Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek oznámí rezignaci, do několika hodin vydá prohlášení, informoval server BBC News a další britská média. Johnson podle nich rezignuje na post vůdce Konzervativní strany a ve funkci premiéra bude pokračovat až do podzimu. Rezignaci krátce před těmito informacemi podala ministryně školství Michelle Donelanová, kterou Johnson jmenoval do funkce teprve v úterý. Johnsona k demisi vyzval i nově jmenovaný ministr financí Nadhim Zahawi či ministr obrany Ben Wallace.
Souboj o místo lídra konzervativců se uskuteční v létě a nový premiér bude vybrán před říjnovou stranickou konferencí. O vedení Konzervativní strany a vlády se podle britských médií chystá ucházet generální prokurátorka Suella Bravermanová či nový ministr zdravotnictví Steve Barclay.
Donelanová se dnes stala pátou členkou vlády, která kvůli premiérovi rezignovala. Jen několik hodin před ní podal demisi ministr pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis a řada náměstků. Z Johnsonovy širší vlády už odešlo více než 50 britských poslanců, na premiérovu rezignaci tak byl vyvinut bezprecedentní tlak.
Jen několik minut předtím, než britská média přinesla zprávu o Johnsonově rezignaci, vyzval Johnsona k odchodu Zahawi, pouhých 36 hodin poté, co v čele ministerstva financí nahradil Rishiho Sunaka. Johnson před chystaným oznámením o své rezignaci už hovořil s královnou Alžbětou, uvedla stanice ITV.
Podle lídra opoziční Labouristické strany Keira Starmera je Johnsonova rezignace dobrou zprávu pro Británii. Země ale potřebuje obměnu celé vlády, uvedl Starmer.
Johnson ztratil důvěru mnohých členů své strany kvůli skandálu známému jako Partygate, který vyvolaly zprávy o večírcích v jeho sídle v Downing Street v době koronavirových uzávěr.
Johnsona naposledy zasáhl skandál kolem bývalého náměstka hlavního whipa Christophera Pinchera, který čelí obvinění ze sexuálního napadení. Whip je poslanec, který dohlíží, aby příslušníci strany hlasovali ve sněmovně podle stranických zájmů. Pinchera jmenoval Johnson do funkce letos v únoru. Nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street později uvedla, že na případ zapomněl, a Johnson se za pochybení omluvil.
Osmapadesátiletý Johnson byl podle agentury AP známý svou schopností vymanit se z úzkých. U moci zůstal navzdory obviněním, že měl příliš blízko ke stranickým sponzorům, chránil své příznivce před obviněními z korupce, klamal parlament a byl neupřímný k veřejnosti ohledně večírků v sídle britských premiérů v Downing Street 10. Nedávné odhalení, že Johnson věděl o Pincherově obvinění ze sexuálního napadení, však bylo poslední kapkou.
Britská Konzervativní strana také čelila kritice, že se příliš ochotně nechává podporovat penězi ruských dárců. Johnson ve středu večer poslancům po dotazech řekl, že se bez přítomnosti dalších vládních úředníků setkal s oligarchou a někdejším pracovníkem sovětské tajné služby KGB Alexandrem Lebeděvem. Jeho syn, ruský mediální magnát Jevgenij Lebeděv, byl na Johnsonův návrh uveden do šlechtického stavu, a stal se tak členem britské Sněmovny lordů. List The Sunday Times uvedl, že šlechtický stav mu byl udělen navzdory varování bezpečnostních služeb, podle kterých Lebeděv pro Británii představuje bezpečnostní riziko.