V České republice by mohla být zřízena pozice dětského ombudsmana. Ministr a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (Piráti) k tomu předložil už loni návrh, který v lednu tohoto roku prošel připomínkovým řízením a během jara by ho měla projednávat vláda. Dětský ochránce má sloužit například dětem, které se ocitnou samy bez rodičů v nemocnici či zažívají problémy v dětském domově. V posledních dnech ale proti návrhu zaznívá také kritika.
Porušování práv si může všimnout jak přímo dítě, tak jeho rodič, sociální pracovník, učitel, lékař, trenér, psycholog, družinář nebo třeba vedoucí kroužku. „Veřejný ochránce práv se věnuje právům dětí již dnes. Činí tak ovšem pouze v rámci svých stávajících působností,“ popsal v odůvodnění návrhu Šalomoun.
„Česká republika je jednou z posledních zemí Evropské unie, kde dětský ombudsman chybí. Právní ochranu dětí je třeba posílit, v praxi stále nastávají situace, kdy v některých případech zastání práv dětí například u soudu vázne,“ upozornil Šalomoun. Návrh zatím počítá se čtyřmi variantami.
Veřejný ochránce práv už nyní navštěvuje dětské domovy, zabývá se diskriminací dětí či právy malých cizinců při vyhoštění. Ročně řeší i stovky podnětů dospělých, které se dětí dotýkají. Jak v oblasti rodiny, tak školství či zdravotnictví. Problémy dospělých, jako například těžká sociální situace rodiny nebo odluka rodičů, totiž na děti často silně dopadají.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková uvedla, že dětský ombudsman by měl fungovat jako nezávislý zástupce, který hájí práva a zájmy dětí. Na starost by měl hodnocení dodržování těchto práv, včetně práva na bezpečí, vzdělání, zdraví a rodinný život. Ombudsman také obecně hraje klíčovou roli při prevenci zneužívání a diskriminace dětí. Monitoruje situace, ve kterých může dojít k porušení práv dětí, a aktivně pracuje na vytváření politik a postupů, které minimalizují rizika těchto negativních jevů. „Má za cíl zlepšovat systémy sociální péče, vzdělávání a zdravotní péče pro děti. Podporuje změny a reformy, které směřují k efektivnější ochraně a podpoře dětí ve společnosti,“ dodala. Vznik dětského ombudsmana podporují i nevládní organizace včetně centra Locika.
Ke zřízení institutu dětského ochránce práv Českou republiku dlouhodobě nabádá Výbor pro práva dětí OSN na základě Úmluvy o právech dítěte.
V tomto týdnu ale před zřízením ryze formální instituce o jednom člověku varoval veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. „Obáváme se, že vláda chce poskytnout jenom jednu osobu na dětského ombudsmana, a ten by samozřejmě v žádném případě nemohl naplnit to, co veřejnost a děti od této funkce očekávají. Máme velkou obavu, že dětský ombudsman bude zřízen papírově, ale ve skutečnosti fungovat nebude,“ řekl k jedné z navrhovaných variant.
„Tvrzení vlády, že vy (ombudsman) to stejně děláte, je absurdní. Pokud tedy vláda soudí, že nám nemusí dávat žádné peníze, protože my to stejně děláme, tak ať nezřizuje dětského ombudsmana. Ať řekne, že veřejný ochránce práv je dětský ombudsman,“ uvedl Křeček.