Čína odmítla koupit kvalitní česká piana, na která už měla s firmou Petrof uzavřenou smlouvu, nejspíš jako trest za cestu předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Poslala nám však skoro 18 tun burských oříšků. Drobný problém je jen v tom, že jsou tak trochu jedovaté. Jak informoval server Novinky, obsahují nebezpečné množství rakovinotvorných látek.
„Chutná“, zřejmě plesnivá čínská zásilka naštěstí byla zachycena včas a karcinogenní arašídy tak do našich obchodů a na naše stoly nezamíří. Jak uvedly Novinky, „u potraviny Peanuts in shell 9/11 analýza prokázala překročení maximálního limitu pro přítomnost aflatoxinů“. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) podle zprávy, kterou vydala v úterý 8. září, spolu s Celní správou Středočeského kraje 17,8 tuny oříšků zachytila a zakázala vpustit na trh.
„Aflatoxiny (difurankumariny) patří mezi mykotoxiny, což jsou látky s extrémně vysokou toxicitou. Jsou vytvářeny plísněmi rodu Aspergillus. (…) Poškozují zdraví člověka i zvířat, primárně postihují játra a byl u nich prokázán karcinogenní účinek,“ píše se na informačním portálu Bezpečnost potravin. „Aflatoxiny patří mezi nejsilnější známé karcinogeny. Kromě toho jsou vysoce toxické. Napadají játra a imunitní systém. Ve vyšších dávkách tak mohou způsobit otravu, jež může v krajním případě skončit i smrtí.“
Jak už to ale v naší vlasti bývá, neexistuje tak vážná zpráva, aby si z ní srandymilovní Češi nezačali vzápětí tropit šprťouchlata a nerozpoutali nálož řádně černého humoru. „Co to jako je? Čína strikes back?“ píše čtenář Petr z Prahy. „My Vystrčila na Tchaj-wan, oni nám pár tun rakoviny. Dobrou chuť!“
Miroslav K. z Brna se přidává: „Nechceme sežrat čínské jedovaté buráky – to zase bude v Pekingu kvikotu, jak porušujeme jejich suverenitu!“ A přispěvatel Vladimír doplňuje: „No, dobře tam Miloš dojednal obchody, dobře… Buráky pro dolních deset milionů, ať si pošušňají!“
A Tomas S., rovněž komentátor článku na Novinkách, v souvislosti s čínskými výhrůžkami všemožnými postihy, které Hrad a komunisté svorně opakují a kterými nás straší, podotýká: „To jsou ty čínské dodávky, bez kterých Česko v případě sankcí nepřežije. :)“
„Už si byl pan Mynář stěžovat u čínskýho velvyslance?“ dotazuje se s notnou dávkou ironie pro změnu čtenářka Renata v narážce na fakt, jak rychle osvětimanský vlekař Vratislav Mynář, toho času hradní kancléř bez prověrky, běžel poníženě ujistit velvyslance ČLR v České republice Čang Ťien-mina, že předsedu senátu Vystrčila už pan prezident a věrný sluha Číny nikdy do Lán nepozve.
Přispěvatel Jiří do Číny vzkazuje: „Pokud to byla platba za piana od Petrofu, tak ta už koupil miliardář Komárek, soudruzi.“ To pro případ, že by k nim zpráva o tom, že nadační fond Karla Komárka, KKFF, všech jedenáct odmítnutých klavírů a pianin obratem zakoupil a nabídne je zdarma k užívání českým školám, zatím nepronikla.
„Jinak samozřejmě gratulace,“ uzavírá uživatel Bronislav. „Z Číny nám v poslední době přicházejí jen samé ,pozitivní‘ věci (covid a spol.).“
Ale jak známo, humor a smích prodlužují život a upevňují zdraví. A kdy jindy než teď to budeme víc potřebovat.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.