Rekonstrukce státu doručí týden před parlamentními volbami do schránek dva miliony letáků s fiktivní slevovou akcí. Tímto způsobem chce voličům ukázat, kolik by mohla Česká republika ušetřit, kdyby hospodařila transparentně a bez korupce. Lidé se také mohou dozvědět, jak se jednotlivé politické strany a hnutí staví k boji proti korupci. Podle analýzy Rekonstrukce státu jsou na tom jednoznačně nejlépe obě opoziční koalice.
„Boj proti korupci slibují politici velmi často a už dlouhá léta. Nyní ale máme obrovské množství dat, která jasně ukazují, kdo pro to opravdu něco dělá. Volební průvodce, na kterého vede naše kampaň, je vyvrcholením naší čtyřleté práce s politiky. Cílem přitom není voličům říct, koho mají volit, ale vést je k informovanému rozhodování. Věříme, že k tomu může přispět náš průvodce i další zdroje dat od odborných organizací,“ vysvětluje vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.
Kampaň s názvem „Volte hypervýhodně“ je založená na fiktivním prodeji produktů tradičně spojovaných s tématem předražených státních zakázek. Slevy u produktů mají znázorňovat peníze, které stát může ušetřit, když bude hospodařit transparentně a bez korupce.
Na fiktivním slevovém letáku se tak objevuje například linka na toustový chleba, dálnice nebo předražené respirátory. „Super akce na respirátor FFP2! Výši úplatku byste nerozdýchali, a proto nabízíme novou cenu bez korupce!“ naráží Rekonstrukce státu na nákupy respirátorů v počátcích pandemie koronaviru.
„V řadě případů akceptovaly resorty ve smlouvách ceny, které se lišily v řádu stovek korun za kus, například u ministerstva vnitra se cena respirátorů FFP3 pohybovala od 60 korun do 422 Kč za kus. U ministerstva zdravotnictví cena respirátorů FFP2 opakovaně převýšila jednotkové ceny respirátorů FFP3 a cena respirátorů FFP2 dosáhla až na 777 Kč za kus,“ konstatoval na začátku letošního roku Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
„Chceme voličům připomenout, že svým hlasem rozhodují mimo jiné o tom, kdo bude v následujících čtyřech letech rozhodovat o bilionech korun ve státním rozpočtu, a proto by měli vzít v potaz také to, co politici udělali pro efektivní a transparentní hospodaření a co v tomto směru nabízejí,“ dodává Karlický.
Rekonstrukce státu po celé volební období sleduje, jak politici hlasují v oblasti boje proti korupci a transparentní státní správy. Před volbami pravidelně přináší vyhodnocení jejich aktivit, letos k analýze stovek hlasování ve sněmovně připojuje i hodnocení volebních programů politických stran ve zmíněných oblastech a také přehled opatření, ke kterým se hlásí jednotliví kandidáti.
„Program koalice Pirátů a Starostů je v kontextu ostatních hodnocených subjektů hodnocen jako nejpropracovanější a nejkomplexnější. Postihuje všechny oblasti a obvykle v nich také přichází s návrhy konkrétních kroků,“ stojí v analýze.
Velmi dobře dopadla také trojkoalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09. „Program SPOLU se řadí mezi velmi dobré programy, které pokrývají téměř všechna Rekonstrukcí státu monitorovaná témata. Vyniká zejména v oblasti Digitalizace veřejné správy,“ vysvětluje Rekonstrukce státu. Mezi nejlépe hodnocenými politiky se pak objevuje například poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL nebo pirátský poslanec Jakub Michálek.
Nejhůře si naopak vedou komunisté, SPD nebo hnutí ANO. „Do hodnocení aktivity hnutí ANO se negativně promítá především nesplnění vládních protikorupčních priorit a kroky vlády v době pandemie. Nečinnost vlády ANO nahrazuje jen dílčími poslaneckými návrhy, lze tak pozitivně hodnotit jen některá hlasování ohledně opatření pro dobrou správu,“ tvrdí Rekonstrukce státu.