Rozsudek v kauze Čapí hnízdo padl. Soudce Jan Šott oba obžalované opět zprostil viny. Kauzu kolem padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu začal podruhé projednávat pražský městský soud. Nepravomocný osvobozující rozsudek loni na podzim zrušil odvolací Vrchní soud v Praze. Nyní jej tedy Jan Šott opětovně potvrdil. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i advokáti obžalovaných si ponechali lhůtu na rozhodnutí pro odvolání.
V kauze Čapí hnízdo, kterou dnes podruhé projednával pražský městský soud, se i po dnešním výslechu znalců a nového svědka podle soudce Jana Šotta nic nezměnilo, a pražský městský soud pod předsednictvím Jana Šotta tedy rozhodl stejně jako loni v lednu a oba obžalované osvobodil.
V odůvodnění svého rozhodnutí soudce Šott uvedl, jaké výhrady měl k jeho minulému rozhodnutí odvolací vrchní soud, i to, jaké důkazy měl doplnit, což prý učinil. Zároveň však řekl, že některé důkazy podle něj svědčí o určitém podezření, ale netvoří ucelené uskupení důkazů, které by vyvracelo obhajobu tak, aby bylo možné vynést jiný rozsudek. Navíc soudce Šott jasně odmítl Babišovo tvrzení, že šlo o účelové politické stíhání.
„Provedené důkazy ani státní zástupce nevyvracejí a celkově nezpochybňují obhajovací verzi obžalovaného Babiše a Nagyové. O jejich vině nejsou ve spise obsaženy dostatečné důkazy. Vina každého z obžalovaných musí být prokázána nepochybně“, řekl Šott.
„Mám radost,“ okomentoval nepravomocný rozsudek Babiš na síti X.
Státní zástupce Jaroslav Šaroch přitom navrhnul pro Babiše i Nagyovou stejně jako v předchozím hlavním líčení tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Babiš by měl podle něj zaplatit peněžitý trest deset milionů korun, Nagyová 500 000 korun. Žalobce tvrdí, že Babiš zajistil vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce, aby firma získala dotaci pro malé a střední podniky. Nagyová žádost o dotaci podle obžaloby podala.
Obhájce Nagyové Josef Bartončík v závěrečné řeči zpochybnil závěry znalce Vítězslava Hálka, který dnes mimo jiné uvedl, že Farma Čapí hnízdo nebyla ekonomicky schopna projekt realizovat bez vztahů s Agrofertem. Znalec podle Bartončíka odpovídal na právní otázky, například ohledně propojenosti firem. Věnovat se ale podle něj měl pouze ekonomickému pohledu.
To, že byla Farma Čapí hnízdo ekonomicky propojena s Agrofertem, byl podle Bartončíka fakt, o kterém poskytovatel dotace věděl. Pokud ho považoval za nelegální, neměl dotaci udělit, řekl advokát. Uvedl také, že obžaloba je přesvědčená o tom, že se stal trestný čin, ale neví kde a kterým jednáním ho měli obžalovaní spáchat.
Babišův obhájce Michael Bartončík kritizoval především rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který loni na podzim nepravomocný rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání. I kdyby podle něj bylo vyvedení společnosti z Agrofertu účelové, nemůže jít o trestný čin, pokud taková společnost podmínky pro dotaci splňuje. Odvolací soud podle něj hodnotil důkazy, ačkoli mu to nepřísluší.
Vrchní soud loni v září rozhodl, že osvobozující verdikt městského soudu měl vady, které odvolací senát nemohl sám napravit. Postup trestního senátu při zpracování důkazů byl podle odvolacího soudu „nepřesvědčivý, nedůsledný a neúplný“. Městský soud podle něj některé důkazy pominul, k jejich hodnocení přistupoval selektivně a nepodrobil je komplexnímu hodnocení. To podle odvolacího soudu vedlo až k „hypotetickým závěrům“.
Napadený rozsudek tak podle odvolacího senátu obsahoval rozpory a zjištění, která vyznívají nelogicky. Městskému soudu nařídil, aby se více zabýval například tím, jaký měl projekt Čapího hnízda ekonomickou perspektivu. V usnesení ale odvolací senát městský soud nezavázal ke konkrétnímu rozhodnutí.
DĚNÍ U SOUDU SLEDUJEME V ONLINE REPORTÁŽI:
-
Rozsudek zazní za pár okamžiků. Soudní senát je opět v soudní síni
-
Obžalovaní jsou nevinní
Bývalý premiér Andrej Babiš i Jana Nagyová jsou nevinní, rozhodl soudce Šott. Zopakoval tak rozsudek z loňského ledna, kdy oba obžalované stejně jako ve středu zprostil viny. Předseda senátu nyní zdůvodňuje své rozhodnutí. Rozsudek je nepravomocný.
-
Rozsudek padne již dnes
Soudce Šott přerušil jednání do 15:45. Rozsudek Městského soudu v Praze zazní již dnes. Andrej Babiš i Jana Nagyová opustili budovu soudu. Rozsudek si vyslechnou jen jejich obhájci.
-
Kdybych nešel do politiky, tak tady nejsme
„Jednoznačně jsem přesvědčen o účelovosti celé této záležitosti,“ pokračuje Babiš. Žádná škoda podle něj nevznikla. „Je absurdní, že někdo mluví o tom, že je nějaká škoda,“ dodává s tím, že to odmítá. „Pan státní zástupce fantazíroval. Všechno jsou to lži,“ čte Babiš z popsaných papírů svoji závěrečnou řeč. Obžaloba je podle něj vykonstruovaná. „Kdybych nešel do politiky, tak tady nejsme,“ uzavírá svoji řeč Babiš s tím, že je nevinen.
-
Žádný trestný čin, jak lživě tvrdí obžaloba, se nekonal
„Žádný trestný čin, jak lživě tvrdí obžaloba, se nekonal,“ otevřel svoji závěrečnou řeč Andrej Babiš. „Konstrukci obžaloby odmítám jako nepravdivou, nereálnou,“ dodal. Dnes se expremiér prý dozvěděl, že znalec Hálek není ekonomicky schopen definovat podnikání. „Zjistili jsme to, co už víme, že pan znalec není kompetentní,“ odkázal se na výpověď znalce Vítězslava Hálka.
Argumenty vrchního soudu prý obsahují vady. „Pan Šaroch zastavil trestní stíhání všech. Kdo ho účelově obnovil? Nejvyšší státní zástupce Zeman,“ vzpomíná expremiér. Babiš je prý přesvědčen o politické účelovosti kauzy.
-
Cítím se nevinná
„Dotace splnila podmínky,“ říká Jana Nagyová. Navzdory všemu úsilí však nyní stojí před soudem. „S ohledem na vše, co bylo řečeno, mi nezbývá říct, že se cítím nevinná,“ uzavírá svoji řeč Nagyová.
-
Nevím, kde byl spáchán trestný činy
„Na začátku projektu byla vize,“ vzpomíná Jana Nagyová ve své závěrečné řeči. Projekt Čapího hnízda podle ní úžasně naplňoval díru na trhu. „Kdyby nedošlo k velkým výkyvům na trhu v roce 2008, tak byla velmi reálná šance, že by byly naplněny ekonomické předpoklady,“ dodává s tím, že projekt by byl životaschopný.
„Jelikož každý jeden krok byl v té době v souladu s platnými předpisy, tak nevidím možnost, jak bych mohla spáchat trestný čin,“ pokračuje obžalovaná Nagyová. „Nevím, kde byl spáchán trestný činy,“ opakuje. Lidé kolem projektu prý chtěli vybudovat něco, co bude žít svým vlastním životem.
-
Postup odvolacího soudu je zcela nepřípustný
„Postup odvolacího soudu je zcela nepřípustný, protože sám důkazní šetření neprováděl,“ rozsáhle cituje obhájce Andreje Babiše advokát Eduard Bruna ze své právní analýzy argumentů odvolacího soudu. Andrej Babiš se několikrát během závěrečné řeči svého advokáta zasmál. Bruna dodává, že závěry odvolacího soudu jsou nesprávné. Lze se prý domnívat, že to, co vypracoval odvolací soud se vymyká pravidlům.
Stejně jako jeho kolegové požaduje, aby soud jeho klienta opět zprostil obžaloby. „Pachatelem trestního činu je pouze ten, kdo naplnil skutkovou podstatu činu,“ dodává Bruna s tím, že neslyšel jediný argument, který by dokazoval, že jeho klient je vinen. Závěrečnou řeč nyní pronese obžalovaná Jana Nagyová.
-
Vina u mého klienta prokázána nebyla
Další obhájce Andreje Babiše advokát Eduard Bruna se v úvodu závěrečné řeči odkázal na své předřečníky. Stejně jako předchozí řečníci nesouhlasí s argumenty odvolacího soudu a tím, že městský soud měl zhruba před rokem opomenout některé důkazy. „Vina u mého klienta prokázána nebyla,“ souhlasí Bruna s dalšími obhájci obžalovaných.
-
Důkazy nejsou. Babišův obhájce požaduje zproštění viny
„Vrchní soud se mýlí ve faktech,“ pokračuje Michael Bartončík ve své závěrečné řeči. Rozhodnutí odvolacího soudu je prý v mnoha ohledech vadné a vyhovět mu nelze, dodává obhájce Andreje Babiše. „Argumentace vrchního soudu nemohla ovlivnit náhled na tuto věc,“ doplňuje obhájce. Stejně jako jeho předřečník i Andrej Babiš se Michael Bartončík vyjadřuje k soudnímu znalci Hálkovi. „Důkazy nejsou, myslet si o tom může kdokoliv cokoliv,“ dodává Bartončík s tím, že požaduje zproštění obžaloby pro svého klienta. „Nedošlo k prokázání trestného činu,“ uzavírá.