Série debaklů Babišovy vlády v boji s epidemií koronaviru pokračuje. Ústavní soud zrušil část omezení pro maloobchod kvůli absenci jejich odůvodnění. Imunolog Zdeněk Hel zároveň upozorňuje, že se Česko vyšvihlo do čela světového žebříčku v počtu nových případů covidu-19.
Nález Ústavního soudu, který se zabýval stížností 63 senátorů, je pro Babišův kabinet zdrcující. Neznamená sice, že vláda nesmí zakázat maloobchodní prodej, ale nemůže tak činit mimo ústavní limity. „Do práv jednotlivce nelze ze strany státu zasahovat libovolně, nýbrž pouze v odůvodněných případech a nezbytné míře,“ uvedl ústavní soudce Vojtěch Šimíček.
Vláda nedokázala vysvětlit, proč přikročila k zavření některých provozoven a desítky jiných mají výjimku. Skutečnost, že „není schopna či ochotna uvést žádné relevantní a konkrétní důvody, proč je daný zákaz nezbytný, proč nelze vystačit s méně robustními zásahy do základních práv“, považují ústavní soudci za extrém.
Neschopnost státu odůvodňovat
Neschopnost ministerstva zdravotnictví konkrétně a racionálně odůvodnit masivní zásahy do podnikání malých firem a živnostníků, ale i další vládní opatření, je dlouhodobá a do nebe volající. Nic se nezměnilo ani po slibech současného ministra zdravotnictví Jana Blatného, jemuž se situace vymkla z rukou. Mnozí podnikatelé poškození restrikcemi, navíc podle Blatného neúčinnými, se cítili diskriminováni. Ústavní soud jim dal nyní za pravdu.
Rozhodnutí Ústavního soudu je dalším milníkem nekompetentního počínání vlády v boji s čínským virem. Může mít dalekosáhlé dopady, a to nejen pro budoucí rozhodování státní správy. Pokud její protizákonné jednání nepovede k odpovídajícím kompenzacím, hrozí tisíce žalob na stát kvůli náhradě škody.
Kde jsou ty časy, kdy premiér Andrej Babiš na srpnovém mezinárodním fóru sebevědomě prohlašoval, že zemi řídí jako úspěšný krizový manažer a Česká republika je „best in covid“. Ještě v prosinci zdůvodňoval svoje rozhodnutí řídit dnes zadrhávající vakcinaci obyvatel slovy, že má ze státních manažerů největší zkušenosti.
V posledních týdnech a měsících však chvastounství některých členů vlády zejména z okruhu hnutí ANO působí nepatřičně tváří v tvář realitě. Kromě Babiše vyniká ministr Karel Havlíček, který je schopen téhož dne popřít jako nemyslitelné návrhy, které několik hodin před tím sám prosazoval – jako v případě otvírání obchodů.
Kritický imunolog Hel
Téhož dne, kdy Ústavní soud vyřknul ortel nad protiústavním počínáním vlády, zveřejnil imunolog a profesor z University of Alabama v americkém Birminghamu Zdeněk Hel facebookový příspěvek, kde upozornil na „velmi smutná čísla“.
Profesor Hel stojí v čele nezávislé iniciativy Sníh sdružující významné vědce a lékaře, která shromažďuje ověřená vědecká data a chce nezávisle na vládě pravdivě informovat veřejnost o postupu pandemie koronaviru. Nešetří přitom kritikou především „nevědeckých“ postupů ministerstva zdravotnictví.
„V počtu nových případů covidu-19 jsme nejhorší na světě. V počtu úmrtí na covid-19 v posledních sedmi dnech jsme druzí na světě, za Slovenskem. Co je důležité, že jsme v exponenciální části vzrůstu na křivce nových případů covidu-19, pravděpodobně díky šíření britské varianty viru SARS-CoV-2 na našem území,“ uvedl Hel.
Ze statistik „Our World in Data, Statista“ ke dni 22. února vyplývá, že Česko má na milion obyvatel 107.928 infikovaných covidem, což je například o 40 procent více než ve Švédsku s velmi liberální protiepidemickou strategií.
Stejně špatná je situace ve srovnání úmrtí za poslední týden, kdy je před námi jen Slovensko. Zatímco náš soused, který se v lednu chlubil celoplošným testováním národa, zaznamenal 101 úmrtí na milion obyvatel, v Česku jich je 90. Třetí je s odstupem další středoevropská země Maďarsko s 55 úmrtími.
Důvodem nepříznivého stavu je podle Hela také skutečnost, že ministerstvo zdravotnictví zanedbává monitorování šíření nových virových mutací v České republice.
„Hrozí akutní nebezpečí vstupu jihoafrické varianty viru ze sousedních zemí. S největší pravděpodobností je již tato varianta na našem území přítomna, zatím však v malé míře. V téhle situaci hovořit o rozvolňování je velmi nezodpovědné. Rezignovat na problémy a přenášet zodpovědnost na občany není správné,“ míní imunolog.
Vyvoďte patřičné důsledky
Podle Hela je zapotřebí založit apolitickou, na vládě nezávislou odbornou instituci nebo komisi pro řešení současné krize a budoucích problémů v oblasti ochrany zdraví občanů. V této instituci by kromě virologů, epidemiologů, imunologů a lékařů měli být i ekonomové, psychologové, sociologové, etici, odborníci na školství a na další klíčové oblasti. Vláda by měla v co největší míře následovat doporučení této odborné instituce.
Zároveň profesor vyzval vedení ministerstva zdravotnictví, úřadu hlavního hygienika a dalších klíčových orgánů, aby „sebekriticky zhodnotili, do jaké míry nesou zodpovědnost za současnou zdravotní krizi, absenci vědeckých přístupů a špatnou komunikaci“. Z této sebereflexe by měli „vyvodit patřičné důsledky“.
„Pokud tyto kroky nepodnikneme, hrozí, že situace se bude nadále zhoršovat a bude mít dlouhodobé následky pro naši společnost,“ uzavírá Hel.
V kulisách nefunkčního babišistánu, kde se premiér chlubí, jak schopný je krizový mikromanažer, který (na základě průzkumů veřejného mínění) všechno řídí sám, je to však jen zbožné přání.