu ohledně roušek, obvinil opozici z politikaření a prohlásil, že »krajské volby byly to nejhorší, co se mohlo covidu-19 stát«.
»Opozice toho chtěla také využít, kritizovala opatření, nazývala obličejové masky ‚náhubky‘ a ptala se, proč bychom je měli nosit, když je počet případů stále nízký,« líčí Maďar. »Problém je samozřejmě v tom, že nemůžeme reagovat na čísla, která vidíme právě teď, protože pokud to uděláme, jsme o dva týdny pozadu,« dodal.
Neochota vlády jednat znamenala, že se epidemie vymkla kontrole.
Koncem října bylo tvrdé uzavření nevyhnutelné. Babiš byl nucen přiznat, že on i jeho vláda udělali při zvládání nákazy chyby, a prosil lidi, aby dodržovali přísná pravidla lockdownu…
Brzy však přišla další chyba. Jak infekce začaly klesat a Vánoce byly za dveřmi, vláda začala být netrpělivá a rozhodla se ignorovat svá vlastní pravidla založená na datech, jak bezpečně znovu otevřít. Systém PES byl zaveden v listopadu a měl určovat další kroky vlády na základě epidemiologické situace; každé uvolnění mělo být podloženo údaji. Míra rizika byla určena řadou faktorů, včetně počtu reprodukcí, míry pozitivity a počtu infekcí na 100 000 lidí. »Neřídili se vlastními pravidly, systém jim něco říkal a oni to ignorovali,« říká Kulveit…
Dalším problémem českého přístupu je podle Dzúrové nedostatek smysluplné finanční podpory. To vedlo k nízkému dodržování pravidel mezi těmi, kdo si jednoduše nemohou dovolit je dodržovat. Například lidé, kterým byla nařízena karanténa, mají nárok na pouhých 60 procent svého průměrného platu, který jim zaměstnavatelé vyplácejí v prvních dvou týdnech. A zatímco podniky mají nárok na kompenzace, řada oborových organizací je kritizuje jako nedostatečné…
Vzhledem k tomu, že vládní sdělení bylo stále zmatenější politikou, začaly se šířit dezinformace. »Opět to není v České republice ojedinělé, ale zdá se, že přibývá lidí, kteří věří konspiračním teoriím a myslí si, že riziko viru nebylo příliš vysoké,« uvádí Kulveit.
Česká média podle něj přispěla k některým zmatkům, které v souvislosti s pandemií vznikly. »Často je tu logika ‚pro a proti‘. Takže pokud máte hosta, který říká, že roušky jsou užitečné, mějme také hosta, který říká, že nejsou. A pokud máte hosta, který tvrdí, že koronavirus je nebezpečný, musíte také pozvat někoho, kdo tvrdí, že nebezpečný není a většina lidí je v pořádku,« popisuje Kulveit…
Současná krize v České republice je částečně způsobena novou, nakažlivější variantou viru, která byla poprvé zjištěna ve Velké Británii.
Dzúrová a Maďar řekli, že země nevěnovala dostatek pozornosti nové variantě, neseřadila dostatek vzorků, aby zjistila, jak je nový kmen viru rozšířený a jak zabránit jeho šíření po celé zemi…
Od pondělí se omezení zpřísní. Lidé nebudou smět opustit své domovy z jiných než podstatných důvodů a i nejmenší děti přejdou na dálkové studium. Cestování mezi regiony bude zakázáno.
Podle expertů však vláda dělá velkou chybu, když odmítá zavírat továrny. »Nová varianta mění pravidla hry. Továrny jsou otevřené a lidé cestují za prací veřejnou dopravou, což by mohlo vést ke zhroucení systému zdravotní péče,« soudí Rastislav Maďar.“
Konec citace několika pasáží z článku na edition.cnn.com. Některé komentáře z lidu už zareagovaly tak, že se mají Američané podívat sami na sebe a tak dále. No dobře. Není snad ale něco z toho, co se tam píše, pravda?