S velkým zájmem veřejnosti se setkaly oslavy Mezinárodního dne studentstva a boje za svobodu a demokracii. Lidé uctili památku statečných studentů u Hlávkovy koleje, položili květiny či zapálili svíčku u památníku na Národní třídě a setkali se s celou řadou svých volených zástupců. Oslavám demokracie přihlíželi z fotografie i první prezident samostatné republiky Václav Havel a nedávno zesnulý Karel Schwarzenberg. Politici také komentovali slova předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o nové totalitě a privatizaci demokracie.
Česká republika slaví 34. výročí od začátku sametové revoluce a 84 let od doby, kdy podlehl smrtelnému zranění utrpěnému během protinacistické demonstrace student Jan Opletal. Slavnost započala před Hlávkovou kolejí, kde památku statečnosti studentů uctila rektorka Univerzity Karlovy a předsedkyně České konference rektorů Milena Králíčková. Na setkání vystoupila také prorektorka univerzity v Oxfordu Irene Traceyová a zúčastnila se ho řada dalších osobností.
Před budovu Národního divadla dorazily mezitím špičky české politické reprezentace, předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) a místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nechyběl ani ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Společně se vydali po Národní třídě položit věnce k pamětní desce 17. listopadu. V čele kráčel i europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Český premiér Petr Fiala (ODS) se pro nemoc zúčastnit nemohl.
Národní třída byla jako obvykle plná lidí, kteří přišli ukázat, že demokracii ve své zemi nepokládají za samozřejmost a že si váží obětí, které k ní Českou republiku přivedly. Z velké fotografie na zdi Nové scény Národního divadla tomu přihlížela dvojice legendárních mužů, kteří se o odkaz 17. listopadu i demokratický vývoj naší země zasloužili způsobem až symbolickým, prezident Václav Havel a v neděli zesnulý Karel Schwarzenberg. Ani u jejich snímku nechyběly svíčky.
Na Národní třídu přišel i prezident Petr Pavel, podle kterého je potřeba si spolu se 17. listopadem připomínat i lidi, kteří revoluci umožnili, kteří měli odvahu říct, že chtějí změnu. Kdokoli by se ale domníval, že vítězství demokracie je jednou provždy, mýlí se, řekl prezident. „K určitému oslabování demokracie dochází i v zemích, kde bychom to ještě před pár lety nikdy ani myšlenkou nepřipustili, jako Velká Británie, Spojené státy. Domnívat se, že Česká republika v tomto bude výjimkou, by byla iluze,“ uvedl. Pokud lidé chtějí mít svobodu rozhodovat se, svobodu ve vyjadřování, žít v bezpečné zemi, je třeba pro to den za dnem něco dělat, dodal. Instituce v Česku jsou nicméně podle prezidenta dostatečně silné, aby se vypořádaly s krizovým vývojem, pokud by došlo na ohrožení demokracie.
Po celé Národní třídě proudily davy lidí, pro které iniciativa Díky, že můžeme připravila v rámci pouliční slavnosti Korzo Národní bohatý program. Na své si přišli pamětníci, ale i mladší generace či děti. Vzhledem k nízkým teplotám pak většina návštěvníků slavnosti uvítala stánky nabízející svařené víno, čaj nebo kávu. O velmi přátelské atmosféře svědčilo například i to, že hojná část procházejících využila „obejmutí zdarma“ , které nabízel před Palácem Metro muž s transparentem.
Stejně jako v minulých letech bylo možné na kabátech některých z lidí zahlédnout trikoloru. U stánku poblíž Národního divadla si mnozí vyzvedli „Listopadové noviny“. Podniky rozmístěné na třídě směřující od Vltavy k Václavskému náměstí si nemohly stěžovat na nedostatek zákazníků.
Lidé přišli na Národní třídu zejména zapálit svíčky u pamětní desky 17. listopadu 1989, která připomíná studentský protest vedoucí k pádu totalitního komunistického režimu. V odpoledních hodinách již prostor před budovou, ve které sídlí Česká advokátní komora, připomínal červený svítící palouk. Mezi věnci a květinami hořely stovky svíček.
K poslechu Modlitby pro Martu pod balkonem Paláce Metro se shromáždilo tolik lidí, že zde nebylo možné projít. Dav ihned po začátku písně ztichl, nejznámější část pak zpívala většina lidí spolu s herečkou. Výkon odměnili všichni potleskem.
Také na pražském Újezdu se sešli lidé, aby si tam připomněli památku obětí komunismu u jejich památníku. Akci při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii uspořádala Etická komise ČR pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Předseda komise Jan Kudrna označil za potřebné právě v tento den připomenout všechny, kteří byli komunistickým režimem postiženi.
Demokracii nelze privatizovat
Politici, kteří dorazili na Národní třídu, reagovali také na slova předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, že demokracie je jen jedna a někdo se ji snaží zprivatizovat. Babiš se nechal rovněž slyšet, že sametová revoluce podle něj znamená svobodu k vyjadřování, volbám, cestování a podnikání. „Lidé asi čekali po revoluci, že naši politici, kteří tehdy měli zvládnout takzvanou transformaci a dnes jsou znovu u moci, to nezvládli,“ prohlásil.
Pokud dnešní dobu někdo nazývá novou totalitou, je to jeho manipulace a snaha získat vlastní prospěch, řekla Pekarová Adamová v narážce na výroky bývalého premiéra a předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. „Naším úkolem je vysvětlovat a nezapomínat,“ doplnil Vystrčil.
Babišova slova o snahách médií a nynějších vládních stran privatizovat demokracii jsou podle Vystrčila nesmyslem a protimluvem. „Demokracie se nedá privatizovat, protože demokracie je takový styl existence, který pokud by byl zprivatizován, tak by to nebyla demokracie,“ uvedl. Babiš demokracii nechápe, nebo nechce chápat, demokracie mu překáží, uvedla Pekarová Adamová. „Měli bychom jasně pojmenovávat věci nepravdivé, manipulativní a populistické,“ dodal Vystrčil.
Proti Babišovi se v pátek vyslovil také předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Jeho slova jsou podle něj „naprostý úlet“. Babiš si podle něj zřejmě neuvědomuje, jaké byly dopady tvrdé komunistické a nacistické totality. „Lidé byli popravováni a perzekvováni,“ podotkl Jurečka.
Proti Babišově vyjádření se vyslovil také 1. místopředseda vlády a šéf hnutí STAN Vít Rakušan. „Od lidí, kteří se namočili se starou totalitou, která skutečně totalitou byla, kteří poslušně sloužili bývalému režimu a měli z toho veškeré výhody, je to opravdu neuctivé,“ uvedl s odkazem na Babišovu komunistickou minulost.