Signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád jednal s premiérem Fialou (ODS) o své hladovce. Tu Gruntorád drží již pátým dnem, protestuje tak kvůli neřešení problému nízkých důchodů členů třetího odboje a požaduje odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). „Jednali jsme o hladovce a nedohodli jsme se,“ řekl Gruntorád v úterý deníku FORUM 24.
Premiér Fiala na úterním jednání signatáře Charty 77 přesvědčoval, aby hladovku ukončil. „Nabídl jsem určitý kompromis, o kterém nechci mluvit, a ten odmítl,“ popsal Jiří Gruntorád. Ministr Marian Jurečka se jednání neúčastnil.
„Jurečka této vládě škodí, škodí sám sobě, škodí KDU-ČSL. Aby tato vláda, která se loni v lednu přihlásila k Chartě 77, byla konzistentní, důvěryhodná nebo věrohodná, tak nemůže vládnout s Jurečkou. To je voda a oheň,“ prohlásil Gruntorád před Úřadem vlády s tím, že vládu Petra Fialy (ODS) podporuje. „Stojím za ní už od jejího vzniku. Měl jsem radost, že se hlásí k Chartě, protože to jsou hodnoty, za které stojí zato umřít, jak řekl profesor Patočka. A to s Jurečkou nejde,“ uvedl pro deník FORUM 24 a podotkl, že předchozí vlády se k Chartě nepřihlásily. “Tato vláda to odnese, je mi to líto,” řekl.
Ministr práce a sociálních věcí je podle Gruntoráda zkompromitovaný. „Máme hromadu důkazů, že o té kauze (Karla Soukupa, pozn. red.) věděl už loni v prosinci. Byl o tom informován z několika stran a celé to sabotuje,” řekl s tím, že právě případ Karla Soukupa rozpoutal tuto krizi. “Jurečka se teď snaží, ale já si myslím, že pozdě bycha honí, že se měl snažit před půl druhým rokem,” dodal.
Gruntorád začal protestovat minulý pátek 17. listopadu a hned druhý den se k němu přidal další ze signatářů Charty 77 a občanský aktivista John Bok. Měla ho k tomu inspirovat zpráva, kterou Gruntorád rozeslal svým přátelům, aby je o akci a svých důvodech k ní informoval. Před budovou Úřadu vlády mají pánové postavené dva stany a oba dva drží na protest hladovku, odmítají cukr a pijí pouze vodu a čaj.
Podle Boka situace vyvrcholila právě teď, protože se vláda přihlásila k principům Charty 77, a přitom je nedodržuje. „Teď to vyvrcholilo… Tato vláda sama od sebe vyhlásila, že se vrací k principům a étosu Charty 77, aby se ozdobili,“ řekl Bok s tím, že někteří přitom ještě ani nebyli na světě. „Veřejně to vyhlásí a pak to nedodržují,“ dodal pro deník FORUM 24.
Situace s důchody disidentů je podle něj nedůstojná. „K čemu musí mít papír, když se veřejně ví, a hlavně to ministerstvo obrany potvrdilo, že se zúčastnili třetího odboje? … Ať odpracoval kolik let, ať dostával jakékoliv peníze, je v této době v nuzném postavení – a proč by měl chodit si žádat o peníze v nouzi? Je to nedůstojné. Všichni říkají, že je to o Charliem, ale ne, je to o tomhle,“ řekl.
Disidenti a disidentky se potýkají s nízkými přiznanými důchody, protože často byli vězněni, nemohli pracovat nebo byli nuceni emigrovat. Nyní mohou žádat o dorovnání částky do průměrné penze a při nesplnění potřebné doby pojištění o takzvané zmírnění tvrdosti zákona, a to je i případ Karla Soukupa, jehož případ Gruntoráda k protestu přesvědčil. Ten o zmírnění žádal a Jurečka jeho žádost zamítl, přičemž mu doporučil sociální dávky. Ministr v pondělí oznámil, že po novém přehodnocení byl Soukupovi přiznán průměrný důchod stejně jako účastníkům třetího odboje do doby, než se vyřeší vyplácení jeho australské penze, a po vyjasnění se mu případně částka ještě upraví i zpětně zhruba do roku 2013.
Jurečka za Gruntorádem přišel v neděli, přičemž ho ujišťoval o tom, že existuje vstřícná snaha o vyřešení problému nejen u disidenta Karla Soukupa, ale i u ostatních, a nabídl mu jednání. Chartista ovšem označil jejich setkání za rozhovor hluchého s němým s tím, že se neshodli vůbec na ničem a jde zejména o Jurečku, který podle něj škodí a snižuje morální integritu vlády.
V úterý pak ministr informoval o tom, že disidentům a disidentkám s nízkým důchodem, kteří dostatečně dlouho platili odvody, sociální správa automaticky dorovná penzi na průměrnou částku. Ministerstvo práce má zároveň připravit novelu zákona, aby odpůrci a odpůrkyně komunistického režimu bez potřebné doby důchodového pojištění nemuseli o zmírnění podmínek a dopočítání malého důchodu žádat.
„Zadal jsem, aby si kolegové z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nechali vyjet všechny účastníky třetího odboje a abychom my z naší aktivity zjistili, jestli nejsou mezi nimi lidé, kteří si nepožádali o průměrný důchod, na který mají nárok, abychom toto udělali sami. Zároveň jsme dali pokyn, abychom projeli všechny žádosti o zmírnění tvrdosti zákona. Pokud mají splněnou dobu pojištění a důchod mají nižší než průměrný, tak automaticky jim náleží možnost přiznat průměrný důchod,“ uvedl Jurečka a dodal, že chápe, že je nedůstojné, aby tito lidé žádali tento stát poté, čím vším si prošli, ještě o nějaké zmírnění tvrdosti zákona. To podle něj není morální.
„Chci, abychom tuto věc zhojili změnou zákona, aby lidé nemuseli žádat, aby to nebylo na vůli aparátu, případně kohokoliv, kdo sedí v této budově, ale aby měli automaticky ze zákona nárok. Předpokládám, že postup dořešíme během 14 dnů. Je nutná komunikace s ministerstvem obrany, s ÚSTR,“ řekl ministr.