Závěr kampaně zastihl Babiše ve špatné kondici. Ztrácí nad sebou kontrolu, vrší chybu za chybou a v zápalu boje střílí vlastní góly. Nedokáže překonat svůj stín agresivního mluvky a patologického lháře. Jaké jsou jeho největší karamboly?
Prvním zásadnějším momentem, kdy Andrej Babiš vybočil z marketingového manuálu přívětivého a stmelujícího státníka, byl brífink po prvním kole volby. Dával sice předtím najevo, že by považoval za úspěch postup do druhého kola, ale ve skutečnosti chtěl vyhrát nejlépe s takovým náskokem, který by se špatně stahoval.
Tragický brífink
Andrej Babiš musel být rozladěn, že ho nakonec Petr Pavel nečekaně přeskočil, a má horší výchozí pozici do závěrečného finiše. Ujely mu nervy a napadl Pavla absurdním přirovnáním k Putinovi. Obhajoval se poté, že měl připravený jiný scénář, ale rozhodily ho zprávy, že se Pavlův tým údajně chystá zveřejnit kompro o jeho minulosti a snad i záletech.
Dodnes se to nestalo. Nejspíš šlo o jeden ze série marketingových manévrů, jejichž cílem bylo vyvolat lítost a obraz oběti, jak je Babišovi ubližováno a jak strašné metody používají jeho „totalitní“ protivníci.
Urážka vojáků
Babiš vzápětí oblepil zemi billboardy s klamavou reklamou, že chce Petr Pavel zatáhnout zemi do války, protože je voják a nepřeje si mír. Tuto nehoráznost po ostré kritice této kampaně nevylepšil záměnou slova voják na generál a přehozením viny na volební štáb.
Urážku armády masově podporované veřejností nesmazal ani pozdním poděkováním za její službu České republice, kterou zveřejnil na sociálních sítích. Neomluvil se jí a naopak šířil podobné dezinformace v debatách, že se chystá na třetí světovou válku.
Rozhovor s neostalinistou Skálou
Andrej Babiš během výjezdu v Děčíně poskytl rozhovor čelnému představiteli gottwaldovského křídla KSČM Josefu Skálovi. Skála, vedený ve svazcích Státní bezpečnosti jako ideový spolupracovník StB, byl na demonstracích proruského aktivisty Ladislava Vrabela představován jako kandidát na prezidenta „vlastenecké“ scény.
Nesesbíral však dost podpisů, tak aspoň s celou KSČM podporuje Andreje Babiše, který se následně pokouší jejich setkání zapřít. Přitom je publikováno dvacetiminutové video, kde se Skálou, jenž mu popřál úspěch ve volbách, varují před údajnou nastupující totalitou.
Dvojí metr ochrany
Babišovo ukončení kontaktní kampaně postrádá elementární důvěryhodnost. Podruhé v krátké době svolal mimořádný brífink s dramatickým oznámením, že čelí anonymním výhrůžkám zabitím, a proto ruší zbývající volební akce a požádal o policejní ochranu.
Pomiňme, že podobným výhrůžkám čelí většina politiků, ale nikdo s nimi neběhá před volbami na tiskové konference, tím méně opakovaně. Podivné je ještě něco jiného.
Babiš se zachoval jinak než na předchozí tiskovce. Na ní ohlásil dopis s kulkou určený jeho manželce Monice odeslaný z Brna, z neznámých důvodů doručený jemu osobně až o dva dny později. Vyjádřil strach o svoje nejbližší, ale neoznámil policejní ochranu pro Moniku. Naopak ji zapojil do kampaně, dokonce v Brně, kde stovkám účastníků rozlévala svařák. Jak to navenek vypadá?
Když je v ohrožení života Monika, jede se dál plnou parou vpřed. Setkání s občany, úsměvy na všechny strany, víno, prejt, jitrnice. Když je ale výhrůžka doručena přímo Babišovi, žádá okamžitě o policejní ochranu a končí výjezdy za voliči.
To je poněkud zvláštní dvojí metr, nebo je to ještě trochu jinak. Babišovým marketérům se zhroutila kampaň, která na rozdíl od Pavlovy příliš nezabírá, a už jen ze setrvačnosti recyklují kolovrátek pronásledovaného štvance, proti němuž se spiknul celý svět.
Mezinárodní ostuda
Volební tým dobře věděl, proč Babiše nepouštět do sledovaných mediálních duelů. Mluví sice hodně, ale jeho výstupy se obvykle rozpadají do chaotické změti slov a nesouvisejících témat. Co je však nejhorší, pokaždé se dopustí nějakého zkratu, který potom rezonuje v médiích a špatně se bere zpět.
Zatím nejhorší lapsus předvedl v České televizi, kde opakovaně vyloučil, že by poskytl vojenskou pomoc Polsku a Pobaltí, pokud by je napadlo Rusko. Až po skončení pořadu mu došlo, že by tím porušil spojenecké závazky NATO, a bral zpátečku.
Vinu se poté snažil přehodit na moderátora Řezníčka, který ho údajně vyprovokoval. Mezitím se „zkušený diplomat“ znemožnil v zahraničních médiích a hlavně v Polsku, kde ho odsoudila vládní i opoziční politická scéna.
Babiše tentokrát příliš nepodržel ani prezident Zeman, jehož vyzval k vyžehlení blamáže při jednání s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Zeman svůj protějšek na tiskové konferenci ujistil, že spojenecké závazky pro nás samozřejmě platí.
Dobře naladěný Duda si poté neodpustil špičkování, že „otázka nebyla úplně chytrá, možná se měli zeptat, co by udělal, kdyby zaútočili na Slovensko“. Tím pobavil i Zemana, který Dudu poplácal po zádech. Navíc vzkázal Babišovi, že výhrůžky jsou součástí každé kampaně a měl by je brát s větším klidem a nadhledem.
Oba prezidenti se zasmáli na Babišův účet, ale Zeman jen stěží přiznal Dudovi, že tuto figuru podpořil ve volební kampani. Teď ho potopil a expremiér už dal veřejně najevo, že nese jeho reakci hodně úkorně.
Střet s Okamurou
Babiš „zabodoval“ i v debatě na portálu Novinky. Nejprve odmítl teoretickou možnost, že by Okamuru jmenoval premiérem, pokud by hnutí SPD vyhrálo volby.
„Neumím si představit, že by uspěli,“ uvedl a nato zdůraznil, že vylučuje spolupráci ANO s SPD na vládní úrovni. „Není to náš koaliční partner a ani nikdy nebude.“
Vzápětí reagoval Okamura, který Babiše před druhým kolem přímo nepodpořil. Predátor loví v jeho voličském revíru a SPD nechce dopadnout jako ČSSD a KSČM.
„Pro ty, kteří váhali ohledně stanoviska SPD k druhému kolu voleb. Kandidát Andrej Babiš dnes vyjádřil svůj postoj k politickému programu SPD a našim voličům. Jeho koaličním partnerem budou probruselské strany Fialovy vládní koalice. SPD je jedinou skutečnou opoziční stranou v Parlamentu,“ napsal Okamura.
Co to udělá s 250 tisíci voliči jeho kandidáta Jaroslava Bašty, jenž se už nechal slyšet, že do urny hodí bílý lístek, se teprve ukáže. Babiš si ale u SPD svým pohrdavým tónem pozici příliš nevylepšil. Má však nebývale hroší kůži a stále žádá její hlasy.
Babišových lapsů a nevynucených chyb by se našlo víc. Už nyní lze proto parafrázovat Cimrmanův výrok platný pro Babišovy vlastňáky v závěru kampaně: „Kdo způsobil, že sám náčelník vydával tak zvrácená prohlášení?“
Kandidát ANO si sám komplikuje situaci a může tím odrazovat část váhajících voličů. Pořád ale platí, že zdaleka není rozhodnuto. Jediným skutečným průzkumem veřejného mínění jsou volby.