Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v neděli v Osvětimi zúčastní pietního aktu, který připomene vyvražďování Romů za druhé světové války. Je zbytečné se ptát, kde bude český prezident Miloš Zeman. Jednak nebude nikde, jednak zatím proslul ohledně Romů především posměšky.
„U příležitosti Památného dne romského holokaustu se 2. srpna uskuteční v Osvětimi tradiční pietní akt. Vzhledem k celosvětové pandemii COVID-19 však letos navštíví pietní akt jen omezené množství návštěvníků… Na pietním aktu letos vystoupí například prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, rakouský prezident Alexander Van der Bellen, evropská komisařka pro rovnost Helena Dalli, pamětníci Zilli Schmidt, Ivan Bilashchenko a Rita Prigmore a další. Pietní akt pořádá Ústřední rada německých Sintů a Romů a Asociace Romů v Polsku ve spolupráci se Státním muzeem Auschwitz-Birkenau.“ (Romea.cz)
V Osvětimi se připomene noc z 2. na 3. srpna 1944, kdy nacisté zlikvidovali takzvaný cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách tehdy zavraždili přes 4200 Romů a Sintů.
Takže rakouský prezident tam bude, slovenská prezidentka rovněž, ale náš nikoli. Nejde jen o to, že ten už nejezdí skoro nikam, ale ještě z jiného srovnání je patrné, o kolik pater níže stojí, než jeho kolegové.
V roce 2018 v Kojetíně během své třídenní návštěvy Olomouckého kraje se nechal Zeman slyšet: „Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. Většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení… Za komunismu byl systém, že romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu, takže když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje.“
Tak jen pro připomínku, „za komunismu“ se Zeman živil tím, že v podniku Sportpropag vedl prognostický výzkum, který měl mimo jiné předpovědět, kolik olympijských medailí získá Československo v dalších letech a podobné věci. Nezjistil nic. Pak se dal na politiku. Potom odešel do předčasného důchodu. Když se pomocí demagogické kampaně, na kterou mu penězi přispěli velmi zajímaví lidé a kdy se porušoval volební zákon, stal prezidentem, výsledkem je, že prakticky nevytáhne paty z Lán. Občas se vybičuje k nadlidskému úkonu podepsat nějaký zákon nebo jmenovat nějaké soudce a profesory. Při jmenování profesorů má už skluz.
A to sám tvrdil poslancům: „Měli bychom omezit sociální dávky těm, kdo odmítají pracovat a posmívají se těm, kdo poctivě každý den chodí do práce.“
Zlatá slova. Měli bychom poněkud omezit rozpočet prezidentské kanceláře, protože Zeman nedělá nic, Ovčáček se nudí a Mynář sice pracuje, ale nejspíš na svém.
Hezká souvislost je, že do Osvětimi pojedou zrovna dvě hlavy států, u kterých Zeman zjevně přál vítězství jejich protikandidátům. Ale je dobře, že nikam nejede, zase by z toho byla jen ostuda.