Kauza kolem Farmy Čapí hnízdo začíná být podle představitelů sociální demokracie velmi vážná. Babiš se do ní zamotává a měl by vysvětlit všechny okolnosti případu, řekli dnes ČTK předsedové obou komor Parlamentu a sociální demokraté Milan Štěch a Jan Hamáček. ODS požaduje reakci premiéra Bohuslava Sobotky. Úřady v minulosti za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě farmy udělily několikamilionovou pokutu. Babiš přitom tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly.
Babiš se do svých výroků zamotává
„Samozřejmě, že situace začíná být vážná, neboť především pan Babiš se do toho zamotává jak do sítí,“ řekl dnes ČTK předseda Senátu Štěch. Věcí by se podle něj měly pečlivě zabývat orgány činné v trestním řízení. Vyjádřil také podiv nad tím, že pokuta původně vyměřená za špatné čerpání byla výrazně snížena.
Na základě chyby při čerpání z roku 2009 dostala Farma Čapí hnízdo pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37.000 korun plus odpovídající penále. Babiš ve středu ČTK řekl, že o věci nic neví. Serveru Novinky.cz také řekl, že Čapí hnízdo není jeho.
[ctete-foto]50285[/ctete-foto]
Hamáček trvá na Babišově vysvětlení
„Pan ministr Babiš by měl vysvětlit všechny okolnosti, které jsou spojeny s Farmou Čapí hnízdo. Jeho vyjádření, že s tímto projektem nemá nic společného, je absurdní, protože všichni máme internet, všichni umíme pracovat s obchodním rejstříkem,“ komentoval dnes případ šéf Sněmovny Hamáček.
Babiš dnes v reakci zaslané ČTK uvedl, že se v rozhovoru pro Novinky.cz špatně vyjádřil. „Samozřejmě že jedna z mých firem vlastní Čapí hnízdo od roku 2014. Reagoval jsem na tvrzení, že jsem přiznal vlastnictví Čapího hnízda až v roce 2014, což není pravda, protože já osobně jsem nikdy nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda,“ uvedl Babiš.
[ctete-foto]50111[/ctete-foto]
Čapí hnízdo prý nespadalo pod Agrofert
Společnost Farma Čapí hnízdo patřila podle médií do roku 2008 do koncernu Agrofert, který Babiš vlastní, a poté byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele, aby jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Po několika letech, kdy musela dodržovat tuto dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. „V době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo,“ uvedl dnes Babiš.
Štěch má tento postup za podezřelý. Mohlo podle něj jít o účelové nakládání s majetkem, které je přinejmenším morálně odsouzeníhodné. Zástupci opoziční TOP 09 v této souvislosti hovoří přímo o podvodu. Další pravicová opoziční strana ODS dnes vyzvala premiéra, aby se ke kauze konečně postavil čelem. „Musí se postavit k situaci, kdy existuje podezření, že si současný vicepremiér postavil své víkendové sídlo z dotací, které měly sloužit malým podnikatelům,“ uvedl v prohlášení její předseda Petr Fiala.
Babiš se vymlouvá na pomstu
Podstatné podle Babiše je, aby řádně skončila vyšetřování, která se Čapímu hnízdu věnují. Projekt prověřují Evropský úřad proti podvodům (OLAF), na základě anonymů Evropská komise a na základě trestního oznámení i česká policie. „Stávající kampaň je pomstou některých mých bývalých kolegů, kterou živí opozice, jež se na této kampani zviditelňuje,“ uvedl Babiš.