Babišův bulvární web se ostře pustil do Václava Moravce

Václav Moravec v debatě s Andrejem Babišem v novém studiu svého pořadu (repro ČT)

Václav Moravec v debatě s Andrejem Babišem v novém studiu svého pořadu | FOTO: repro ČT

Server Expres.cz, který patří do vydavatelství Mafra premiéra Andreje Babiše, pravidelně a neúnavně kope do jeho kritiků, politických oponentů a tak nějak do všech, kdo si na předsedu vlády něco dovolí. Nyní do této skupiny patří i novináři, kteří si dovolují klást kritické otázky. Expres.cz se tentokrát pustil do Václava Moravce, jehož hostem byl Babiš v nedělních Otázkách.

Obrana před Babišem (archiv)

Autorem textu je „mediální analytik“ Michael Bradík, o němž lze po chvilce zkoumání jeho publikační činnosti zjistit to, že v září 2018 publikoval na Parlamentních listech text ke kauze syrských sirotků s titulkem „Kauza neexistujících sirotků aneb Jak uplést předvolební bič na Babiše“. Vyznění textu titulku odpovídá.

Ale zpět k webu Expres.cz. Václav Moravec byl v pořadu s Babišem sám a v takové chvíli je od moderátora očekávána konfrontace. Musí v podstatě nahradit oponenta, kterých se Babiš dlouhodobě bojí. To ale Bradík ignoruje.

Komentář nese název „Moravec nezvládl debatu s premiérem, chyběly zásadní otázky“. Předseda vlády téměř na nic neodpověděl a stál si za svým stylem „budu si říkat, co chci, ať se ptáte na cokoli“. Bradík to ale na Babišově webu charakterizuje takto: „Premiér měl co dělat, aby diskusi s chvílemi ,vytočeným‘ moderátorem dokázal udržet v mantinelech racionální argumentace a odpovědích na podstatné otázky, ve kterých by se divák orientoval.“ Zdá se, že Bradík se díval na jiný pořad než autorka tohoto textu.

Problémy se společností Huawei a na ministerstvu dopravy jsou podle analytika „něco jako místo posuzování celého domu debatovat jen o kapajícím kohoutku ve sklepě a nezameteném chodníku před vchodem“. Samozřejmě! Špionáž a neprůjezdné dálnice, to vůbec není otázka na předsedu vlády!

Mezi zásadní otázky, které měly v pořadu zaznít, počítá Bradík možnou rekonstrukci vlády, očekávané zpomalení ekonomiky nebo to, co Babiš čeká od evropských voleb. Sice by bylo o něco lepší nechat posuzování témat na tom, kdo rozhovor vede, ale to nevadí.

Bradík neváhá zpochybňovat závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nebo o moderátorovi říkat, že má z premiéra komplex. Proč by něco takového měl Moravec mít, vysvětleno není. „Předseda hnutí ANO jen těžko může nést otěže za všechny lži, které se kdy objeví v mediálním prostoru. Moravec tak spíš působil jako demagog, který má zároveň určitý komplex ze stávajícího premiéra, přičemž mu už nestačila angažovanost a ironie, a tak debatu okořenil pořádnou dávkou konfrontace,“ shrnul Bradík.

Nutno říci, že v mediálním prostoru se objevuje mnoho lží a manipulací. A velká část z nich patří do vydavatelství, které patří předsedovi vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]