Americký prezident Joe Biden se setká s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. Summit se koná v situaci, kdy mezi oběma zeměmi panuje velké napětí, často srovnávané s dobou studené války. Oba prezidenti budou jednat například o kyberprostoru, jaderných zbraních nebo o situaci v Sýrii či Afghánistánu.
Prezidenti jaderných mocností, kteří si s sebou do Ženevy vezou i pověstné kufříky s nukleárními kódy, se setkají za vyostřených vzájemných vztahů obou zemí. Washington a Moskva si v nedávné době vzájemně vyhostily diplomaty a jejich velvyslanci zamířili domů na konzultace.
Spojené státy uvalily sankce na vysoké ruské činitele kvůli anexi Krymu či zasahování do amerických voleb, Kreml zase označil USA za zemi, kterou nepovažuje za přátelskou, a tvrdí, že celým Západem zmítá protiruská hysterie.
Biden a Putin se navíc vzájemně častovali ostrými výroky i v osobní rovině skrze média. V březnu šéf Bílého domu hovořil o svém protějšku jako o zabijákovi, na což vládce Kremlu odvětil, že k rozpoznání zabijáka je zapotřebí, aby jím člověk sám byl. Putin zároveň suše popřál osmasedmdesátiletému Bidenovi dobré zdraví.
Oba muži mají v Ženevě i přes vzájemné spory jednat o jaderném odzbrojení, boji proti klimatickým změnám, ruské vojenské aktivitě u ukrajinských hranic, kyberkriminalitě či otravě a uvěznění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Probrat má Biden s Putinem také situaci v Arktidě a dalších konfliktních zónách, jako jsou Sýrie, Libye, Írán, Afghánistán či Severní Korea.
Hovořit se bude rovněž o osudu Američanů zadržovaných v Rusku a Rusů uvězněných v USA. Washington požaduje propuštění dvou příslušníků námořní pěchoty, v Moskvě se zase hovoří mimo jiné o možném návratu vězněného obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.