Bezprecedentní kampaň zatýkání vysoce postavených ruských generálů, kterou bezpečnostní služby zahájily po rezignaci ministra obrany Sergeje Šojgua, probíhá se souhlasem Kremlu. Jejím nejdůležitějším důvodem je snaha bezpečnostních služeb obvinit armádu z neúspěchů na Ukrajině a získat kontrolu nad obrovskými rozpočty vojenského resortu. Tak to aspoň interpretují dva ruští vládní činitelé blízcí Kremlu a zdroj blízký ministerstvu obrany pro list The Moscow Times. Všichni si přáli zůstat v anonymitě kvůli citlivosti tématu.
„Probíhá tvrdá čistka. FSB vymetá Šojguův tým. Je to očekávaný proces. Silovici (představitelé silových státních struktur, poz. red.) dostali povolení na nejvyšších místech,“ uvedl zdroj blízký Kremlu. „Do dokončení čistek zbývá ještě dlouhá cesta. Čekají nás další zatýkání,“ dodal.
Příslušníci speciálních služeb, kteří mají na starosti vyšetřování korupce, se objevili v komplexu budov ministerstva obrany už koncem dubna, ještě předtím, než bylo oznámeno zatčení náměstka ministra Timura Ivanova, jednoho z nejbližších a dlouholetých Šojguových spolupracovníků.
Za dva týdny od Šojguova odvolání byli v trestních kauzách spojených s korupcí zatčeni již čtyři vysoce postavení generálové ruské armády. Ve čtvrtek večer vyšetřovací výbor informoval o pátém zatčeném důstojníkovi.
Potenciálně by se mohlo jednat o jednu z „nejmasovějších čistek“ v novodobé ruské historii a proces jen nabírá na obrátkách, řekl listu The Moscow Times jeden z ruských vládních úředníků ve služebním poměru. „Myslím, že do konce roku budou zatčeny celkem stovky lidí napříč všemi útvary ministerstva obrany,“ dodal.
Na ministerstvu obrany údajně vždy existovala „hromada“ materiálů o korupčních schématech a byla zahájena trestní řízení. „Ale dokud byl Šojgu ministrem a měl obrovský vliv, vyšetřovatelé se jimi nesměli zabývat,“ řekl listu The Moscow Times další činitel.
„Dne 23. května vyšlo najevo, že vojenský soud v Moskvě na dva měsíce zatkl generálporučíka Vadima Šamarina, náčelníka Hlavního komunikačního ředitelství ruských ozbrojených sil a zástupce náčelníka generálního štábu. Vyšetřovací výbor ho viní z přijetí úplatku ve výši 36 milionů rublů (asi devět milionů českých korun). V polovině května byl vzat do vazby Jurij Kuzněcov, vedoucí Hlavního personálního odboru ministerstva obrany, pro podezření z přijetí úplatku ve výši 30,5 milionu rublů. A koncem dubna, krátce před Šojguovou rezignací na funkci ministra obrany, byl podle stejného paragrafu zatčen náměstek ministra obrany Timur Ivanov a poslán do vyšetřovací vazby. Je obviněn z přijetí úplatku ve výši 1,185 miliardy rublů,“ vypočítal článek v The Moscow Times sérii zatčení z poslední doby.
Kromě toho byli zatčeni bývalý velitel 58. armády Jižního vojenského okruhu generál Ivan Popov (je obviněn z podvodu) a vedoucí oddělení státního pořádku ministerstva obrany Vladimir Verteleckij. Popovovi bylo později změněno předběžné opatření na domácí vězení.
Podle expertů ve válečných podmínkách v konfrontaci dvou hlavních ruských bezpečnostních složek – armády a FSB – vítězí bezpečnostní služby.
„Za neúspěch invaze musí nést vinu jeden subjekt. Buď to jsou speciální služby, které se zabývaly zpravodajskou a analytickou přípravou na válku a slibovaly Putinovi triumfální operaci a rychlé vítězství. Ale selhaly. Nebo ‚druhá armáda světa‘ pod vedením Šojgua, která měla Putinovi zajistit vítězství. Ukázalo se však, že je to papírový tygr, a žalostně selhala,“ vysvětlil zdroj The Moscow Times.
„Maximálním úkolem je dosadit vlastní lidi a kontrolovat ty nejchutnější věci, tedy ty oblasti, kde jsou velké rozpočty,“ prohlásil vládní činitel. „Nebo si snad vážně myslíte, že někteří z nich v tuto chvíli přemýšlejí o speciální operaci?“ dodal.