Protože státní úředník Jiří Ovčáček vyjádřil nespokojenost, že se poslední dobou píše jen o čínských elektronických kejklech a zanedbává se hybridní ruská propaganda, je třeba zjednat nápravu. Nezabare to tolik času, protože celkem víme, kam se mrknout.
Tak třeba Aeronet, web s jasným prograamem a zcela nejasnými majiteli a anonymním šéfredaktorem. Teď se rituálně pustili do České televize, a to kvůli pořadu Fokus, „kterému chyběla vyváženost, zazněly výzvy k cenzuře, výzva proti výrobkům Huawei, česká opoziční média jsou prý řízena z Moskvy“.
Tak to je samozřejmě vážné a musíme to prověřit. Tak třeba co Aeronet říká o Grygarovi: „Naprostý vrchol však přišel od Jiřího Grygara, na jehož výrok reagovaly stovky čtenářů, kteří nám kvůli tomu napsali do redakce. Jiří Grygar totiž pronesl neuvěřitelný výrok, který otřásl i otrlými diváky České televize, protože podle něho prý období od roku 1948 do roku 1989 bylo nejhorším obdobím v dějinách našeho národa, protože Češi prý ubližovali Čechům, ale nejen to. Prý došlo k rozvratu selského stavu (kolektivizace zemědělství) a vznikaly gulagy. Bylo to prý nejhorší období národa. Jiří Grygar tak budování socialismu po roce 1948, díky němuž mohl zdarma vystudovat, věnovat se vědecké činnosti a jezdit do zahraničí, označil za horší období, něž byla třeba doba po Mnichovu 1938, vyhánění Čechů ze Sudet, ztráta území.“
Protože nevíme, kdo Aeronet řídí, nemůžeme přesně cílit argumentaci. Pokud jsou to lidé, kteří moc neznají české historické reálie, asi jim krátký kurs nebude stačit, zvlášť když zřejmě ještě mají jiná školení. Tak jen tak na okraj.
K rozvratu selského stavu došlo, protože ten je spojen s půdou a ta byla násilně odebrána a převedena do kolektivního vlastnictví, což je, jak historie ukazuje, jedna z nejhorších možných forem vlastnictví vůbec. Kdo byl proti, byl označen za kulaka a skončil za mřížemi. Komunistický vůdce Klement Gottwald si získával hlasy (tehdy ještě byly volby) tvrzením, že kolchozy se zavádět nebudou. Tak určitě…
Pokud jde o gulagy, tedy tábory nucených prací, není co řešit. Bylo by jednodušší vymyslet si let na Měsíc, než tato komunistická zařízení na likvidaci a zotročování lidí. A ono tvrdit, že Američané na Měsíci nebyli, je dost nadlidský úkol, když to má vypadat aspoň ze tří procent věrohodně.
Tohle je ale celkem známo, pokud někdo chce a ani není třeba se moc pídit. Za poznámku asi stojí ta Grygarova studia a působení za socialismu. Komunistům přírodní vědy tolik nevadily, protože si mysleli, že jsou v souladu s tzv. vědeckým světovým názorem. Proto tak vznikala třeba síť lidových hvězdáren, které měly být takovými svatyňkami materialismu. Trochu se to vymklo, protože při pohledu na vesmír pár lidi přepadly náboženské nálady. Pak měl Grygar problémy s tím, že psal o teorii velkého třesku, což se komunistům ve své době nezdálo, protože to příliš připomínalo stvoření vesmíru Bohem. Málem kvůli tomu nevyšla kniha Vesmír. Slavný seriál Okna vesmíru dokořán se musel točit na Slovensku, protože v Praze Grygar neměl moc dobrou ideovou pověst.
Grygar je ovšem u některých lidí v nemilosti, protože si dovolil podpořit Zemanova protikandidáta Drahoše, řekl, že za anexi Krymu může ruská vláda a také část ruské veřejnosti, která to podporuje. Stejně tak kritizoval protiimigrantskéa protimuslimské nálady ve společnosti. No prostě nepřítel pracujícího lidu.
A pak ta homeopatie. Aeronet nám sděluje: „Fokus se otřel i o alternativní medicínu a homeopatii, která v pořadu měla vlastní segment plný plivanců a zesměšňování, aniž by zazněl oponentní názor ohledně přínosů bylinné a přírodní léčby na mnohá onemocnění, např. o tuto alternativní medicínu se opírají skoro 2 miliardy lidí na světě, zejména v Číně a v Indii, a nezdá se, že by tam umírali vlivem ‚neověřených‘ přírodních léčiv. “
Na co se často umírá v Číně, ale víme. Nejsou to zrovna nemoci. Pokud ale na homeopatii někdo trvá, lze mu doporučit Grygarův známý recept na homeopatickou holubí polévku: „Za slunečného poledne dejte vařit 10 galonů vody. Až přijde do varu, pověste do okna kuchyně dva oškubané holuby tak, aby jejich stín dopadal přímo na hladinu kotle a hodinu vařte. Poté zřeďte tento extrakt z holubího stínu v poměru jedné kapky do desetilitrového roztoku a podávejte pravidelně třikrát denně.“
Za nás dodejme zlepšovací návrh. Použijte holubice míru dovezené z Ruska. Pak to bude mít ten správný všeslovanský říz. A recept šiřte, než to smažou, ať se tím nakrmí co nejvíc lidí!