Další problém pro Vrabela. Insolvenční správce zvažuje žalobu na jeho manželku

Ladislav Vrabel (ČTK / Kamaryt Michal)

Ladislav Vrabel | FOTO: ČTK / Kamaryt Michal

Insolvenčnímu správci Martinu Koubkovi zřejmě dochází trpělivost se zadluženým proruským aktivistou Ladislavem Vrabelem. Zvažuje totiž podání žaloby na jeho manželku Bojanu Vurdelja, na jejíž účet nechal Vrabel posílat peníze od svých podporovatelů. Koubek to řekl deníku FORUM 24. Finanční prostředky, které se insolvenční správce pokoušel dostat z účtu Vrabelovy ženy, se mu zatím získat nepodařilo. 

Předevčírem jsem poslal zprávu na soud s možnostmi řešení. Uvidím, jak s nimi naloží,“ řekl deníku FORUM 24 insolvenční správce Martin Koubek s tím, že zvažuje podání žaloby na Vrabelovu manželku Bojanu Vurdelja.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Koubek zároveň prozradil, že bude požadovat zálohu od věřitelů pro případ, že by spor prohrál. Mezi ty patří například společnost E.ON energie, pivovar Heineken nebo stát. Vrabel totiž dvacet let neplatí zdravotní ani sociální pojištění. „Takže se k tomu věřitelé budou muset postavit a říct, co chtějí. Jestli peníze chtějí opravdu vymáhat, nebo je to pro ně zbytná věc,“ vysvětlil insolvenční správce. Čeho by se měla žaloba přesně týkat, zatím Koubek prozradit nechtěl. Jednání podle něj bylo nařízeno na 13. ledna příštího roku.

O peníze z účtu manželky Ladislava Vrabela požádal insolvenční správce už dříve. Ta totiž promarnila třicetidenní lhůtu pro podání vylučovací žaloby, jejímž prostřednictvím se mohla ohradit, že peníze od důvěřivců na jejím bankovním účtu Vrabelovi nepatří.

„Jde o standardní postup podle insolvenčního zákona,“ komentoval nedávno insolvenční správce s tím, že má podezření, že na zmíněném účtu již v té době žádné peníze nebyly a banka zablokovala účet do minusu. Banka by ovšem insolvenčnímu správci peníze nepřevedla ani v případě, že by na účtu byly. Podle banky se totiž nejedná výhradně o dlužníka, ale o třetí osobu.

Zároveň se insolvencí Ladislava Vrabela, o kterou požádal před rokem a půl, zabývá soud. Podle insolvenčního správce zřejmě nařídí její zrušení. Koubek řekl, že by se tak mohlo stát do konce tohoto roku. Důvodem má být neplnění podmínek insolvence. „Čekáme na soud, že nařídí jednání o zrušení oddlužení, netuším, kdy to bude, ale předpokládám, že ještě tento rok,” popsal již dříve deníku FORUM 24 stav kauzy.

()

Ladislav Vrabel, jenž je hlavní tváří své vlastní proruské iniciativy, řešil insolvencí letité dluhy, které pramenily z jeho podnikání nebo i dlouhodobého neplacení pojištění. Mělo by se jednat o miliony korun v původně 27 exekucích. Pokud soud insolvenci zruší, tyto dluhy se mu pravděpodobně vrátí. Podle slov dlužníka „po něm jde systém“ a nutnost platit dluh chápe jako tlak vlády, jak se vyjádřil v jednom ze svých videí.

Poté, co Vrabel od září vyzýval své důvěřivé fanoušky, aby mu posílali peníze na pořádání demonstrací, se ukázalo, že zveřejněný účet je psaný na spolupořadatele a jeho dnes již bývalého kamaráda Jiřího Havla. Vrabel po něm chtěl, aby peníze od lidí Havel poslal na účet Vrabelovy srbské manželky. Následně se rozhádali, rozešli a Vrabel dále žádal, aby lidé posílali peníze na účty jeho ženy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články