Brexit je varování i pro naše čekziťáčky. V Británii nepřijdou jen o doménu .eu, ale o hodně víc

Britská premiérka Theresa Mayová. (youtube/ ODN)

Britská premiérka Theresa Mayová. | FOTO: youtube/ ODN

Co uniká brexiťáčkům a čekzitáčkům. Odchod znamená ztrátu domény .eu. Přijdou ale horší věci.

Je to mnoho velkých věcí a pak tisíce maličkostí, co přinese vystoupení z Evropské unie. Ty velké věci by stačily samy o sobě, v podstatě třeba jen jedna. Pak je tady ale řada malých problémů, které se kumulují, asi jako když k bolesti jednoho zubu začne bolet i druhý a třetí. Představte si člověka, který má pět set zubů a začnou trápit všechny.

Jak jsme se teď dozvěděli, podle oznámení neziskové organizace EURid, (citujeme podle webu Lupa.cz) „Evropská unie po odchodu Británie z EU vypne a odebere subjektům ze Spojeného království už existující .eu domény.“

„Pokud se budou chtít Britové a Evropané sídlící ve Velké Británii této nepříjemnosti vyhnout, musí buď své sídlo přesunout do EU, nebo domény převést na nějaký evropský subjekt. Vypnutí domén by mělo proběhnout v pevně stanovených termínech bez ohledu na to, do kdy jsou domény aktuálně registrované.“

Pokud se bude jednat o odchod dohodou, přestanou domény fungovat po 2. březnu 2021. Pokud nastane tvrdý brexit, budou subjektům sídlícím ve Velké Británii 30. května letošního roku .eu domény prostě deaktivovány. Jde celkem asi o 304.000 domén registrovaných na britské subjekty.

Ale co, doména sem, doména tam, hlavní je suverenita a národní hrdost a podobné záležitosti, které běžný člověk potřebuje dnes a denně, jinak to není v životě ono. Když jde o pocity, je třeba přinášet oběti.

Mezitím se ale dějí horší věci než jen hrozící ztráta dvou písmenek. Jak připomínají Britské listy, kvůli brexitu klesly investice do britských automobilek o 50 procent.

„Britský Institute for Government varuje, že není možné, aby britský parlament včas schválil před brexitem dne 29. března šest klíčových zákonů, nemluvě o 500 statutárních právních instrumentech. 10 z 12 britských pohraničních a imigračních počítačových systémů není připraveno na pobrexitové pasové kontroly. Není jasné, jak za osm týdnů budou britští farmáři a rybáři prodávat své produkty do Evropské unie. Není jasné, zda bude mít Británie přístup k evropským lékům.

Farmaceutický gigant Johnson & Johnson se obává, že chaos v přístavech bude znamenat narušení dodávky životně důležitých léků. Britská vláda „ujistila“ veřejnost, že lékům „dá přednost před dodávkou potravin“ a připravuje „železnou zásobu“ balíčků pro léčení traumat. Britské školy zřejmě nebudou schopny pro žactvo poskytovat obědy zadarmo, protože nebudou mít k dispozici dost potravin. Neexistují žádné přípravy v oblasti bezpečnosti – Británie nemá dojednáno s EU výměnu otisků prstů, dat či DNA podezřelých osob. Existuje absolutní právní vakuum.

Pokud to takhle vypadá ve Velké Británii, z které se najednou stává Malá Británie, jak by to asi dopadlo s námi, kdyby uspěli čekzitoví hlasatelé hrdé české suverenity? To ale tyhle lidi netrápí.

Třeba takový Tomio Okamura soudí: „Odchod Velké Británie je prvním krokem k celkovému krachu modelu evropské integrace reprezentovaným Evropskou unií. Hnutí SPD a partnerské vlastenecké strany prosazují novou alternativu spolupráce národních států Evropy při zachování jejich suverenity. Diktát EU musí skončit.“

Okamurovi a dalším nějak nedochází, že kdyby se Unie náhodou rozpadla, byly by to právě „vlastenecké strany“, které by nastolily takové vzájemné vztahy mezi státy, až by nám z toho šla hlava kolem. To už ale bude mít Tomio našetřeno a svou tubusovou vilu možná dostavěnou.

(youtube)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]