Finančník a filantrop Libor Winkler, který s Karlem Janečkem zakládal a financoval Nadační fond proti korupci, dnes neskrývá zklamání z působení Andreje Babiše. Nesplnil prý naděje podnikatelů, nezměnil politiku, neomezil korupci. Jaroslav Faltýnek by podle něj měl odstoupit.
[ctete postid=“242291″ title=“Aféra s mýtným tendrem: Premiér Babiš přikryl Faltýnkovy lži a mlžení“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Faktýnek-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Jaroslav Faltýnek už podruhé ve sněmovně vysvětloval svoji roli v aféře s mýtným “ permalink=“https://forum24.cz/afera-s-mytnym-tendrem-premier-babis-prikryl-faltynkovy-lzi-a-mlzeni/“]242291[/ctete]
Libora Winklera spojuje s Karlem Janečkem působení ve společnosti RSJ, obchodující s finančními deriváty. Winkler je v ní dnes předsedou představenstva, Janeček figuruje v dozorčí radě. Pojí je i založení kdysi mediálně věhlasného Nadačního fondu proti korupci (NFPK), přičemž oba patřili k největším donátorům.
Zvedli jsme téma korupce
V lednu 2014 Winkler poskytl rozhovor serveru Česká pozice a dvouleté působení fondu si pochvaloval. „Před vznikem NFPK tu byla spousta bojovníků proti korupci, ale vzhledem k nedostatku financí byl jejich hlas slabý. Nadačnímu fondu se podařilo zvednout problém korupce jako společenské téma; hodně se na tom spolupodílel. I na mediální úrovni byl jeho vstup důležitý,“ prohlašoval.
Uplynulo pět let a situace je úplně odlišná. Do té doby velmi agilní fond není téměř vidět a na rozdíl od minulosti neotvírá žádné kauzy, jež by vládnoucí garnituře nastavovaly zrcadlo. Řečeno Winklerovými slovy: Hlas těchto bojovníků proti korupci je zase slabý a nebýt Ondráčkovy organizace Transparency International, prakticky neslyšitelný.
Současný premiér v době vzniku protestního hnutí ANO 2011 s protikorupčními iniciativami spolupracoval a Karel Janeček patřil zpočátku k jeho největším podporovatelům. Druhý nejbohatší muž v zemi tehdy dokázal využít zvednutého tématu korupce k uchopení k moci.
Na všechny čekalo zklamání
Libor Winkler dnes neskrývá z působení Andreje Babiše frustraci. Dokumentoval ji článkem „Kde brát naději“ (1. 4. 2019), umístěným na stránkách nadačního fondu. Zmínil v něm podnikatele, kteří vkládali veliké naděje do Andreje Babiše a jeho politického projektu strany ANO.
„Ti úplně naivní si mysleli, že Babiš a jeho strana pozitivně změní českou politiku, ti trochu střízlivější věřili, že rozbije staré korupční vazby a tím pomůže vytvořit příznivější politické prostředí. Jeho skeptičtější podporovatelé doufali alespoň v to, že jako podnikatel bude hájit zájmy podnikatelského stavu proti různým experimentům levicových stran,“ připomíná. A jak to dopadlo?
„Na všechny čekalo zklamání. Včetně desítek firem, na které Babišovi lidé zaklekli, a stovek nebo spíše tisíců drobných živnostníků, které nesmyslná zátěž nových předpisů poslala do důchodu,“ tvrdí finančník, „přestože jinak jsou důchodci snad jedinou skupinou voličů, která může být s dnešním vládnutím spokojena.“
Nic se nezměnilo
„Asi největší zklamání musí cítit ti, kteří doufali v omezení korupce. Vstupem Babiše do politiky nedošlo k systémové změně, jen k přerozdělování sfér vlivu. Soudruzi, se kterými se dnes strana ANO podílí na moci, to kdysi nazývali rotací kádrů. Způsob jednání se bohužel nezměnil,“ konstatuje Winkler.
Tento stav dokládá současnou brněnskou kauzou, kde je zatím obviněno devět lidí kvůli nezákonným manipulacím s veřejnými zakázkami, včetně dvou veřejných činitelů ANO.
„Už jen kumulace funkcí jednoho z hlavních podezřelých, Jiřího Švachuly, je v zemích se zavedenými kontrolními mechanismy nemyslitelná. Radní Brna-střed, který má současně na starost investice a městské byty, k tomu ještě sedí v dozorčí radě ČD Cargo a současně v rozkladové komisi antimonopolního úřadu? Věru šikovná kombinace pro prst na významných penězovodech…“ říká Winkler.
Stejně tak kritizuje nestandardní schůzky muže číslo dvě v hierarchii „protikorupčního“ hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, které se týkaly zájmů firmy Kapsch. „Ve slušné demokratické společnosti by už samy jeho pokoutní schůzky byly důvodem k rezignaci, bez ohledu na to, co se o jejich obsahu podaří prokázat u soudu. U nás to zatím neplatí a pan Faltýnek se dokonce hlasitě diví, co se vlastně řeší.“
Nevěděli, s kým mají tu čest?
Libor Winkler, expert na kapitálové trhy a významný donátor v oblasti vědy, umění a nezávislých mediálních projektů, má pravdu. To ovšem nikdo z tohoto okruhu skutečně netušil, s kým mají tu čest? Neuvědomili si, že tento predátor nezmění své byznysové návyky ani v politice?
Proč zavírali oči před temnou a do té doby košatě medializovanou minulostí oligarchy, jenž pouze šikovně využil zjitřených nálad ve společnosti přesně k těm účelům, které Winkler popisuje?
Navíc toto prozření není všem protikorupčním aktivistům vlastní. Člen správní rady NFPK a podnikatel v dopravě Radim Jančura vyznává model „vůdcovské“ demokracie, a Babiše podporuje dodnes.
Karel Janeček se sice od šéfa ANO občas rétoricky distancuje, dnes hovoří o potřebě vymezit se proti „nebezpečné oligarchizaci státní správy, snaze přesunout veškerou moc a všechny kontrolní mechanismy pod kontrolu jednoho člověka“, ale některé jeho praktické kroky oligarchovi nahrávaly.
Rozpolcená protikorupční scéna
Nadační fond finančně ocenil bývalého Šlachtova detektiva Jiřího Komárka, který lživě napadl policejního prezidenta Tuhého z kriminální činnosti. Spolu s ním se Janeček a Jančura účastnili války o policejní reorganizaci po Babišově boku proti ČSSD. Oslavovaný Komárek dnes rovněž bez důkazů očerňuje vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila.
[ctete postid=“242861″ title=“Další Faltýnkův problém: Pronájem luxusních bytů, vazby na miliardáře Hubáčka“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Faltýnek-ČD-385×230.jpeg“ excerpt=“Policejní razie odhalila nejen podezřelé aktivity Jaroslava Faltýnka v průběhu “ permalink=“https://forum24.cz/dalsi-faltynkuv-problem-pronajem-luxusnich-bytu-vazby-na-miliardare-hubacka/“]242861[/ctete]
Rovněž není jasné, proč sedí ředitel NFPK Karel Škácha spolu s dalšími zástupci protikorupčních platforem v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí, jíž předsedá trestně stíhaný premiér. „Já jsem příkladem boje proti korupci,“ zdůvodnil Babiš, proč se do jejího čela bezprecedentně nominoval sám. Není to jen fraška?
Andrej Babiš a jeho firemní hnutí válčí s korupcí jen marketingově. Proč tedy vytvářet ve vládní radě tomuto virtuálnímu boji nedůstojnou stafáž? Proč se Janečkův fond neozývá mnohem hlasitěji a nerozkrývá kauzy spojené s vládní mocí jako kdysi, zvláště když podle Winklera nedošlo k žádné změně?
Možná i proto, že tzv. protikorupční scéna je rozdělena, což je patrné i uvnitř Janečkova fondu. Řadě jejích aktérů Babiš ve skutečnosti tolik nevadí. Nebo si už příliš netroufají, aby v nových poměrech, které de facto spoluvytvářeli, nenarazili.