K 24. výročí pronásledování hnutí Falun Gong čínským režimem proběhne 20. července od 15. do 18. hodiny před čínskou ambasádou v Praze protest. Dorazí na něj z Německa také Le-pin Ting, který do Prahy přijíždí zejména proto, aby podal svědectví a apeloval na čínskou ambasádu ve věci propuštění svého otce z čínského vězení. Ten byl společně se svou manželkou zatčen právě proto, že je příznivcem meditační praxe.
Cílem akce je podle organizátorů nejen představit prvky čínské metody Falun Gong, ale také poukázat na pokračující pronásledování lidí. V Číně jsou lidé praktikující tuto kontroverzní metodu totiž zatýkáni a vězněni. Podle Tinga, který se narodil a žil v Číně, místní komunistická strana „nechce nikoho, kdo svobodně myslí“, a porušování lidských práv je v Číně na denním pořádku.
Letos v květnu byli kvůli tomu, že se meditační praxi věnují, zatčeni i rodiče Le-pin Tinga, který na protest dorazí. Jeho matka, paní Ma Žuej-mej, je již na svobodě, přičemž se Ting domnívá, že byla propuštěna díky mezinárodnímu tlaku. V Německu totiž zorganizoval kampaň za její záchranu, lidé posílali dopisy a pohlednice na čínskou ambasádu v Berlíně, ve kterých žádali její propuštění. Tingův otec Jüan-te je však i nadále vězněn a jeho blízcí ani nevědí kde.
„Praktikující Falun Gongu jsou již 24 let zatýkáni, mučeni a zabíjeni jen proto, že si váží univerzálních principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, které jsou jádrem lidské dobroty. Studenti Falun Gongu v Číně potvrzují a ochraňují tyto principy svými životy a statisíce až miliony v tomto procesu svůj život bohužel ztratily. Uctěte prosím památku těchto obětí tím, že se pokusíte být pravdiví, soucitní a snášenliví, nebo si udělejte čas a přijďte 20. července, v den výročí pronásledování, zhlédnout film Věčné jaro do letního kina Kinská,“ řekla předsedkyně Asociace Falun Gong ČR, z. s., Veronika Sunová.
Zákaz Falun Gongu v Číně
Falun Gong (také nazývaný Falun Dafa) je buddhistická meditační praxe. Tato metoda zušlechťování těla a mysli byla zveřejněna v roce 1992 v Číně panem Li Hongzhi. Skládá se z pěti meditativních cvičení a učení, které zdůrazňuje zlepšování vlastního charakteru podle hodnot pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.
Počet následovníků hnutí Falun Gong v Číně v minulosti rostl, a když převýšil počet členů komunistické strany o několik milionů, došlo k jeho zákazu. Jeho příznivci by mohli být totiž mnohem odolnější vůči propagandě. Generální tajemník komunistické strany Číny Ťiang Ce-min prosadil zákaz Falun Gongu 20. července 1999 a od té doby čelí tamní obyvatelé praktikující Falun Gong svévolnému zatýkání, ilegálnímu věznění, tzv. převýchově, fyzickému i psychickému týrání a podle rozsudku Londýnského tribunálu (také zvaný China Trubinal) jsou zabíjeni pro své orgány. Tajemník QI Dazhuang se za české velvyslanectví k hnutí v roce 2017 vyjádřil s tím, že hnutí je původcem lží a problémů a že doufá, že lidé ze všech společenských vrstev rozpoznají protičínskou podstatu Falun Gongu a nebudou jím nadále klamáni.
„Propusťte mého otce“
Le-pin Ting se nesetkal se svými rodiči téměř 11 let, jelikož žije v Německu, kde získal azyl. Do země přijel pouze na stáž, ale až poté, co byla roku 2012 jeho matka poprvé zatčena a on rozpoutal v Berlíně kampaň za její propuštění. „Kdybych se teď vrátil do Číny, buď by mě zatkli v letadle, nebo nejpozději na letišti a možná by mě mučili. Čínská vláda ví, co tady dělám,“ sdělil Ting v roce 2019 německému časopisu Fdonaukurier.de. Matka Le-pin Tinga byla tehdy odsouzena k jednomu a půl roku odnětí svobody v tehdejším ženském pracovním táboře č. 1 v provincii Šan-tung.
Německá asociace Falun Dafa a Mezinárodní společnost pro lidská práva (IGFM) se sídlem ve Frankfurtu se pokoušeli paní Ma dostat z vězení a do iniciativy za její osvobození se zapojila i řada poslanců Evropského parlamentu, německého Bundestagu a zemského sněmu Severního Porýní-Vestfálska. Ti zaslali protestní dopisy tehdejšímu čínskému velvyslanci v Evropské unii a Německu. V dopisech požadovali „okamžité a bezpodmínečné propuštění paní Ma Žuej-mej.“ Na základě mezinárodního tlaku byla Ma Žuej-mej v červenci 2013 skutečně propuštěna.
Tingovi rodiče byli zatčení v květnu letošního roku údajně Úřadem veřejné bezpečnosti města Ž‘- čao za přítomnosti prokurátora a státních úředníků, kteří přijeli v civilních vozech společně s místním tajemníkem komunistické strany. „Při domovní prohlídce, která proběhla bez soudního příkazu, jim byly zabaveny materiály Falun Gongu a informační letáky určené k informování lidí o pronásledování Falun Gongu,“ uvedla k zatčení mezinárodní společnost pro lidská práva.