Kyjev navrhl Minsku uzavřít pakt o neútočení, uvedl podle běloruské státní agentury Belta běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podrobnosti ukrajinského návrhu Lukašenko nesdělil, pustil se ale do kritiky Západu, který podle něj poskytuje výcvik „bojovníkům“ na Ukrajině a podporuje tam extremisty.
Bělorusko, které je nejbližším spojencem Ruska, sice nevyslalo své vojáky do války proti Ukrajině, ale poskytlo Moskvě k útoku proti sousední zemi své území a letiště. Kyjev se k údajné nabídce paktu nevyjádřil.
„Na jednu stranu nás prosí, abychom v žádném případě nebojovali s Ukrajinou, aby se tam naše vojska nepřesouvala. Chtějí uzavřít pakt o neútočení. Ale z druhé strany chystají výbušnou směsici a vyzbrojují Ukrajince,“ citovala Lukašenka agentura Belta.
Lukašenko naznačil, že Bělorusku hrozí ozbrojená agrese, kdo jeho zemi ale přesně ohrožuje, nevysvětlil. „Nyní se musíme sjednotit, abychom přežili, aby sem nedejbože nelétaly rakety a aby na nás neházeli bomby,“ prohlásil.
Podle ruské agentury RIA Novosti v pondělí Lukašensko uvedl, že u běloruské hranice jsou rozmístěny jednotky o velikosti asi 23,5 tisíce mužů. Mezi nimi je podle běloruského prezidenta asi 17 000 lidí z Ukrajiny a bezmála 4000 lidí z Polska.
Ukrajina se už 11 měsíců brání ruské invazi. Ruská armáda přitom podniká raketové útoky na Ukrajinu také z běloruského území. Lukašenkův režim rovněž v počáteční fázi invaze poskytl území Běloruska ruským pozemním vojskům, která z něho vedla ofenzivu na Kyjev. Ukrajina se obává, že by se Bělorusko mohlo do války zapojit na straně Ruska ještě intenzivněji.