Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima poskytl rozhovor pro Seznam Zprávy, kde kritizuje nejen vládu, ale také experty, kteří se podíleli na systému PES. Poskytuje nějaké rady, jak by se podle něj mělo postupovat. Budí to ale dojem, že opustil pole vědy a spíše říká, co se lidem bude líbit, aspoň některým. Pro vstup do politiky by to jistě byla výhoda. Pro něj.
Tomáš Zima v rozhovoru mimo jiné říká: „Řada seniorů v domovech s pečovatelskou službou se ocitla ve „vězení“. Bez sociálních kontaktů. To je velmi poškozuje na duši. Kontakty se seniory měly být zachovány – alespoň v rouškách a respirátorech. Jedna z epidemiologických teorií říká, že máte zajistit, aby se nenakazila ohrožená populace: lidé nad 65 let, extrémně obézní, s hypertenzí, s cukrovkou a s chronickými plicními chorobami. To je skupina lidí, kteří by se měli chránit respirátory, měli by se co nejdříve očkovat a podobně…
Podle mě je potřeba, aby se zdravá, mladá populace setkávala, aby získávala antigeny, aby získávala svoje protilátky. Ty nejlépe získáte tím, že se přirozeně imunizujete. Nejvíce alergií je u dětí, které jsou v extrémně čistém prostředí. Nejméně jich je v rodinách s vícero dětmi. Protože ono se tělo a jeho imunitní systém posiluje právě setkáváním s různými látkami…
Pokud vám ty modely a predikce řeknou něco, co se pětinásobně liší od toho, co se stane, tak to není predikce. To je metoda pokus-omyl. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že systém PES v bodě nula, tedy i když bude nula bodů, tak stále budeme v prvním stupni. To je pro mě podivnost. Navíc nula bodů nikdy nebude, protože ten vir tu s námi je a musíme se s ním naučit žít. To tedy budeme pořád v prvním stupni?“
Pak odpovídá na to, jestli neuvažuje o vstupu do politiky: „Na to určitě ještě přijde správný čas. Teď se ale plně věnuji univerzitě.“
A pokud jde o prezidentské volby v lednu 2023 : „Tím se nyní nezabývám, máme před sebou nejspíše ještě složitý rok 2021…“
Rektorův rozhovor už vyvolal odezvu a našel si čtenáře, kteří nadšeně souhlasí. Jeden lékař dokonce na facebooku obvinil kromě vlády i expertní tým, který navrhl systém PES:
„Vy a Váš tým máte na svědomí přes 10 tisíc mrtvých a zdevastovanou nejenom ekonomiku, ale také společnost. Rezignovat by měla celá vláda spolu s Vaším týmem.“
Na to se jeden z tvůrců PSA, Jan Kulveit, ozval a kromě toho napsal svůj rozbor, proč se podle něj rektor Zima mýlí.
Aspoň část ocitujme:
Rektor UK Zima bohužel v rozhovoru pro Seznam Zprávy šíří několik omylů, jejichž sjednocujícím prvkem je říci něco, co mnoho čtenářů rádo uslyší, bez ohledu na fakta nebo existující vědecké poznání.
I.
Pokud někomu přijde, že zároveň
- Mladší populace se má prostě nakazit (to se míní tím „přirozeně imunizovat“)
- Zároveň má fungovat (nikde nefungující) teorie „ochrany rizikových skupin“ – což při výčtu „lidé nad 65 let, extrémně obézní, s hypertenzí, s cukrovkou a s chronickými plicními chorobami“ znamená několik milionů lidí, kteří se nakazit nemají
- A zároveň omezení kontaktů se seniory je špatné, protože poškozuje duši a „kontakty se seniory by měly být zachovány“
tak bohužel nevystupuje jako vědec, ale jako kultivovaně populistický politik, který nemá problém slíbit úplně všem úplně všechno. Pandemii porazíme, nikoho to nebude mnoho stát, stačí mít roušky a „zdravý rozum“.
Představa, jak se mladších 5 milionů lidí nebude omezovat a nakazí se, starší a nemocnější 2–3 miliony nenakazí, a zároveň nedojde k naprosto šílenému a brutálnímu omezení kontaktů mezi oběma skupinami, bohužel prostě odporuje základním poznatkům o tom, jak se epidemie šíří, a jak vypadá běžná síť kontaktů mezi lidmi.
II.
Co mi přijde velmi smutné, jsou útoky na vědu od rektora univerzity:
„Jsme pokusní králíci v rukou teoretických imunologů, matematiků a experimentátorů, kteří si tu modelují různé situace. A je tady deset milionů lidí – „pokusných“ králíků.“
Podobné výroky bych čekal od politika SPD, ale zřejmě se populistické vládě podařila lež, že nerozhoduje ona, ale někdo jiný, zopakovat tolikrát, že zopakovat ji přijde vhodné i aspirantovi na budoucí populistické angažmá v politice.
K útoku na epidemické modelování:
„Pokud vám ty modely a predikce řeknou něco, co se pětinásobně liší od toho, co se stane, tak to není predikce. To je metoda pokus-omyl.“
se dá říci, že alespoň pokud jde o naše modely, tak se to nikdy nestalo.
Mimochodem modely šíření covidu zpravidla říkají „co se stane, když…“ Například, co se stane, když zavedete nebo nezavedete nějaká opatření. Zkušenější epidemičtí modeláři v podstatě nikdy neříkají predikce typu „co bude za 3 měsíce“ bez spousty podmínek, protože co bude za 3 měsíce v Česku závisí například tom, jak veřejnost zmate rektor Zima, kdo bude ministr zdravotnictví za 3 měsíce, co budou ukazovat průzkumy preferencí, jak rozhodne vláda….. Predikce toho, kdo bude v ČR ministr zdravotnictví nebo jak bude veřejnost dezinformovaná, jsou pochopitelně trochu mimo rámec běžného epidemického modelování.
Budeme se opakovat, ale neuškodí to. Když budeme míchat dohromady různé problémy, nikam se nedostaneme. Jedna věc jsou experti a ta druhá vláda. Vláda prokázala už svou neschopnost obecně a v době covidu zvlášť. Experti nabízejí modely a je třeba to chápat jako modely, které závisí na různých podmínkách. Nejsou to věštby. Někteří lidé vystupují jako experti, ale buď jsou experti na něco jiného, nebo na nic. Nechat si vytvořit systém a pak se jím neřídit a ochromit ho různými výjimkami a kutilstvím, to jde na vrub vládě. Přitom i populista by mohl říci: „Podívejte se, máme tu odborný návod a postupujeme podle něj.“ Vyděšenost z „vůle lidu“ ale nakonec populisty ochromí, že už neumí ani pořádně řemeslně manévrovat ve svém populismu a nenapáchat přitom moc škody.
Pokud chce pan rektor Zima vstoupit do politiky, bylo by asi dobré, aby svou politickou činnost přizpůsobil realitě a pak byl schopen to jasně a přitažlivě vysvětlit. Ne deformovat skutečnost podle politických plánů. Ono to pak stejně nefunguje.