Ve Velké Británii už je téměř rozhodnuto – a reagují také čeští politici. Volby by podle nich měly znamenat zásadní změny v Evropské unii, někteří upozorňují na rostoucí ruský vliv.
„Unie dostala žlutou kartu. Silnější výzvu k reformám si lze těžko představit. Pokud tohle EU nepochopí, riskuje, že půjde ze hřiště,“ napsal ministr Martin Stropnický. „Británie se rozhodla odejít. Dnes je třeba vstřebat šok a zítra se postavit realitě racionálně. Na obou stranách La Manche!“ dodal.
„Přes pocity zklamání, které mnozí z nás nad výsledkem britského referenda cítí, je potřeba vidět, že to není konec světa, a už vůbec ne konec Evropské unie. Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace. Je to rozhodnutí závažné a nezvratné. Britové budou mít menší vliv na to, co se v Evropě děje a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá. V nejbližších letech budou muset znovu zápasit o udržení Skotska. O odchodu z EU bychom se s Brity měli domluvit rychle a racionálně. Je potřeba minimalizovat negativní důsledky pro občany EU a České republiky. Evropská unie se musí rychle změnit. Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů. Evropa musí byt akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti, kterou přirozeně představuje 27 členských států. EU pro nás, Českou republiku, představuje tu nejlepší myslitelnou záruku stability, míru a prosperity, musí ale projít změnami, které jí zajistí další životaschopnost a důvěru občanů,“ zveřejnil na facebooku premiér Bohuslav Sobotka.
Reagují také europoslanci. „Britové bohužel vybrali Brexit. EU je teď nesmí „trestat“, ale musí vyjednat co nejširší ekonomickou spolupráci.ČR ztrácí spojence v EU,“ uvedl europoslanec Jiří Pospíšil. „Poslední varování pro bruselské elity. Odpovědí nesmí být „více EU“, ale „jiná EU“, jak to chce ODS a Aliance evropských konzervativců a reformistů. Nebo půjdou další,“ píše europoslanec Jan Zahradil.
„Libra padá, Moskva slaví. Náklady budou velké, nejen finanční. Musíme dokázat uchovat dětem společnou Evropu. Bude to těžký boj,“ píše předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. A reagoval také vicepremiér Pavel Bělobrádek. „Co dál? Free Scotland, United Ireland?“ ptá se.
Výsledek považuje za zásadní i ČSSD. „Brexit je nejzávažnějším zásahem do procesu evropské integrace integrace po 2. světové válce,“ sdělil předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček. „Brexit je poslední šance na změnu. Prointegracni ideologové nevidí, ze současná EU nemá podporu občanů a neposiluje Evropu. Musíme ji změnit!“ vyzývá předseda ODS Petr Fiala.
TOP 09 již vydala oficiální vyjádření. „Rozhodnutí Spojeného království vystoupit z Evropské unie bude mít dopad na celé evropské společenství, dotkne se všech států, Českou republiku nevyjímaje. Ten, kdo si v Česku Brexit přál, rozhodně nebral v úvahu ochranu zájmů občanů ČR. Evropa bezpochyby musí projít v následujícím období změnou. V našem nejsilnějším zájmu je teď mít jasnou pozici v tom, jakou EU vlastně chceme a jakou roli v ní chceme hrát. Musíme dokázat uchovat dětem společnou Evropu a naše důstojné a bezpečné místo v ní,“ píše se v něm.
EU potřebuje reformu také podle předsedy Hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka. „Brexit je pro nás silné ponaučení. EU se musí reformovat, abychom bezpečnostním hrozbám v budoucnu čelili bok po boku, a ne každý sám,“ uvedl na twitteru.