Premiér Babiš nepředpokládá, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zruší zastavení jeho stíhání. Jako nesmysl odmítá i další kauzu předražené reklamy Agrofertu přes Čapí hnízdo. Je si tak jistý, protože používá vlivné páky k zametání svých kauz pod koberec?
Andrej Babiš poskytl rozhovor deníku Právo (9. 11. 2019), kde byl znovu konfrontován s dotazy na své osobní kauzy. Případ sporné dotace pro Farmu Čapí hnízdo považuje fakticky za uzavřený, ačkoli ji s termínem do poloviny prosince přezkoumává nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Jako jediný ji ještě může zvrátit a hypoteticky přivést k soudu.
Nevím, proč by ho rušil
V rozhovoru padl dotaz, co premiér učiní, když Pavel Zeman zruší rozhodnutí pražských městských žalobců Jaroslava Šarocha a jeho nadřízeného Martina Erazíma o zastavení stíhání šesti obviněných v dotační kauze Čapí hnízdo.
„Nevím, proč by ho rušil. Státní zástupci jen potvrdili to, co jsem celou dobu říkal, tedy že nedošlo k žádnému porušení zákona. Byla to čistě účelová záležitost, která mě a hnutí ANO měla poškodit před volbami. Nepředpokládám, že by někdo mohl zjistit něco jiného,“ odpověděl Babiš, nikoli poprvé v tomto smyslu.
Připomeňme, že dozorový státní zástupce Šaroch zastavil trestní stíhání v září po čtyřech letech vyšetřování a několika odkladech termínu, přičemž ve fázi návrhu podání na obžaloby se tak děje zhruba v jednom promile případů. Do té doby držel opačnou vyšetřovací verzi, že se trestné činy v této věci odehrály.
Šarochovo odůvodnění náhlé změny právního názoru neznělo přesvědčivě. Rozhodl nejen v rozporu se závěry vyšetřovatelů OLAF, ale i s judikáty Soudního dvora EU, které dovozují přetrvávající propojení Čapího hnízda s mateřským holdingem Agrofert.
Farma pro volný čas vlastníka
Mezitím vyplouvají na povrch další indicie, které naopak posilují původní verzi účelového jednání při vyčlenění jedné malé firmy z holdingu jen naoko. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, společnost Imoba spadající pod Agrofert uvedla v žádosti o vydání územního rozhodnutí v červnu 2007 jako „účel stavby“ následující:
„Vybudování farmy ‚Čapí hnízdo‘, využití k vzorové produkci nezávadných potravin, vzdělávání zaměstnanců zemědělských a potravinářských firem, pro volný čas a vlastní prezentaci vlastníka.“
Vlastníkem Imoby byl v té době Andrej Babiš, který od začátku tvrdil, že s projektem Čapí hnízdo nemá nic společného. Nejenže sám později přiznal, že ho sám vymyslel, ale řada dokumentů dokazuje, že toho měli společného mnohem víc.
V rámci povolovacího řízení na výstavbu luxusního areálu Čapí hnízdo v Olbramovicích existují doklady jasného propojení s Andrejem Babišem a jeho Agrofertem. Zařizovala ho Imoba, která vstupovala do jednání s úřady i v době, když už existovala formálně samostatná společnost Farma Čapí hnízdo, která požádala o dotaci.
„Objekt bude sloužit k rekreaci rodiny majitele firmy a zároveň ke krátkodobému ubytování jeho hostů, popřípadě VIP návštěv,“ napsala například ve svém stanovisku Krajská hygienická stanice v jednom z dokladů vyžádaných v rámci povolovacího řízení.
Odkud měly tyto úřady informace, že bude areál sloužit k rekreaci majitele Agrofertu? Že by si je vycucaly z prstu? Jak mohl Šaroch dospět k závěru, že tyto společnosti neměly nic společného, přičemž až nápadně převzal verzi obhajoby?
Vyvrátí Pavel Zeman spekulace?
Vedle vážných důkazů a indicií, že všechno bylo jinak, kolují v kuloárech spekulace, že nečekaný obrat v kauze nebyl náhodný. Nepěkné zvěsti o zákulisních dohodách výměnou za posílení postavení žalobců v zákoně o státním zastupitelství může vyvrátit Pavel Zeman, pokud se rozhodne do kauzy vstoupit.
Je však nutné otevřeně připomenout, že špičky státního zastupitelství (Zeman, Bradáčová, Ištvan) dosud vždy v citlivých kauzách stáli na straně premiéra a hnutí ANO. Nejkřiklavějšími případy byla válka o Babišova spojence v policii Roberta Šlachtu a dosazení nového ředitele GIBS Radima Dragouna po osobní likvidaci jeho předchůdce Michala Murína, na které se žalobci přímo podíleli.
Dragounovi inspektoři začali prověřovat hlavního vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila v několik let odložené diskreditační kauze. Policisté tak dostali jasnou výstrahu, kde jsou jejich limity. Po pouhém roce ve funkci si Dragoun za věrné služby vysloužil povýšení na generála. Bylo by proto opravdu velkým překvapením, kdyby za těchto okolností současné vedení státního zastupitelství kauzu Čapí hnízdo ještě zvrátilo.
Reklama Agrofertu? Nesmysl
Premiér Babiš v rozhovoru pro Právo odrazil i další dotaz, jestli má Agrofert čistý stůl v případě německé chemičky SKW Stickstoffwerke Piesteritz, která si měla objednat reklamu u společnosti Čapí hnízdo, čímž si uměle snížila daňový základ a připravila tím německý stát o peníze na daních. Jak zjistil Finanční úřad v Chemnitzu, podobně holding postupoval s dceřinou společností Agrofert Deutschland.
„Vidíte, a to jsem si myslel, že od vás s Čapím hnízdem už budu mít pokoj. Další nesmysl a dopadne to stejně jako všechny ostatní údajné kauzy. Opakuji, nikdy jsem já ani má bývalá firma neporušovali zákon,“ reagoval premiér popuzeně.
Tento případ je ještě horší než podezření z podvodného vylákání padesátimilionové dotace pro Babišův miliardový projekt. Vynořil se v souvislosti se zjištěním policie a OLAF, že v letech 2010-2013 objednávaly desítky firem Agrofertu u Farmy Čapí hnízdo reklamní práce v celkovém objemu 272 milionů korun.
Podnět německého finančního úřadu z prosince 2014 byl zameten pod koberec v době, kdy úřadoval ministr financí Andrej Babiš, Finanční správu vedl jím dosazený ředitel Martin Janeček a součástí jejího nejužšího vedení byla i Alena Schillerová, tehdy ředitelka Odboru právního a daňového procesu.
Policie letos zahájila vyšetřování s podezřením, že si Agrofert přes nadhodnocenou či fiktivní reklamu uměle zvyšoval firemní náklady s cílem zkrátit daně o desítky milionů korun. Znovu se ovšem nabízí otázka, jak je možné, že byl případ německých firem odložen, když je trik krátit daně přes nereálnou reklamu finančním úřadům dobře známý a stíhaný i v mnohem menších objemech.
Oligarchizace státních struktur
Snaha Andreje Babiše vyvinit se z kontroverzní podnikatelské minulosti je zřetelná, přičemž kauzy spojované s Čapím hnízdem jsou jen špičkou ledovce. Děje se tak ovšem za velmi podezřelých okolností, kdy jsou čelná místa policie obsazena loajálními funkcionáři a státní zástupci hrají neprůhledné hry, které zatím vždy Babišovi nahrávaly do karet.
Děje se tak v době, kdy se ve státních strukturách uhnízdila vlivná oligarchická skupina, která s pomocí prezidenta Miloše Zemana a loajálních sněmovních satelitů stále více posiluje svůj vliv. Suma sumárum jsou to dobré důvody k veřejnému projevu nespokojenosti s tímto stavem.