Už teď je jasné, že jeden z hlavních ekonomických dopadů války na Ukrajině, který se dotkne České republiky, bude pokračující růst inflace. Vstupujeme tak do období, kdy nás čeká další kolo zdražování kvůli vyšším cenám energií a s velkou pravděpodobností i pokles životní úrovně části obyvatel, což je samozřejmě lákavá potrava pro nejrůznější populisty, kteří se toho dříve či později chopí. Již nyní je potřeba se na to připravit.
V tuhle chvíli se zdá, že na politické scéně u nás a v české společnosti jako takové existuje bezmála naprostá shoda a nebývale velká jednota ohledně toho, jak by Česko v nastalé situaci, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, mělo postupovat. Panuje obrovská solidarita s Ukrajinci, ochota jim pomáhat a přijímat a ubytovávat přicházející uprchlíky a stejně tak odhodlání ukrajinským občanům maximálně pomoci v tom, aby se Rusku ubránili a odrazili jeho útoky.
Zatím nezaznívají výraznější hlasy, které by tento konsensus narušovaly a zpochybňovaly, vyvolávaly v lidech strach a snažily se na tom získávat body. Politický populismus pro tento moment ustoupil do pozadí a byl nahrazen velkým společenským vzepětím, jehož společným jmenovatelem je pomoc napadené Ukrajině, která čelí stěží uvěřitelné agresi Ruska.
Je nutné si uvědomit, že tahle situace bohužel s největší pravděpodobností nevydrží moc dlouho a populismus a všemožní populisté o sobě dají zase vědět, a může to být i relativně brzo. V první řadě záleží na tom, jak citelně se zhorší ekonomické podmínky v České republice, kam až vystoupá inflace a nakolik se zdraží už tak drahé energie, případně, jaké další dopady ekonomického charakteru bude mít válečný konflikt na Ukrajině a s ním související dění.
Stačí zmínit už jen to, že tahoun našeho průmyslu, mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, se potýká s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika dodavatelů z Ukrajiny a musí tím pádem od tohoto týdne omezit výrobu. Pozastavena je také její výroba vozů na Ukrajině a důležité je i to, že podnik vyrábí rovněž v Rusku a ruský trh je celosvětově jeden z nejvýznamnějších trhů značky Škoda. V roce 2021 na něj podnik dodal celkem 90 400 vozů a Rusko tak v loňském roce bylo druhým největším trhem pro značku vůbec.
Živná půda pro populisty
Předseda vlády Petr Fiala v neděli v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News prohlásil: „Musíme být připraveni něco obětovat, abychom žili v bezpečí a ve svobodě. Může nás to něco stát, musíme s tím počítat.“ To jsou důležitá slova, která je dobré si zapamatovat. V tuhle chvíli ještě nemusí být zřejmé, jak široce a dlouhodobě uplatnitelná mohou být a že se vůbec netýkají jenom následujících dnů a týdnů.
Tím nejtěžším totiž nakonec není vydržet krátkodobou či jednorázovou oběť, kterou člověk učiní proto, aby žil v bezpečí a ve svobodě, ale zvládnout a přečkat dlouhodobé zhoršení ekonomické situace, tíživou nejistotu, velké zdražování, snížení životní úrovně a všechno to, co je s tím spojeno, zvlášť, pokud by to trvalo dlouho a změna k lepšímu by byla v nedohlednu. To je přitom to, co nám docela dobře může hrozit.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda v rozhovoru pro deník FORUM 24 uvedl: „Celková ekonomická nálada ve světě je poměrně ponurá. Slibné, ale stále křehké ekonomické zotavování po pandemii, doprovázené inflační vlnou, je totiž narušeno eskalací geopolitických rizik v důsledku války na Ukrajině, která zmíněnou inflační vlnu zvedne ještě o hodně výše,“ zdůraznil Kovanda.
Dále upozornil na to, že nejvýznamnějším ekonomickým důsledkem ruské invaze na Ukrajině, který pocítíme, bude zejména inflace. Sečte se totiž „inflace pandemická“ a „inflace válečná“, což může vyvolat sociální tíseň a otřesy na řadě míst světa. Podle Lukáše Kovandy navíc dokonce hrozí, že inflace bude doprovázena ekonomickou stagnací, takže dojde na obávanou stagflaci.
Odtud už je jenom krok k výše zmíněným populistům, kteří se právě podobné situace snaží využít ve svůj prospěch a co nejvíce z nich těžit. Je očividné, že tím směrem míříme, a je zásadní, abychom si toho byli vědomi a včas se novému vzestupu populismu pokusili čelit. Nyní to vypadá, že není aktuální a že je zastíněn vlnou solidarity, je ovšem zjevné, že jeho čas přijde.
To se neobejde bez citlivého rozlišování toho, kde a na koho uvedená sociální tíseň dopadá nejsilněji a nejcitelněji. A stejně tak klíčové je hovořit o tom, co nás čeká, a snažit se na to, pokud to alespoň trochu jde, připravit. Podstatné je mluvit otevřeně o tom, co se děje a s čím si budeme muset poradit. Pouze tak současná jednota a celospolečenská shoda může vydržet co nejdéle.