Arménský parlament ratifikoval tzv. Římský statut a schválil tak jurisdikci Mezinárodního trestního soudu (ICC) na svém zemí. Následovala popuzená reakce Ruska, na jehož prezidenta Vladimíra Putina instituce vydala zatykač. Arménie ovšem ujišťuje, že jí jde jen o stíhání ázerbájdžánských válečných zločinců. Ruského prezidenta chrání prý na jejím území imunita.
Arménský parlament v úterý ratifikoval přistoupení země k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Informovaly o tom světové agentury. Plán Jerevanu připojit se k ICC, jenž před časem vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, už dopředu kritizovala Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil krok Jeveranu za nekorektní z hlediska bilaterálních vztahů.
Jerevan tvrdí, že tento krok není namířen proti Rusku, ale přistoupil k němu v souvislosti se sousedním Ázerbájdžánem. Arménský představitel Jegiš Kirakosjan, jenž má v kanceláři premiéra na starosti mezinárodněprávní otázky, podle TASS ratifikaci označil jako krok namířený proti ázerbájdžánským vojákům, kteří se podle něj dopustili válečných zločinů vůči Arménům.
Jerevan vinil Moskvu, že je příliš rozptýlena vlastní válkou na Ukrajině, a ruské mírové síly v Náhorním Karabachu opakovaně obviňoval z nečinnosti. Arménský premiér Nikol Pašinjan spojenecké vztahy své země, zejména ty s Ruskem, nedávno k nelibosti Kremlu označil za „neefektivní“. Peskov v úterý prohlásil, že Rusko považuje Arménii za přátelský stát a partnera.
„Ale zároveň budeme mít samozřejmě doplňující otázky na současné vedení Arménie,“ citovala ho agentura TASS, podle níž kremelský mluvčí už dříve označil záměr Jerevanu připojit se k ICC za „extrémně nepřátelský“ vůči Rusku. Podle deníku Ukrajinská pravda současně nabídl zemi uzavření bilaterální dohody s Ruskem, a to právě ohledně Římského statutu, jehož Moskva není signatářem.
Pokud jde o obavy Ruska, Kirakosjan upřesnil, že ani po ratifikaci Římského statutu nepřichází v úvahu zatčení ruského prezidenta Putina při vstupu do Arménie, protože současným hlavám států je udělena imunita, uvedl server.
Rozhodnutí parlamentu musí ještě posvětit svým podpisem arménský prezident, po 60 dnech po hlasování pak vstoupí v platnost, napsala agentura AP.