Soud ke kauze Čapí hnízdo pokračuje druhým týdnem jednání. A hned jeho první den nezačíná pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše zrovna dobře. Někdejší zaměstnanec banky HSBC Filip Koutný totiž jasně řekl, že banka, v níž tehdy pracoval, věděla, že za projektem Farma Čapí hnízdo stojí přímo Andrej Babiš. Jsou tak po letech potvrzeny informace Skupiny Šuman.
Koutný uvedl, že v letech 2007 nebo 2008 získal projekt Farmy Čapí hnízdo od HSBC úvěr, za který ručil holding Agrofert. Bankéř si svou výpovědí byl více než jistý – a Babiš během jeho slov zase vykřikoval různé námitky, až ho soudce musel napomenout. Koutný připomněl, že původně mělo být Čapí hnízdo projektem výhradně Andreje Babiše.
Finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková prý Čapí hnízdo dokonce označila za „srdeční záležitost pana generálního“.
Výpověď Filipa Koutného ostatně potvrzuje již dříve zveřejněné informace. Konkrétně v říjnu 2017 se ozvala twitterová Skupina Šuman, která od května téhož roku zveřejňovala například nahrávky s Babišem, který zde nadával na své kolegy ve vládě i na své zaměstnance, případně hovořil s redaktorem MF DNES Markem Přibilem o živém policejním spisu jakožto kompromitujícím materiálu proti koaliční ČSSD.
„V redakční poště přistál výpis z banky. Andreji Babiši, my za to nemůžeme. To se jen sypou kostlivci z tvejch skříní,“ vzkázala Skupina Šuman a na internet pověsila naskenované dokumenty, na nichž banka HSBC explicitně jmenuje holding Agrofert.
V redakční poště přistál výpis z banky. @AndrejBabis – my za to nemůžeme. To se jen sypou kostlivci z tvejch skříní. #čapí – tweet 1/3 pic.twitter.com/dEvwXve0xx
— Skupina Šuman (@skupina_suman) October 8, 2017
„Farma Čapí hnízdo je pro Andreje Babiše, akcionáře Agrofertu, hlavním projektem. Je to jeho klíčový projekt a něco, co pro něj má opravdu zásadní důležitost. Momentálně je HSBC jedinou bankou, která projekt financuje,“ uváděl ředitel divize firemního bankovnictví české pobočky HSBC Andrew Blach.
Jeho předchůdce Marek Gestinger zaslal svým kolegům návrh na poskytnutí 20 milionů dolarů důležitému a důvěryhodnému klientovi ‒ Agrofertu. Ve stejném dokumentu se ale o Čapím hnízdě mluví jako o „centru pro školení a výzkum společnosti Agrofert“.
V dokumentech dále najdeme například informaci o tom, že „Farma Čapí hnízdo je vlastněná přímo Andrejem Babišem“. Ač Babiš rád říká, že Čapí hnízdo je postaveno pro lidi, v dokumentu z banky se mj. píše, že „společnost nebude závislá na turismu“.
Co z toho plyne ve zkratce: Banka považovala Andreje Babiše za faktického vlastníka Farmy Čapí hnízdo a tuto farmu pak za součást holdingu Agrofert. Babiš tuto skutečnost však zamlčel a zakryl ji při podání žádosti o dotaci z evropských fondů na pomoc malým a středním firmám, na kterou by neměl při uvedení pravdivých skutečností nárok. Projekt zároveň neměl primárně sloužit veřejnosti, takže i v tomto bodě byla žádost o dotaci nepravdivá. Jakožto konferenční centrum Agrofertu by Farma Čapí hnízdo rovněž nesplňovala podmínky pro přidělení dotace.