Premiér Andrej Babiš znovu obelstil českou veřejnost. Vytvořil falešný dojem, že Evropská unie schvaluje dotace pro Agrofert. Je to v krátké době již druhá obrovská lež, kterou jeho marketingový tým dokázal rozšířit. Přitom si čtenář může udělat obrázek o situaci ze stanoviska Transparency International, které zde přinášíme.
Minulý týden dokázal premiér zneužít práci dobrovolníků z řad programátorů, kteří chtěli ukázat neschopost vlády při zadávání IT zakázek. Divadlo, které Babiš pak sehrál, vypadalo jako jeho vítězství. Místo neschopnosti jeho úředníků je zde Babiš, který podporuje kreativce. Nyní Babiš vytváří dojem, že nestranní úředníci přivezli z Bruselu skvělé zprávy o jeho pozici ve vyšetřování Evropské komise. Přitom jde o jeho podřízené úředníky a skutečné rozhodnutí Evropské komise tito pánové nepřivezli, pouze přiznali, že se téměř celé jednání týkalo Babišova konfliktu zájmů, a odmítli sdělit výsledek.
Nyní se podívejme, jak brilantně funguje Babišova továrna na lži. Virtuální Babiš nalhal svým fanouškům na Facebooku, jak Evropská unie SCHVÁLILA další dotace pro Agrofert, jako by mu je fakticky proplácela a již neřešila problém jeho konfliktu zájmů. Na facebookovém účtu premiéra zveřejnil jeho tým dojemnou fotografii Babiše s bambusovými stvoly a k tomu neuvěřitelnou tirádu o tom, jak se konečně ukázala pravda, neboť EU začala opět proplácet dotace Agrofertu. Hlášení začíná absurdní koninou o bambusu a pak jde virtuální Babiše hned na věc:
„Čau lidi, uklidil jsem se do bambusu. A rovnou začnu něčím, čemu nebudete věřit.
Audity byly mediální hit, že jo. To mi asi každý potvrdíte a taky to potvrdí všichni novináři, komentátoři, šéfredaktoři a každý, kdo dělá v médiích. Největší téma. A nejočekávanější událost byla kdy? Tuto středu. Tuto středu byla ohlášená na 13 hodin tiskovka SZIF a Ministerstva zemědělství, kde padne zásadní informace o jednání zástupců ČR se zástupci Evropské komise ohledně zemědělského auditu. Koukali jste na ČT 24? Já ano. Už od rána bylo jasné, že to bude zpráva dne a připravovali na to diváky neustálým opakováním reportáží o střetu zájmů. Průběh tiskové konference přenášelo živě kromě ČT 24 i několik serverů. Průběh tiskovky byl zjevně pro přítomné novináře obrovským zklamáním. Kromě ČTK, která do pár minut zveřejnila zprávu o všem podstatném, se ostatní servery probudily až po hodině a půl. Jak to?
Vrchol jsme ale viděli na naší veřejnoprávní televizi. Tohle jsou jen fakta, žádný útok na Českou televizi. Přestože je pro ni střet zájmů snad nejdůležitějším tématem posledních měsíců a dopoledne to tak i vypadalo, tak v hlavní zpravodajské relaci Události (od 19.00) se zpráva o tiskové konferenci objevila až ve TŘICÁTÉ SEDMÉ minutě pořadu. Po super zajímavých zprávách o výstavě fotografa Jovana Dezorta v Praze a o úspěchu helsinských vědců, kteří zdokumentovali nový druh polární záře. A světě div se, v minutové reportáži se divák nedozvěděl maličkost. Že Evropská komise SCHVÁLILA platby, které ČR už v minulosti vyplatila firmě Agrofert (spornou zůstává jediná platba ve výši 1,6 milionu korun). Takže ČR tyto schválené dotace vracet nebude! Nezapomínejme, že se vracelo 32 miliard kvůli tradičním demokratickým stranám.
Platí, co jsem řekl stokrát. Česká republika dotace kvůli mému střetu zájmů, který neexistuje, vracet nebude.
Kdyby to bylo naopak, tak by to byla hlavní zpráva dne, která by předběhla i koronavirus.
No nic, pouze fakta.“
Tolik Babišova továrna na lži, která vytvořila falešný obraz, jako by již bylo jasné, že Babiš není v žádném konfliktu zájmů. Přitom o tom vůbec popsaná tisková konference nebyla!
No nic. A teď fakta:
Úředníci, kteří jsou podřízení Babišově vládě, sehráli ve středu na tiskové konferenci zmatené a nedůvěryhodné divadlo, které neodráželo skutečný stav věcí v šetření konfliktu zájmů Andreje Babiše. Vyjadřovalo pouze dohady úředníků, kteří jednají ve prospěch soukromých Babišových zájmů.
Obrovskou míru Babišových lží dokládá věcné stanovisko české pobočky Transparency International. Tato organizace popsala reálný stav věcí hned po tiskové konferenci českých úředníků, nicméně Babišův tým tyto argumenty ignoroval. Proto je nutné je připomenout a požadovat nadále odpověď na klíčové otázky:
Stanovisko Transparency International:
1) První auditní proces byl dokončen a rozhodnutí @EU_Commission (EK) zní: Premiér České republiky Andrej Babiš je ve střetu zájmů.
2) Středeční tisková konference SZIF se týkala druhé auditní procedury (tedy pouze zemědělských dotací, nikoliv přímých plateb z evropského rozpočtu, tzv. nenárokových dotací), která stále běží a není dokončena.
3) Nynější oznámení nemá vliv a žádnou spojitost s finálním zněním prvního auditu EK.
4) Náměstek ministerstva zemědělství Jiří Šír a generální ředitel SZIF (Státního zemědělského intervenčního fondu) Martin Šebestyán prezentovali pouze své subjektivní dojmy z jednání se zástupci EK. Veřejnost tak měla možnost slyšet pouze jednu stranu – tu prověřovanou.
5) SZIF argumentuje tím, že se neřídí rozpočtovými pravidly ČR, takže se ani neřídí zákonem o střetu zájmů, a proto se rozhodl dál proplácet národní dotace holdingu Agrofert.
6) Pokud nemají úředníci jistotu, že mohou být dotační prostředky propláceny, vystavují se tak riziku způsobení škody České republice, a tudíž i kárného nebo až trestněprávního postihu, např. za porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo zneužití pravomoci úřední osoby.
OTÁZKY
Výstupy tiskové konference, tak nabízejí místo odpovědí spíše tyto otázky:
1) Co bylo konkrétním výsledkem bilaterálního jednání mezi ČR a EU?
2) Jaký vliv má bilaterální jednání na proplácení dotací přidělovaných na základě žádostí podaných po 2. 8. 2018?
3) O jaké projekty se konkrétně jedná a z jakého právního titulu jsou propláceny?
4) Z jakého důvodu je řízení vedeno v režimu důvěrné?
5) Pokud je řízení opravdu důvěrné, proč SZIF pořádá tiskovou konferenci ve chvíli, kdy audit stále běží a úředníci dle jejich vlastních vyjádření nejsou oprávněni o řízení komplexně informovat?
6) SZIF na tiskové konferenci velmi zmatečně informoval o aktuálním vývoji v rámci této kauzy. Kdy tedy má být učiněn konečný závěr ze strany Evropské komise?
7) Jaké závěry přineslo jednání v otázce dopadů české legislativy na přidělování dotací z evropských fondů? (ČR trvá na tom, že specifická pravidla podle českých zákonů znemožňují SZIF postupovat tak, aby evropské prostředky efektivně bránil. Vzhledem k aplikační přednosti evropských předpisů nemůže EK s takovýmto postupem českých orgánů souhlasit, pokud má chránit peníze evropských daňových poplatníků.)
„Vzhledem k množství nejasností a dosavadnímu průběhu celého řízení se kromě faktických otázek nabízí i jedna zcela zásadní otázka politická a právní: Je vůbec možné na kroky a vyjádření SZIF pohlížet jako na jednání politicky nestranných a nezávislých českých úředníků?“ komentuje situaci Petr Leyer, právník TI.