Babišův Agrofert má monopol na bionaftu, získá miliardy

Eric Drooker

Ministr financí Andrej Babiš našel v obchodu s bionaftou zlatý důl. Prostřednictvím své rychle nabyté politické moci dokázal beze zbytku odstranit svou konkurenci a ovládá trh s palivem, na které dostává obří státní dotace. Už v loňském roce prodal největšímu odběrateli Čepru přes svůj Agrofert přes polovinu jeho zásob, v následujících letech by to mělo být daleko víc. Podle plánu by do roku 2020 měla dosáhnout státní podpora biopaliv 11,4 miliardy korun. Největší krajíc si, podle týdeníku Dotyk, uřízne právě firma českého vicepremiéra.

Zákon, kvůli kterému se v poslední době dostává Andrej Babiš do jednoho z mnoha střetu zájmů, zřejmě skutečně přinese ministrovu zemědělskému koncernu miliardy ve státních dotacích. Na tuto skutečnost upozornil i exministr financí Miroslav Kalousek. Přestože Babiš neustále tvrdí, že se nejedná o tak vysoké částky, jak píše Dotyk, úlevou na daních Agrofert značně zbohatne. Obzvláště poté, co ze hry o zakázky prakticky vypadly malé firmy, pro něž je účast v tendrech na prodej biopaliv drahá záležitost. Investovat statisíce a přitom nevědět, zda mají vůbec šanci, například od Čepra, jakoukoliv zakázku dostat, se jim nechce. Státní podnik má totiž pod svou kontrolou ministerstvo financí a do představenstva si Babiš dosadil své lidi.

Větší firmy, které v minulosti dodávaly bionaftu Čepru, postupem času také ustupují. Ústecká Kratolia doplatila na návštěvu detektivů vyšetřujících Tomáše Pitra, který měl s firmou úzké vazby. Nedávno v ní dokonce zasahovala protikorupční Kobra, jejíž počínání přednedávnem sám Babiš chválil. Další hráč, Oleo Chemical, zase ztratil důvěryhodnost kvůli spojení s lobbistou Ivo Rittigem.

Posledním, kdo zůstal jako možný dodavatel bionafty, tak zůstal Babišův Agrofert. I kdyby se tedy ministr financí nedostal do střetu zájmů, který je však jednoznačný, odstranil své konkurenty dřív, a to pro případ, že by zákon neprošel přesně podle jeho představ. To se však stejně nestalo, protože koalice nevidí v Babišově chování žádný problém a zákon, který nechal vytvořit na míru své firmě, odsouhlasila. Agrofert tak bez sebevětšího úsilí získal monopol na trhu s bionaftou.

Více o obchodech s bionaftou se dočtete na stránkách týdeníku Dotyk.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner