Co sledují Lipovská a Bobošíková udáním údajného střetu zájmů ředitele ČT Dvořáka?

Jana Bobošíková a Hana Lipovská u prezidenta Zemana. (Kancelář)

Jana Bobošíková a Hana Lipovská u prezidenta Zemana. | FOTO: Kancelář

Jana Bobošíková a Hana Lipovská za Institut svobody a demokracie Jany Bobošíkové ve středu poslaly členům bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny změť dokumentů ohledně vlastnictví a veřejných zakázek firmy GOPAS, ve které má menšinový podíl i ředitel České televize Petr Dvořák. Na jednání Rady ČT Hana Lipovská, kterou podporují poslanci hnutí ANO Andreje Babiše, který je v evidentním obřím střetu zájmů s ohledem na státní dotace, veřejné zakázky, pobídky a jiné v miliardových částkách, pak dané dokumenty představovala teatrálně jako „šokující“ zjištění s ohledem na střet zájmů (s čímž jí přitakával ve střetu zájmů působící předseda Rady ČT Pavel Matocha), protože někteří zaměstnanci ČT si objednali u GOPAS školení v hodnotě několika desítek tisíc. 

Zatím jsem nerozluštil, jakou spojitost s údajným střetem zájmů má mít poskytování služeb počítačové školy GOPAS i jiným subjektům než České televizi. Také nějak nechápu důvod zaslání materiálů členům Bezpečnostního výboru, tedy kromě toho, že předseda Bezpečnostního výboru je z SPD, které také podporuje pochybnou činnost Jany Bobošíkové a Hany Lipovské. Zajímavé také jistě bude vysvětlení, proč má Hana Lipovská hrazenu z peněz daňových poplatníků policejní ochranu. I když mi chodí různé výhrůžky, zatím jsem o ni nežádal, tak by mě zkušenost radní zajímala. Zatím mi to vše připadá spíše jako hledání jakýchkoliv záminek proti vedení ČT, aby mohlo dojít k jeho výměně za někoho loajálního soukromým zájmům vládnoucí většiny. 

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Urputnost Hany Lipovské vše projednat na středečním jednání Rady ČT mi přijde podezřelá, jako by si radní sama myslela, že pokud bude dostatek času vše důkladně prostudovat, tak se bude jednat o malichernosti a sama bude vypadat hloupě. To naznačuje i postoj z protizákonně neveřejného jednání Rady ČT. Budu rád, když to dozorčí komise Rady ČT objektivně prostuduje a na případné relevantní problémy upozorní, ale zatím jsem nic nového zásadního nenašel. S ohledem na transparentnost hospodaření veřejnoprávních médií podporuji i detailnější rozklikávací rozpočet média a pirátský návrh na rozšíření pravomocí NKÚ o kontrolu celého hospodaření médií veřejné služby, aby koncesionáři měli lepší přehled o efektivním nakládání s veřejnými prostředky. Generální ředitel ČT Petr Dvořák se již k  obviněním vyjádřil.

Dejme si pozor na různé druhy manipulátorů a demagogů, kteří by pro své zájmy klidně nasměrovali naši demokratickou zemi na cestu Maďarska či Polska, kde veřejnoprávní televize je již pouze hlásnou troubou vládní propagandy a země se vzdalují od hodnot liberální demokracie, na kterých je svoboda a prosperita EU založena.

Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články