Když se v roce 2015 intenzivně diskutovalo o elektronické evidenci tržeb, jejíž 1. vlna nakonec v prosinci 2016, po ostré kritice a obstrukcích opozice, přece jen vstoupila v platnost, dostával Andrej Babiš množství otázek. Zřejmě i proto se tenkrát rozhodl na některé odpovědět také ve svém blogu na webu iDNES.cz.
V úvodu článku nazvaného 10 odpovědí k elektronické evidenci tržeb napsal:
„Elektronická evidence tržeb zasáhne daňové poplatníky, kteří v rozporu se zákonem nevykazují všechny tržby. Nelze se tedy divit, že navrhovaný systém je pod soustředěným tlakem a řada informací publikovaných v médiích je nesmyslná. Rád bych odpověděl na 10 otázek, které trápí poctivé daňové poplatníky.“
Dnes se však ukazuje, že nesmyslná, či přímo lživá jsou často naopak prohlášení Andreje Babiše. A daňoví poplatníci, které to trápí, sice asi vážně poctiví budou, zatímco on sám zas tak moc ne. Předně proto, že poctivý člověk nedává sliby, o nichž ví, že je ve chvíli, kdy se mu přestanou hodit, bez mrknutí oka zase zruší. Prosím vás, kdo si to bude pamatovat?
Pravda je, že Andrej Babiš už navykládal tolik lží a planých slibů, že snad ani není v silách smrtelníka si je zapamatovat všechny. Má ale smůlu v tom, že, jak praví okřídlené rčení, napsané zůstane. A tak se můžeme podívat, co před čtyřmi lety odpověděl na otázku: „Co si počnou drobní řemeslníci, kadeřnice atd.?“
„Na drobné řemeslníky, kadeřnice, atd. se elektronická evidence tržeb vztahovat nebude.“
Tak pravil Andrej, nejdůvěryhodnější politik, který je tady pro lidi.
A co se stalo teď? Ve středu 13. února ve sněmovně prošla prvním čtením vládní novela zákona o EET. Došlo k tomu po velkých „bojích“ a tvrdé kritice ze strany demokratické opozice, která se posunutí do druhého čtení veškerými silami pokoušela zabránit. Pokud by novela prošla celým „kolečkem“ a kompletní zákon o EET pak vstoupil v platnost, což vzhledem k rozložení sil ve sněmovně zřejmě nastane, znamenalo by to rozšíření povinnosti elektronicky evidovat tržby i na ty obory, řemesla a živnosti, které jí zatím nepodléhaly.
Třetí a čtvrtá vlna, které by podle přání Babišovy vlády měly co nejdřív platit, zahrnuje, řezníky, pekaře či cukráře, ale také taxikáře, lékaře nebo účetní. Dál se mají týkat stánkového občerstvení bez posezení a farmářských trhů, které budou po malých venkovských hospodách pravděpodobně další potřebnou a příjemnou věcí, kterou úspěšně zničí nebo aspoň změní k horšímu. Větší profesionální farmy to asi nevzdají a vytrvají, ale babičky, které na trzích zatím prodávají přebytky ze zahrádky, mu děkovné dopisy za to, že musejí být v nepřetržitém online kontaktu s Finanční správou, nejspíš psát nebudou…
Kromě toho další vlny přinesou povinnost EET například pro truhláře, malíře pokojů, elektrikáře, opraváře strojů a přístrojů, maséry, výrobce her a hudebních nástrojů. Ba i pro věštkyně a kartářky. Vedle křišťálové koule a balíčku karet už napříště nesmí chybět EET pokladna.
A kromě všech těch drobných řemeslníků a živnostníků se nově rozšířená povinnost samozřejmě bude týkat i již zmíněných kadeřníků a kadeřnic. Ano, těch, kterým Andrej Babiš před čtyřmi lety svatosvatě veřejně slíbil, že jich se to rozhodně nedotkne.
Vzpomeňme si tedy, jakou cenu mají slova a sliby českého premiéra, až bude v jednom šiku se svými poslanci ve druhém čtení zvedat ruku pro EET pro kadeřnice a řemeslníky. Už je líp?