Zákonodárci v úterý projednávali pozměňovací návrhy k velkému mediálnímu zákonu upravujícímu koncesionářské poplatky. Několik hodin se nedostali ani ke schválení programu zejména kvůli obstrukcím šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Dostal se mj. až k ceně vajec.
Šlo o 39 pozměňovacích návrhů, které poslanci z opozice i koalice připravili k takzvané velké novele mediálního zákona, jež má mimo jiné přinést zvýšení koncesionářských poplatků. Vládní koalice počítá stejně jako v prvním čtení s opozičními obstrukcemi, poslanci by proto měli jednat až do půlnoci.
„Bude to 12 hodin, což je dostatečný čas i na věcné načtení a vysvětlení mnoha pozměňovacích návrhů,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Dodal, ze cílem vládní koalice je, aby novela druhým čtením prošla v průběhu týdne.
Ministr: youtubery registrovat nebudeme
Poslanci dali k novele téměř 40 pozměňovacích návrhů. Jedním z nich je i ten od ministra kultury Martina Baxy (ODS), který chce navrhnout zrušení povinné registrace youtuberů a lidí, kteří si vydělávají vysíláním na sociálních sítích. S tím před nedávnem přišla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), což vyvolalo mezi influencery velké pozdvižení a kritiku směrem k radě a ministerstvu.
„Zrušení není v rozporu s evropskou směrnicí, chceme tím reagovat na oprávněnou kritiku,“ uvedl Baxa, podle něhož šlo ze strany RRTV o extenzivní výklad normy.
Hlavní změny, které přinese novela velkého mediálního zákona:
Vyšší poplatky pro domácnosti. Televizní poplatek se má zvýšit o 15 korun ze 135 na 150 korun, rozhlasový pak o desetikorunu ze současných 45 na 55 korun. Do budoucna by se poplatky mohly zvyšovat v případě inflace vyšší než 6 procent. Výše poplatku se měnila naposledy v roce 2008.
Poplatek pro majitele chytrých zařízení. Rozšíří se počet koncesionářů. Nově by se jimi měly stát i domácnosti, které sice nemají televizi a rádio, ale mají chytrý telefon nebo tablet.
Změna plateb pro firmy. Ty se nově rozdělí do sedmi kategorií. Firmy do 24 zaměstnanců budou od poplatku osvobozeny. Poté budou platit různé násobky poplatku pro domácnost. Nejvíce zaplatí firmy o 500 a více zaměstnancích, a to stonásobek, což bude 180 tisíc za televizi a 66 tisíc korun za rozhlas. Doposud firmy platily podle počtu zařízení.
Zdroj: Návrh ministerstva kultury
Opoziční poslanci už na tiskových konferencích před jednáním sněmovny, které začalo v pravé poledne, oznámili, že jednání bude dlouhé. Hnutí SPD chce navrhnout i přímo zrušení návrhu. „Náš další návrh je na zrušení platby za chytrá zařízení: jedná se o přibližně 600 tisíc nových plátců,“ uvedl poslanec SPD Marcel Dlask.
Zavedení platby za chytrá zařízení, která mohou přijímat televizní nebo rozhlasový signál, je jednou z nejvíce kritizovaných věcí. Kritizují ji i dříve vládní Piráti, kteří označují tuto novinku za jakousi „daň z internetu“.
Opozici vadí i změna plateb za firmy
Podle poslance a bývalého vicepremiéra Ivana Bartoše by tato věc šla vyřešit třeba tím, že by veřejnoprávní pořady a vysílání na internetu byly pro plátce koncesionářských poplatků dostupné po zadání kódu.
Zvýšení koncesionářského poplatku a zavedení jeho valorizace chtějí Piráti podpořit.
Hnutí ANO pak kritizovalo také změnu způsobu platby koncesionářských poplatků pro firmy. Ty doposud platily podle počtu přístrojů, nově budou odvádět koncesionářský poplatek podle počtu zaměstnanců. Nejmenší firmy budou od poplatku osvobozeny.
„Je to bez ohledu na to, jak ty firmy fungují, jestli vůbec mají nějaké přístroje a mohou veřejnoprávní vysílání využívat,“ vysvětlil poslanec Patrik Nacher z ANO.
Jako první se do obstrukčního jednání pustil předseda opozičního ANO Andrej Babiš ještě před zahájením schůze. Ten se nejdříve vyjádřil k úternímu zrušení takzvaného lex Babiš Ústavním soudem a sám sebe pobavil při čtení SMS zprávy, kterou ráno poslal redaktorce jednoho ze zpravodajských serverů. Poté se pustil do analýzy veřejnoprávních médií v sousedním Německu a tamní diskuze o koncesionářských poplatcích. „Viděli jste, kolik dneska stojí vajíčka? Ještě že Agrofert nevyrábí vajíčka,“ sdělil dále předseda ANO poslancům.
Zhruba po hodině a půl se pustil do platů zaměstnanců a částek za výrobu některých pořadů. „My v programu budeme mít zrušení koncesionářských poplatků,“ slíbil pro příští volby Babiš.
První čtení novely velkého mediálního zákona letos v létě trvalo půl druhého dne, rovněž kvůli obstrukcím opozice. Poslanci se k hlasování dostali až v pevně stanovený termín po zhruba 18 hodinách jednání. Andrej Babiš už tehdy sliboval, že kvůli tomu bude „krvácet na barikádě“.